Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.50 hodin)
(pokračuje Jana Berkovcová)
Za opravdu nechutnou vůči pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům pokládám i argumentaci, že převodem nepedagogů na obce a kraje nebudou tito financováni z platů učitelů, nebudou jim tedy ubírat z jejich hromádky peněz. Já tady připomenu největší stávku zaměstnanců v minulém roce od roku 1989 ve vzdělávání, a tu obdivuhodnou solidaritu mezi pedagogy, nepedagogy a studenty, kdy se všichni podpořili ve svých spravedlivých požadavcích.
Ale vláda jenom rozděluje. Poté, co v letošním roce nedala vláda dost na nepedagogické pracovníky a ředitelé škol byli nuceni použít nenárokové složky na platy učitelů pro tarify, tedy základní platy nepedagogů, tak tato nehoráznost vlády se shazuje na nepedagogické pracovníky, že snad ujídají z cizího koláče, tedy učitelům. To je neskutečné.
Svaz měst a obcí, který mimochodem podporoval, aby byl i spolutvůrcem původní, předchozí vládou prosazené, reformy financování regionálního školství, přijal radou svazu doporučení s výhradami k přesunu nepedagogických pracovníků od roku 2026. A s dalšími a dalšími novinkami v tom financování slábne i jejich podpora tohoto kroku. Sdružení místních samospráv nesouhlasí s tímto krokem.
Kraje nápady vlády rovněž odmítají. Myslím, že nejjednodušší řešení by bylo do financování nyní nezasahovat, ponechat komplexní a projednanou a připravenou změnu na budoucí vládu. Každopádně jako hnutí ANO podáváme návrh na zamítnutí této novely. Děkuji. (Potlesk ANO a SPD.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Ivo Vondrák. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ivo Vondrák: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Já bych se přece jenom toho tématu, který se týká financování nepedagogů, dotknul. A to z toho pohledu, že vnímám, že to financování tak, jak se zavedlo, se rozdělilo na dvě části. Jedna se týká té pedagogické činnosti a druhá se týká provozu škol jako takových. A já teďka budu mluvit jenom o tom, s čím mám svou osobní zkušenost jako hejtman. My jsme dávali z našeho rozpočtu asi 16 % na naše střední školy, úplně nejvíc ze všech krajů v České republice, je to na tom vidět, myslím si, že ty školy se výrazně zlepšily. Nicméně už dlouhodobě začínáme pociťovat díky tomu rozdělení, že vlastně ty mzdy, které měly jít učitelům, nešly také nepedagogům, a myslím si, že systémové řešení je takové, jako se nabízí, to znamená, že by ten zřizovatel skutečně se postaral o ten provoz té školy jako takové. Já se teďka nedotýkám toho, zdali máme na to nástroje z pohledu rozdělení našich daní, sdílených daní, pro to, aby se v podstatě tyto věci daly zafinancovat, ale věřte mi, že už dneska minimálně ty kraje na to ty peníze mají. A to můžu garantovat, protože já už jsem v loňském roce jsme jednali o tom na našem krajském zastupitelstvu a musím říct, že současný hejtman , který teďka tady momentálně není, Moravskoslezského kraje, řekl, že je připraven napomoci financování těch nepedagogických pracovníků. Takže já si myslím, že to řešení tady je, a myslím si, že bychom měli začít se skutečně o tom bavit. Já nerozporuji to, že pokud se ukáže, že ty nároky, a tam si myslím, že spíš budou směrem k těm obcím, budou potřebné, aby ty peníze na ty nepedagogy měly, ale pojďme si skutečně říct, buď teda jsme to rozdělili (Předsedající: Čas.) na provozní část. Pardon, děkuji. A na tu část vzdělávací. Takže tohle dle mého názoru je řešení.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Další faktická poznámka. K té se přihlásila paní poslankyně Kamila Bláhová. Prosím, máte slovo. Vaše dvě minuty.
Poslankyně Kamila Bláhová: Dobré odpoledne, kolegyně, kolegové, já bych ráda reagovala jak na paní kolegyni Berkovcovou, tak teď na mého předřečníka k nepedagogickým pracovníkům. Z mého pohledu je to velmi nešťastné řešit to v prostředku kalendářního roku. Včera tady zaznělo, diskutovali jsme dlouho nepedagogické pracovníky, když jsme řešili rozpočet, státní rozpočet. Pan ministr to obhajoval s tím, že mají školy školní rok, ale i školy jsou financovány v kalendářním roce, protože zřizovatelé jim dávají jejich příspěvky prostřednictvím rozpočtu města, který taktéž schvaluje koncem roku. Takže pro nás jako pro obce je absolutně nepřijatelné, aby se takováto zásadní změna činila v prostředku kalendářního roku, to je za prvé. A za druhé, pokud taková změna nastane pouhým přílepkem nebo pozměňovacím návrhem ke školskému zákonu, a bude se řešit ale prostřednictvím změny rozpočtového určení daní, nedokážu si představit, jaký to vytvoří chaos. Obce a zřizovatelé škol jsou už teď v napětí, co je čeká. A když budu mluvit v konkrétních číslech, tak pro město Litvínov je celková částka na nepedagogické pracovníky alokována na úrovni 50 milionů. Od 1. září tedy pan ministr plánuje, že se nepedagogičtí pracovníci převedou na zřizovatele. Není v návrhu rozpočtu na ně částka, to znamená 12,5 milionu někde musí se teď vzít, nevím, kde. (Předsedající: Čas.) Tak já přijdu potom později, děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Lenka Knechtová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych ráda zareagovala na předřečníka, pana profesora Vondráka, vaším prostřednictvím. A to je právě jako ta otázka, jestli ty věci rozdělovat, nebo nerozdělovat, protože když máte firmu, můžete rozdělit stravování, můžete oddělit úklid. Ale ve školství fungujeme všichni na jedné hromadě, máme ty věci propojené. Když to řeknu, u nás v mateřské škole, když odchází děti o půl desáté v zimě na vycházku, tak prostě na tom oblékání těch dětí se podílí všichni, včetně kuchařek, včetně uklízeček, prostě tam funguje určitá synergie a spolupráce. A v okamžiku, kdy my začneme řešit, že bychom tam možná třeba část těch nepedagogů nepotřebovali, nebo že bychom mohli to řešit nějakým jiným způsobem, tak tyhle základní věci, ty vazby, které jsou tam už léta vybudované, se nám vlastně rozpadnou. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní se přihlásil k faktické poznámce pan poslanec Ivo Vondrák, poté paní poslankyně Renáta Oulehlová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ivo Vondrák: Děkuji, já na to musím zareagovat. Ale byli jsme to tady my, kteří jsme rozhodli o tom rozdělení. Byl to Robert Plaga. A já se přiznám, že jsem nepatřil mezi ty, kteří byli tomuto příliš nakloněni, ale považoval jsem to za důležité z toho pohledu, že si spousta lidí stěžovala na to, že jsou nerovnoměrnosti v platech učitelů v různých částech České republiky. Proto se přešlo na to, že pedagogové a učitelé budou placeni všude stejně, a proto jsme dneska v této situaci. Takže já bych tady byl s tímto opatrný. Jednou jsme to rozdělili a pak si teda řekněme, co to je provoz těch škol a co je pedagogická činnost? Ale promiňte, nemůžu se ztotožnit s tím, že paní kuchařka, a mám respekt k její práci, proto jsme dneska tady, protože jsou placeny dehonestujícím způsobem. A když jsem chtěl, aby se z krajského rozpočtu uvolnilo 50 milionů na to, abychom ty peníze doplatili, tak víte, co se stalo? Nic. Místo těch 50 milionů nepedagogickým pracovníkům se to utratilo za individuální dotace, za bůhvíjaké akce, které se pořádají. Takže zkusme si nalít čistého vína. Dneska samosprávy hospodaří s přebytkem, stát hospodaří s deficitem, takže hledejme řešení, jak tyto náklady na věc, kterou považuju za extrémně důležitou, abychom je srovnali. A z toho pohledu si myslím, že financování nepedagogických pracovníků, pokud chceme financovat provoz těch škol, je naprosto logickou součástí. Je to na vás, řekněte si, jestli domov. Já si myslím, že 12,5 milionu, prosím, pro Litvínov je nula nula nic, tak jako je 50 milionů pro 41 miliardový rozpočet kraje Moravskoslezského nula nula nic. Jenom stačí říct, že chceme a máme dobrou vůli to řešit. Děkuji. ***