Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.30 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Proto poslanci SPD navrhli 35 pozměňovacích návrhů, celkem za 140 miliard korun, abychom v rozpočtu přesměrovali peníze směrem k našim občanům. Českým občanům a českým firmám totiž zvyšujete daně a životní a provozní náklady. Rozdáváte cizím z našeho, a to v situaci, kdy příští rok nám hrozí recese. Rozdáváte v čase, kdy už dnes víme, že zdravotnictví budou chybět miliardy na základní péči. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich varoval, že pokud porostou výdaje za péči dál stejným tempem, za dva roky budou zůstatky na účtech pojišťoven čítat minus 46 miliard korun. Podle Friedricha to může vyústit ve finanční katastrofu na přelomu roku 2025 a 2026, tedy po příštích volbách do Poslanecké sněmovny. A vy za sebou chcete nechat spálenou zem.

Tím, že vláda zkrátila valorizace u plateb za státní pojištěnce, tak de facto ukradla peníze pojišťovnám, tedy našim občanům na zdravotní péči a připravila je o téměř všechny rezervy. Některé pojišťovny jsou už dnes kvůli tomu v minusu. Vojenská zdravotní pojišťovna má podle médií už dnes faktury po splatnosti za zhruba 1,4 miliardy korun.

Vážené kolegyně a kolegové, proč o tom mluvím? Našim občanům a našim firmám skutečně budou peníze, které vláda vyhazuje za cizí, chybět. Přesněji: to, co vláda ukradla občanům a z rozpočtu, chybí už dnes a bude hůř. A v takovém čase přichází Fialova vláda s rozpočtem, který je, co se týče příjmů, vylhaný, který vyhazuje peníze naprosto zbytečně a kde naopak chybí peníze na základní funkce státu, tedy na podporu našich seniorů, zdravotně postižených občanů, pracujících rodin, dětí a samozřejmě zdravotnického systému.

Věřím, že mnozí z vás si tu péči dali a debatu kolem rozpočtu sledovali a argumenty, které zde říkám, dobře znáte. Jsou to fakta. Rozpočet se prý nelíbí ani panu prezidentovi. Ale o něm si nedělám iluze. Jak řekla paní Pekarová Adamová, pan prezident má i jiné poradce. Takže jako obvykle pan prezident maximálně řekne, nesouhlasím, ale podepíšu.

My v SPD říkáme, nesouhlasíme a rozhodně nepodepisujeme. Nelze zvednout ruku pro něco, co je vylhané a škodí české zemi, českým občanům a českým firmám. Nelze zdvihnout ruku pro rozpočet, který ve skutečnosti tuneluje příjmy České republiky ve prospěch cizích mocností, ve prospěch cizích zemí. Takovému protinárodnímu rozpočtu říkáme jasné ne. Poslanci hnutí SPD budou hlasovat proti tomuto státnímu rozpočtu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Nyní s přednostním právem je přihlášen pan předseda Radim Fiala, poté pan poslanec Jan Hrnčíř se stanoviskem klubu. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi shrnujícím způsobem se vyjádřit a prezentovat stanoviska hnutí SPD k vládnímu návrhu státního rozpočtu na rok 2025. Asi nebudu nikoho z přítomných příliš šokovat tím, když hned na úvod řeknu, že tento návrh svými hlasy nepodpoříme. A pokusím se konkrétně, nikoliv pouze ideologicky a aktivisticky, vysvětlit proč.

Tím hlavním obecným důvodem, jakýmsi společným jmenovatelem, je to, že rozpočtová politika vlády Petra Fialy je dlouhodobě krajně nezodpovědná a neustále prohlubuje zadlužení naší země. O opravdovou konsolidaci veřejných financí se tato vláda vlastně nikdy reálně ani nepokusila. Pouze plošně a bezmyšlenkovitě zvedla od letošního roku téměř všechny daně a odvody, čímž zásadně podsekla hospodářský výkon země, zatímco výdajovou stranu rozpočtu vláda téměř vůbec neřeší a nezaměřuje se na ty zbytné, často nesmyslné, nepovinné rozpočtové výdaje, které neslouží českým občanům a České republice. Ale k tomu se dostanu ještě podrobněji.

