Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.10 hodin)
(pokračuje Renata Oulehlová)
Podvýbor rovněž vyzval vládu České republiky, aby se tímto problémem zabývala a neprodleně nalezla řešení pro zajištění provozního financování vysokoškolského studia v Karlovarském kraji.
Na základě těchto skutečností se navrhuje, aby Poslanecká sněmovna schválila navýšení prostředků na regionální školství ve státním rozpočtu na financování rozvoje poboček stávajících vysokých škol v Karlovarském kraji jako nezbytný krok pro realizaci tohoto strategického záměru. Zřízení poboček stávajících vysokých škol umožní rychlejší implementaci klíčových studijních oborů, které region potřebuje, a efektivně zachytí populační křivku, jejíž vrchol se očekává v roce 2027. Tento krok tak nejen pokryje aktuální potřeby trhu práce, ale také zajistí vyšší dostupnost vzdělávání pro silné populační ročníky, což výrazně přispěje k udržitelnému rozvoji Karlovarského kraje.
Prosím vás tedy o podporu tohoto pozměňovacího návrhu 5616 pro Karlovarský kraj, který je bohužel nejslabším krajem v České republice. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkji také a nyní vystoupí pan poslanec Králíček, připraví se pan poslanec Svoboda.
Poslanec Robert Králíček: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já přicházím jako každý rok s posílením rozpočtu za mě klíčových institucí pro vnitřní bezpečnost. Myslím, že jsme v posledních týdnech, dnech zaznamenali diskusi o vnitřní bezpečnosti. Bavíme se i o tom, a zmiňoval to kolega Metnar, o nějakém rozpočtu 2 % na obranu, což je v pořádku; o tom, jak je utrácena, to je druhá otázka. Za mě ale tato vláda jasně podceňuje, možná i doslova opravdu kašle na tu vnitřní bezpečnost. Důkazem jsou moje pozměňovací návrhy, které podávám každý rok. Každý rok. Jenže tento rok to dosáhlo už za mě poměrně zásadních čísel, a proto chci posílit rozpočet Bezpečnostní informační služby o 250 milionů korun. Domnívám se, že je to velmi důležité a klíčové, a panovala na tom i shoda na výboru pro bezpečnost, kdy jsme usnesením číslo 183 ze dne 7. listopadu schválili usnesení, ve kterém jsme v odst. 3 vyzývali Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky, aby podpořila navýšení vládního návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky v kapitole 305 - bezpečnostní služby o 250 milionů. Proto tedy přicházím s dokumentem 5620, ve kterém v kapitole 305 posilujeme výdaje na zabezpečení plnění úkolů Bezpečnostní informační služby o částku 250 milionů a v kapitole 398 - Všeobecná pokladní správa se snižují výdaje souhrnného ukazatele výdaje celkem a specifického ukazatele výdaje vládní rozpočtová rezerva o částku 250 milionů korun.
Druhým pozměňovacím návrhem je sněmovní dokument číslo 5622, kde v kapitole 378 - Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se zvyšují výdaje souhrnného ukazatele, tedy výdaje celkem, a specifického ukazatele výdaje na zabezpečení plnění úkolů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost o částku 35 milionů korun. V kapitole 364 - Digitální a informační agentura se snižují výdaje souhrnného ukazatele výdaje celkem a specifického ukazatele výdaje na zabezpečení plnění úkolů Digitální informační agentury o částku 35 milionů korun.
Tady jsem si dovolil tu částku vzít z rozvoje aplikace eDoklady. Domnívám se, a zaznamenali jsme to v minulých měsících, tato aplikace je za mě zbytečná, protože i Digitální informační agentura si rozpočtuje 150 milionů korun na implementaci evropské digitální peněženky, a domnívám se, že dát 35 milionů korun na provoz Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který zajišťuje bezpečnost kritické infrastruktury a metodiky v oblasti kybernetické bezpečnosti, je to klíčová instituce, tak těch 35 milionů je pro tuto instituci daleko přínosnější pro tento stát než rozvoj za mě špatné a zbytečné aplikace eDoklady. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkujeme a nyní vystoupí pan poslanec Svoboda, připraví se pan poslanec Sládeček.
Poslanec Pavel Svoboda: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych se přihlásil ke dvěma pozměňovacím návrhům. Konkrétně se jedná o pozměňovací návrhy poslanců Pavla Svobody, Renáty Zajíčkové, Karla Haase, Věry Kovářové, Jana Berkiho, Jiřího Hájka, Matěje Ondřeje Havla, Antonína Tesaříka a Ivo Vondráka. Tento pozměňovací návrh je uveden ve dvou variantních verzích - v jedné 600 milionů korun, v druhé popřípadě 400 milionů korun. Konkrétně se jedná o investice do školské infrastruktury, a to v souladu s usnesením vlády číslo 925 ze dne 9. 11. 2022, kde se krom jiného ukládá ministru školství zajistit realizaci programu těchto investic, stručně řečeno do prstenců kolem Prahy, Brna a dalších lokací, kde podle tvrdých dat poroste demografická křivka a bude tady zvýšený zájem o školní docházku. Konkrétně se jedná o sněmovní tisky, sněmovní dokumenty číslo 5636 a sněmovní dokument 5637. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Sládeček, připraví se pan poslanec Turek. Prosím.
Poslanec Karel Sládeček: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, já se tímto přihlašuji k pozměňovacímu návrhu, který je v systému řádně odůvodněn a uložen pod číslem 5182.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a nyní pan poslanec Libor Turek, připraví se pan poslanec Rozvoral. Prosím.
Poslanec Libor Turek: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já bych se tímto chtěl přihlásit k pozměňovacímu návrhu, který je v systému uložen pod číslem 5619, konkrétně je to pozměňovací návrh poslance Libora Turka, Víta Vomáčky, Martina Majora a Petra Fifky k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025. Týká se vlastně navýšení prostředků na národní program řešení problematiky HIV/AIDS o 5 milionů korun. Jako zdroj je uvedena kapitola Všeobecná pokladní správa a konkrétně vládní rozpočtová rezerva. Ta částka navýšení je 5 milionů korun.
Dovolte mi nyní, abych ten návrh velice krátce odůvodnil, protože to podrobnější odůvodnění je uvedeno v materiálu. Národní program řešení problematiky HIV/AIDS se zaměřuje především na anonymní testování infekce HIV a přidružených infekčních onemocnění, přičemž nízkoprahové testování se soustředí na rizikové skupiny, což zvyšuje efektivitu a šetří prostředky ve zdravotnictví.
Testování probíhá mimo běžnou pracovní dobu zdravotnických zařízení, často i terénně a v sanitních vozech. Testování a diagnostika těchto infekcí jsou klíčové pro včasnou léčbu, což nejen chrání zdraví jedince, ale především přispívá k ochraně veřejného zdraví. Dotace zároveň podporují aktivity street workerů, edukační činnost a distribuci preventivních materiálů. Počet nových nákaz virem HIV v České republice se totiž dlouhodobě nesnižuje. Ta alokace pro tuto konkrétní kapitolu ve výši 10 milionů korun nebyla navýšena od roku 2017 a z toho důvodu k zachování aktivit v rámci národního programu HIV proto navrhujeme navýšení dotační kapitoly o 5 milionů korun na celkových 15 milionů korun pro rok 2025.
Já vám velmi děkuji za případnou podporu tohoto materiálu potom ve třetím čtení a ještě jednou opakuji, přihlašuji se tedy k pozměňovacímu návrhu, který je v systému uveden pod číslem 5619. Děkuji za pozornost. ***