Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.20 hodin)
(pokračuje Lukáš Vlček)

Pokud já můžu jenom tu debatu ještě krátce doplnit o to, jak vnímám i strategii samotného Polska nebo polské vlády, tak naše vlády spolu jednaly před několika týdny. Je to zhruba měsíc zpátky, kdy jsme měli mezivládní jednání mezi polskou vládou a českou vládou na Strakově akademii, kde já jsem měl proti sobě polskou ministryni průmyslu a další dva polské protějšky a ministra, a teď se omlouvám, že to neřeknu fakticky úplně správně, ale ministra pro vědu, výzkum, inovace a ministra pro strategické suroviny. A právě jsme se bavili o tom, jakým způsobem oni plánují i změnit svůj energetický mix, jakým způsobem můžeme spolu více kooperovat v některých energetických a jiných tématech, a je primárně zajímá jaderná energetika. Polsko jako takové, jak nepochybně vnímáte, tak na jádru staví i svoji energetickou budoucnost a velmi intenzivně je zajímaly samozřejmě české zkušenosti nejenom z pohledu povolovacích aktivit. Česká republika přece jenom disponuje řadou odborníků světového formátu, tím myslím například Danu Drábovou, ale samozřejmě i rozvinutým vysokým školstvím, které se právě jaderné energetice věnuje. A právě je celkem významně zajímalo nastavení spolupráce mezi našimi vládami. Pokud mám informace, tak i otázka třeba malých modulárních reaktorů, také téma, které jsem tady zmiňoval v té předchozí interpelaci, tak je pro polskou vládu téma zajímavé. No a dále jsme spolu diskutovali i taková témata, jako je větší spolupráce například v propojování přenosových soustav. Jak nepochybně vnímáte, tak Polsko se velmi intenzivně věnuje, investuje právě do rozvoje přenosových a distribučních soustav ve smyslu tedy velkých investic v obnovitelných zdrojích, vlastně hlavně při jejich přímořském prostředí, což může být i pro českou energetiku určitý potenciál nějaké budoucí spolupráce. Ale tím už trošku teď odcházím od toho dotazu, který vy jste pokládala. Ale já sám jsem zase pokládal za důležité ho doplnit i o nějaký kontext z těch mezivládních jednáních, která máme za sebou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Má paní poslankyně zájem o doplňující dotaz? Ano, tak prosím.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Mě to zajímá z toho důvodu, protože Polsko a Německo si vyjednalo samozřejmě výjimku, takže ty uhelné elektrárny budou moct delší dobu samozřejmě provozovat. A jelikož, pokud roční zisk je 1 miliarda korun, tak mně to přijde pro ČEZ tedy velmi nevýhodné, protože on to chce prodat exmanažerovi, vlastně Danielu Křetínskému za nějakou odpisovou cenu. A problém je i v tom, že vlastně to nevyrábí samozřejmě jenom elektřinu, ale prostě dodává to vlastně hlavně teplo do Krakova a je jeden tedy z největších dodavatelů. Takže já spíš o to - že ty obnovitelné zdroje jsou takové vrtkavé, jak víme, a to je taková jistota i pro nás, aby prostě i ty uhelné elektrárny zůstaly funkční, protože i teď podle analýzy, co dostal Petr Pavel, prezident, že uhelné elektrárny (Předsedající: Čas.) jsou vlastně jedny z nejdůležitějších.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, děkuji. A pan ministr odpoví. Prosím.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček: Tak já to ještě doplním. Přiznám se, já neznám detail té transakce, komu to prodávají. Ani jsem se po tom nepídil. Ale zajímá mě vůbec samotná strategie ČEZu do budoucna, kterou ČEZ primárně tedy směřuje do investic na území České republiky. A já sám s tou strategií, jak říkám, mohu souhlasit, protože tato strategie, nebo pokud vnímáme i jiné projekty v oblasti energetiky, tak ta strategie ČEZu není jenom v jaderné energetice. Ale samozřejmě ČEZ je i provozovatelem části distribuční soustavy, dále pak ČEZ je provozovatelem dalších energetických zdrojů na území České republiky, které nepochybně budou potřebovat určité investice. To znamená - a nechci tady tu transakci nikterak obhajovat, to je prostě manažerské rozhodnutí ČEZu se všemi konkrétními dopady, pokud by ta transakce samozřejmě se ukázala jako třeba nějakým způsobem nevýhodná. To jejich odpovědnost. Proto tam ti manažeři jsou. Ale chápu to, že pokud Evropa obecně směřuje k odklonu od uhlí, tak chápu i nějakou motivaci se těchto aktiv zbavit s nějakým finančním přínosem, které by pak měly podle mého osobního politického názoru být primárně investovány na území České republiky.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. A nyní se dostáváme ke čtvrtému vylosovanému, což je pan poslanec Rais, který přednese ústní interpelaci na pana ministra Kulhánka. Nicméně dodávám, že pan ministr Kulhánek je omluven celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, ale pan poslanec určitě může načíst interpelaci. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Rais: Díky. Vážený pane ministře, vážení kolegové a kolegyně, vzhledem k nepřítomnosti pana ministra budu mimořádně stručný a půjdu hned k dotazům. Zajímala by mě politická odborná zodpovědnost za zpackanou digitalizaci stavebního řízení. Politická osobnost, to se vyřešilo, ale zůstává tady odborná hospodářská zodpovědnost, protože pokud by to bylo v normálním světě, tak někdo musí nést zodpovědnost za nevyužití investice. Z tisku mám informaci, že šlo o neefektivně využitých 600 milionů korun na ten informační systém, protože se musí začít znovu. Tak někdo za to nese zodpovědnost. Zda budete jako ministerstvo vyžadovat náhradu za tyto finance? Z tisku vím, že jste zadal audit. Do kdy bude hotov audit, abych mohl pokračovat ve sledování tady té kauzy?

A druhá záležitost se týká víceméně dnešní informace. Kdo zaplatí pokuty, které vašemu ministerstvo udělil ÚOHS? Z dnešních médií pan předseda Mlsna zamítl rozklad Ministerstva pro místní rozvoj a potvrdil pokutu milion korun, který rezort dostal za chybné zadání digitalizace stavebního řízení mimo tendr. A rozhodnutí je pravomocné, čili ten milion musíte zaplatit. Tak za to také nese někdo zodpovědnost, protože to byla zadaná zakázka, byla zadána v jednacím řízení bez uveřejnění, což si myslím, že každý manažer ví, že to JŘBU používat je mimořádně riskantní záležitost a v tomto případě je jasné, že udělali kolegové chybu. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče. Samozřejmě není-li člen vlády přítomen, na interpelaci odpoví v souladu s jednacím řádem do 30 dnů.

Já teď poprosím pana poslance Michálka, který přednese ústní interpelaci jako pátý vylosovaný na pana ministra Pavla Blažka. A jenom upozorňuji, že i pan ministr Pavel Blažek je od 14.30 hodin omluven z pracovních důvodů. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře Blažku, ptám se vás, jaké kroky jste učinil k tomu, aby se nevlekla soudní řízení mnoho let. Do veřejného prostoru se dostává tato problematika pokaždé, když slyšíme nějaký exponovaný, většinou politický případ, že soudy dospěly k určitému rozhodnutí a už to přezkoumávají podruhé, potřetí, už je to pět, šest, sedm let, zkrátka ty kauzy se nepřijatelným způsobem vlečou.

V koaliční smlouvě stávající koalice SPOLU a tehdy PirSTAN, dnes už jenom STAN, jste se zavázali, že dovedete do konce odbornou debatu a předložíte ke schválení nové moderní procesní předpisy, trestní řád a občanský soudní řád, které jsou podmínkou zrychlení a efektivního řízení. Chci se tedy zeptat, kam se posunula za ty tři roky vašeho působení příprava těchto předpisů? Proč nebyly do Poslanecké sněmovny předloženy, byť možná ne celé tyto předpisy, ale aspoň klíčové změny, aby nedocházelo ke zdržování v důležitých, například v trestních kauzách, ale i třeba v civilním řízení, a co konkrétně ministerstvo v této oblasti učinilo, aby bylo rychlejší soudní řízení pro občany v České republice? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a opět doplním, že pan ministr v souladu s jednacím řádem odpoví písemně do 30 dnů.

Dostáváme se k dalšímu vylosovanému, což je pan poslanec Koten, který přednese interpelaci na pana ministra Válka.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře. Já bych se velmi rád zeptal, zda počítáte s nějakou vyšetřovací komisí, která by nějakým způsobem zpětně, reverzně zkoumala ta opatření, která byla prováděna v České republice, tedy i včetně té takzvané vakcinace proti covidu-19, protože ve světě se již nyní objevují studie těch následků při nějakém častějším použití vakcíny (proti) covidu-19. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP