Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(19.00 hodin)
(pokračuje Drahoslav Ryba)
Reálné platy zohledňující vývoj inflace se u příslušníků ve služebním poměru a zaměstnanců v pracovním poměru, u bezpečnostních sborů, tudíž tedy Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky, za minulé tři roky snížily téměř o 30 procent. Snížení těchto reálných platů u bezpečnostních sborů může vyvolat vyšší odchodovost zejména zkušených příslušníků a zaměstnanců. To při neustále se zvyšujících rizicích, mimo jiné způsobených i mezinárodní situací může vést ke snížení vnitřní bezpečnosti České republiky a podcenění vnitřní bezpečnosti je velkou chybou, která může mít v budoucnu závažné negativní důsledky.
V návrhu státního rozpočtu na rok 2025 se platy soudců, senátorů a poslanců navrhuje navýšit o 6,9 procenta a platy příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů pouze o 5 procent. Tento pozměňovací návrh navrhuje navýšit platy příslušníků ve služebním poměru a platy zaměstnanců v pracovním poměru u Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru České republiky o stejný procentuální růst, to jest o 6,9 procenta, přitom část tohoto navýšení by bylo vhodné zapracovat do základních tarifů pro všechny příslušníky a zaměstnance ve stejné výši. Celkové navýšení tedy včetně povinného pojistného placeného státem a včetně základního přídělu do Fondu kulturních a sociálních potřeb, a tedy platů, činí 966 959 133 korun a navrhuje se toto pokrýt z vládní rozpočtové rezervy. Přihlašuji se tedy k pozměňovacímu návrhu číslo 5568.
Úplně na závěr bych chtěl požádat pana zpravodaje, i když tady není, prostřednictvím pana předsedajícího, aby... (Ministr Stanjura sděluje, že je tady.) - je tady, pardon, tak jsem se mýlil, omlouvám se - aby návrh procedury k jednotlivým pozměňovacím návrhům byl navržen tak, aby se hlasovalo podle času podání návrhů. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. O proceduře budeme potom následně hlasovat, která bude zvolena. Nyní tedy paní poslankyně Lucie Šafránková, potom pan poslanec Jiří Kobza. Prosím.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi přihlásit se k mým sedmi pozměňovacím návrhům a krátce je odůvodnit.
V pozměňovacím návrhu s číslem 5519 navrhuji z rozpočtové kapitoly 322 ze specifického ukazatele Dotace na obnovitelné zdroje energie přesunout 3 miliardy korun do rozpočtové kapitoly 313, což je Ministerstvo práce a sociálních věcí, konkrétně ve prospěch výdajové položky Státní příspěvek na provoz dětských skupin. Situace v oblasti kapacit předškolního vzdělávání je v České republice naprosto tristní. Navíc vláda nedávno deklarovala snížení podpory na provoz dětských skupin a zodpovědnost za jejich financování de facto přesunula na obce, které na to ve většině případů nemají finanční potřebné prostředky.
V pozměňovacím návrhu s číslem 5520 navrhuji z rozpočtové kapitoly 322, z výdajového ukazatele Dotace na obnovitelné zdroje energie přesunout 2 miliardy korun do rozpočtové kapitoly 313 Ministerstvo práce a sociálních věcí, do výdajového ukazatele Dávky osobám se zdravotním postižením. Podpora osob se zdravotním postižením, na které tvrdě dopadá dlouhotrvající vysoká inflace, je ve veřejném zájmu mimo jiné i proto, aby tyto osoby nemusely žádat o další nepojistné sociální dávky. Je třeba znovu valorizovat velice nízký příspěvek na mobilitu pro tyto osoby a rovněž tak obnovit a prodloužit účinnost jeho zvýšené varianty pro osoby využívající přístroje na plicní ventilace, jejichž provoz je kvůli vysokým cenám energií velmi nákladný.
V návrhu s číslem 5521 navrhuji z rozpočtové kapitoly 398, což je Všeobecná pokladní správa, z výdajového ukazatele Odvody do rozpočtu Evropské unie, přesunout 20 miliard korun do rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí, konkrétně do ukazatele Dávky důchodového pojištění. V kontextu inflace a propadu velkého množství důchodců do příjmové chudoby a do sociálních problémů navrhuji posílit důchodový účet v rámci státního rozpočtu právě o částku 20 miliard korun s cílem adekvátně valorizovat důchody, především ty nejnižší. Odvody do Evropské unie meziročně výrazně rostou, k čemuž není žádný relevantní důvod. Naopak je mnohem rozumnější prostředky českých daňových poplatníků směřovat na potřebné záležitosti v rámci naší země a oprávněných potřeb jejích občanů.
V návrhu s číslem 5522 pak navrhuji převod částky 5 miliard korun z rozpočtové kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy do rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí. Konkrétně se tady jedná o přesun částky z výdajového ukazatele Výdaje na programy spolufinancované z rozpočtu Evropské unie a z prostředků finančních mechanismů mimo výzkum, vývoj a inovace do výdajového ukazatele Příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách. Dotčené výdaje v kapitole Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se týkají nejrůznějších školicích a přednáškových programů, které se zaměřují na obecné záležitosti, jako například na rovné příležitosti, rámec celoživotního učení, inkluze, partnerství a sítě či řízení, kontrola, monitorování a hodnocení těchto programů včetně nákladů na jejich propagaci a podobně. Nejde tedy o přímou podporu rozvoje českého školství, o peníze na platy učitelů, nepedagogických pracovníků ve školství a tak dále. A tyto prostředky navrhuji přesunout na finanční podporu a pomoc zdravotně postiženým osobám závislým na pomoci jiných osob. Příspěvky pro tyto osoby jsou nepřijatelně nízké, zejména v I. stupni závislosti, kde se již téměř deset let nezvyšovaly, a ohrožuje to kvalitu života a zdravotní stav těchto lidí.
V dalším návrhu s číslem sněmovního dokumentu 5523 navrhuji z rozpočtové kapitoly Úřadu vlády z položky Výdaje spojené s činností poradních orgánů vlády přesunout 300 milionů korun do rozpočtové kapitoly 313 Ministerstva práce a sociálních věcí, konkrétně do výdajového ukazatele Dávky státní sociální podpory a pěstounské péče. Tyto prostředky navrhuji přesunout konkrétně do položky Dávky pěstounské péče. Jde o prostředky primárně určené na podporu pěstounských rodin pečujících o opuštěné a ohrožené děti. V této oblasti chybí jak potřební pěstouni, tak i peníze, což jsou spojité nádoby. Přitom se jedná o věc prvořadého veřejného zájmu.
V dalším návrhu s číslem sněmovního dokumentu 5524 navrhuji společně s kolegou Radkem Rozvoralem o 600 milionů korun posílit výdajový ukazatel Ostatní výdaje organizačních složek státu v rámci rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí. Konkrétně jde o posílení objemu prostředků na platy sociálních pracovníků, které v posledních letech reálně klesají, a tito pracovníci nám v celém spektru sociálních služeb velice chybí. Tuto částku navrhuji odebrat z položky Rozvojová spolupráce v rámci rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí, jelikož preferujeme, aby se prostředky daňových poplatníků používaly prioritně na záležitosti veřejného zájmu uvnitř České republiky.
A v posledním návrhu s číslem 5525 navrhuji přesunout 2 miliardy korun z rozpočtu Digitální a informační agentury, která je poměrně nově zřízenou, a nikoliv nepostradatelnou státní institucí, do rozpočtu taktéž Ministerstva práce a sociálních věcí, konkrétně na podporu pracujících rodin s dětmi a dětí, což považuji v době klesající porodnosti za nanejvýš žádoucí. Převedené prostředky by měly primárně směřovat na posílení objemu prostředků v položkách Rodičovský příspěvek, Přídavek na dítě a Porodné, které jsou součástí výdajového ukazatele Dávky státní sociální podpory a pěstounské péče a oddílu Dávky státní sociální podpory.
Prosím o vaši podporu těchto pozměňovacích návrhů. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně, přeji vám hezký podvečer. Vystřídali jsme se v řízení schůze. Budeme pokračovat. Dalším přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Kobza. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, kolegyně, kolegové, dobrý podvečer.
V pozměňovacím návrhu pod číslem sněmovního dokumentu 5514 navrhuji zvýšit výdaje specifického ukazatele Sociální výdaje, náhrady, neziskové a podobné organizace, rozpočtové kapitoly 398 Všeobecná pokladní správa o 10 milionů korun. V rámci tohoto ukazatele navrhuji poskytnout provozní dotace upravené v příloze 9 návrhu rozpočtu na činnost Českému svazu bojovníků za svobodu a Československé obci legionářské, v obou případech po 5 milionech korun. ***