Vláda ani nijak zvláště usilovně nebojuje proti stamiliardovým daňovým únikům na dividendách a transferových platbách zahraničních korporací podnikajících a vytvářejících zisk v České republice. Totéž platí o vymáhání daňových nedoplatků, které jen za loňský rok činily dle státního závěrečného účtu a zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu 110 miliard korun. Vláda Petra Fialy za čtyři roky svého působení, pokud tedy dovládne do konce řádného volebního období, vytvoří v absolutních číslech minimálně o 360 miliard vyšší dluh než ta vláda předchozí za stejně dlouhé období. A k tomu je ještě třeba připojit tu skutečnost, že Fialova vláda rovněž část výdajů státu vyvedla do speciálních fondů mimo státní rozpočet, hlavně do Státního fondu dopravní infrastruktury, takže dluh, který celkově vytvořila, směřuje ke 400 miliardám korun. Dluh kumulativní. Dluh, který je o 400 miliard korun vyšší než minulá vláda. Nic na tomto faktu nezmění ani výmluvy této vlády na vysokou inflaci, kterou mimochodem také sama do velké míry způsobila a nedokáže proti ní efektivně bojovat.

I když tedy souhrnný deficit Fialovy vlády očistíme o vliv inflace a budeme je počítat například ve stálých cenách roku 2014, bude to celkem 790 miliard korun. A celkový deficit předchozí vlády Andreje Babiše očištěný o inflaci pak bude na hodnotě 710 miliard korun. Takže současná vláda zadlužila naši zemi nejvíce ze všech polistopadových vlád nejen absolutně, ale i relativně zcela jednoznačně. A dodejme, že předchozí vláda za aktivní podpory hnutí SPD daně významně snížila, čili dobrovolně se vzdala značných daňových příjmů, zatímco vláda Petra Fialy konsolidačním balíčkem téměř všechny daně a odvody plošně zvýšila.

Za dobu dosavadního působení této vlády vzrostlo celkové zadlužení České republiky vůči HDP o 7 procentních bodů, což je prakticky nejvíce ze všech členských zemí Evropské unie. Smutnou pozici této vlády, tedy pozici evropských dluhových a deficitních rekordmanů, podtrhují však i další skutečnosti. Tato vláda rekordně navýšila náš státní dluh i přesto, že měla rekordní rozpočtové příjmy, které v příštím roce dle předloženého návrhu rozpočtu překročí již hranici 2 bilionů korun. Není divu, že tato vláda v naprostém rozporu se svými předvolebními sliby, jak jsem už uvedl, zvýšila veškeré přímé i nepřímé daně a povinné pojistné odvody a k tomu zavedla dokonce i daně nové, například velmi pochybnou a kontraproduktivní windfall tax, a na rozdíl od předchozích vlád disponovala i dalšími mimořádně vysokými příjmy, mimo jiné rekordními dividendami společnosti ČEZ. Mimochodem takzvaně windfall tax za loňský rok přinesla státu cirka 39 miliard korun, přičemž energetické firmy odvedly 34,4 miliardy korun a nejvíc z nich právě polostátní či dominantně státní společnost ČEZ.

Pamatujete si, když se tady hlasovalo o windfall tax, jaké byly ambice této vlády? Že windfall tax přinese z energetiky 100 miliard, z bank 30 miliard, a já nevím odkud, ještě dalších 5 miliard. Společnost ČEZ v roce 2023 na odvodech dohromady zaplatila 40 miliard korun, z toho 30 miliard na windfall tax a 10 miliard na odvodech z nadměrných tržeb pro výrobce elektřiny, jejichž celkový výnos byl 18,5 miliardy korun. Letos do konce července byl výnos windfall tax 18,2 miliardy korun, z toho ČEZ na zálohách za první dvě čtvrtletí zaplatily 15 miliard korun a za další půlrok plánuje zaplatit stejnou částku. Takže co to vlastně je ve skutečnosti windfall tax? Jakási ČEZ daň, respektive je to přehazování příjmů a peněz státu z jedné kapsy do druhé, navíc s obrovským rizikem úspěšných žalob minoritních akcionářů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP