Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(20.40 hodin)
(pokračuje Martin Kolovratník)

Já jsem si vybral ilustračně základní cenu, plnou cenu bez slevy u většiny dopravců na hlavním koridoru - jsem Pardubák, takže na trase Pardubice-Praha, těch tarifních něco přes 100 kilometrů, 104 kilometrů. Jak se ta cena vyvíjela? Tak v roce 2014, když převzalo odpovědnost hnutí ANO, byla 140 korun. A světe, div se, přiznám jako denní cestující na té trase, sám jsem byl překvapen tím exkursem do historie, tak se moc neměnila. 2015 - 142 korun, pak 145, 148, pak 150 korun. Takže relativně v nějakých jednotkách procent, ty změny byly opravdu menší. Ale podívejme se na té časové ose dál, ono to docela přesně odpovídá té inflaci, se kterou neúspěšně bojuje tato vláda. V roce 2021 to bylo 165 korun a pak ohromné skoky - 188, 205 a letos už je to 216 korun. Je to plánované zvýšení, které nás čeká teď zhruba za tři týdny se změnou jízdního řádu, tak jak přichází vždycky v prosinci. Takže podívejte se v čase ze 140 na 216 korun, tedy o víc než polovinu, se takhle zdražuje ta základní, je to ilustrační výpočet, cena jízdenky na stokilometrové trase mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

A teď se podívejte na studenty, na ty důchodce, na seniory. Nemusím tady opakovat to, co v tomhle sále zaznělo už milionkrát - vyšší inflace, nižší reálná hodnota, ať už mezd nebo důchodů, zkrátka vyšší náklady občanů. A opravdu když se ptám mladých lidí, setkáváme se s nimi každý z nás, tak tohle už jsou velké náklady na to dojíždění, ať už je to v rámci jednoho kraje, mezi kraji, týká se to samozřejmě nejen vlaků, ale i autobusů. Ty náklady pro mladé lidi, pro mladé studenty, ta dostupnost škol, dojíždění ze školy, třeba za oborem, kterému by se chtěli věnovat, se opravdu reálně zhoršuje a tomu bohužel odpovídá i ta 50% sleva.

Takže prosím a žádám, navrhuji, vím, že to není malá částka, 2,7 miliardy korun, ale jsem přesvědčen, že pokud platí i vaše sliby, o kterých mluvíte, větší mobilita obyvatelstva, podpora vzdělávání, technického vzdělávání, tak právě touto formou, tedy návratem těch slev na 75 %, a snížením tedy toho dopadu zdražujících cen, a bavíme se o veřejné dopravě, o veřejné ekologické dopravě, tak byste určitě občanům ulevili a pomohli. Prosím a budu o tom mluvit určitě i ve třetím čtení, zvažte podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Má číslo 5595. A protože pan ministr Stanjura byl i ministrem dopravy a zná ji velmi dobře, tak věřím, že už teď se hluboce zamýšlí a říká si, jestli třeba tomuto pozměňovacímu návrhu nedá zelenou. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Jako další vystoupí pan poslanec Richard Brabec, posléze se připraví pan poslanec Pavel Staněk. Pane poslanče, ujměte se slova.

 

Poslanec Richard Brabec: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, já budu velmi stručný tentokrát. Já jsem se k rozpočtu ke kapitole 315 Ministerstva životního prostředí vyjadřoval v rámci prvního čtení samozřejmě obsáhleji, protože nepopírám, že jsem poměrně dosti skeptický z hlediska příjmů, příjmů týkajících se emisních povolenek, ale to je i záležitost, která samozřejmě už tady zazněla, a já se k ní nebudu vracet a určitě to ale nějak ovlivňuje můj názor na tu kapitolu jako celek, ale i na celý rozpočet.

Nicméně přes to přese všechno je tam jedna drobná věc, o kterou bych požádal, a také jsem v tom konzistentní, protože se o ni snažím každý rok a snažil jsem se o ni i jako ministr životního prostředí, a to je, že v těch velkých částkách, řádově miliardových nebo minimálně v řádech stovek milionů se také skrývá jedna položka, která se jmenuje Ochrana přírody a krajiny, a konkrétně Program péče o krajinu. To je zajímavý program a dlouhodobě velmi dobře fungující, který pomáhá realizovat tisíce menších projektů v krajině, včetně tématu, které je tak velmi aktuální, tedy zadržení vody v krajině, a díky těmto penězům se dají realizovat skutečně stovky a tisíce menších opatření, jako je třeba budování tůní, sázení stromů, kosení těch vzácných luk a tak dále, a tak dále. Je to hlavně na menších obcích, je to něco, s čím obecně je velká spokojenost v rámci celé České republiky a na kterém je velká shoda.

Na čem shoda není, je, jak je ta položka vysoká a relativně malá částka by pomohla k tomu, aby byly naplněny skoro všechny požadavky na ni, a ta částka relativně skutečně malá je - 50 milionů korun. Takže v této chvíli bych si v těch přesunech desítek miliard nebo minimálně miliard a stovek milionů dovolil dát takový dietnější návrh na přesun relativně malé, ale ve svém účelu a výsledku velmi zajímavé a určitě přinášející efekt položky ve výši 50 milionů korun. Tedy v kapitole 315 Ministerstvo životního prostředí, se zvyšují výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem a specifického ukazatele Výdaje ochrana přírody a krajiny na Program péče o krajinu o částku 50 milionů korun a oproti tomu v kapitole 398, Všeobecná pokladní správa, se snižují výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem a Výdaje vládní rozpočtová rezerva o tutéž částku, tedy o částku 50 milionů korun. Takže toť v zásadě obsah pozměňovacího návrhu, který se skrývá pod sněmovním dokumentem 5628, ke kterému se tímto s hrdostí hlásím. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Taktéž děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Pavel Staněk, ten není v sále, takže ztrácí pořadí. Pan poslanec Zdeněk Kettner je zde přítomen, ten je další přihlášený a nyní vystoupí. Poté se připraví paní poslankyně Helena Válková. Nyní tedy pan poslanec Kettner. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Já budu velice stručný, velice krátký. Netřeba nějakých velkých květnatých proslovů, je to takový evergreen. Já bych se rád přihlásil k pozměňovacímu návrhu sněmovní dokument číslo 5369. Jde o přesun z odvodů do rozpočtu Evropské unie do výdajů regionálního školství a přímo řízených organizací, konkrétně jde o částku 10 miliard korun. A ten důvod je naprosto jednoduchý. Jedná se stále o ty nepedagogy. Protože ve veřejné sféře se stále mluví o tom, že to financování přejde na zřizovatele, ovšem co se týká RUDu, stále nebyl učiněn žádný krok k tomu, aby skutečně zřizovatelé peníze na to jejich financování měli. A to nejhorší, s čím se potýká školství posledních pár let, je právě nestabilita, finanční nestabilita, ty školy skutečně nevědí, na čem jsou a jak budou, a nepřispívá to ke kvalitě toho vzdělávání.

A druhý pozměňovací návrh z podobného soudku, je to sněmovní dokument 5374, ke kterému se chci přihlásit, a to z vládní rozpočtové rezervy, opět do výdajů regionálního školství a přímo řízených organizací. Konkrétně se jedná o částku 1 miliarda.

V obou těchto případech se, prosím vás, nejedná o žádné navýšení, o žádné prohlubování deficitu státního rozpočtu. Jde o to, nějakým způsobem to ukotvit a stabilizovat to školství, protože kdybychom do toho měli zahrnout inflaci a tak dál, tak ta částka by byla násobně vyšší. A konkrétně tato částka 1 miliarda by šla na ty ONIV, neboli ostatní neinvestiční výdaje, kdy stále slyšíme, že se to nějakým způsobem vyřeší, stále se to nevyřešilo, a výsledkem je, že ti ředitelé, aby si udrželi ty nepedagogické pracovníky, tak prostě musí sahat do peněz pro ty pedagogické pracovníky. Čili ta 1 miliarda by šla do těch ostatních neinvestičních výdajů. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Taktéž děkuji pěkně. Jako další vystoupí paní poslankyně Helena Válková, poté se připraví pan poslanec Jaromír Dědeček.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já asi nikoliv překvapivě tedy načtu pozměňovací návrh svůj a paní poslankyně Lenky Knechtové k našemu, nebo vašemu spíš, vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky. Týká se to samozřejmě kapitoly, která by měla posílit Kancelář veřejného ochránce práv, kapitola 309, kde se zvyšují výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem a specifického ukazatele Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Kanceláře veřejného ochránce práv a průřezového ukazatele Platy zaměstnanců v pracovním poměru, vyjma zaměstnanců na služebních místech, o částku 5 791 879 korun českých. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP