Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji paní poslankyni. V tuto chvíli je s faktickou přihlášen pan ministr Marian Jurečka. Zapínám vám dvě minuty. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Tak od začátku válečného konfliktu máme systém, který ukrajinské osoby s dočasnou ochranou nevpustil do sociálního systému, do toho standardního, běžného, ale máme režim humanitární dávky, máme režim uznatelných nákladů na bydlení. A já jsem tady mluvil o tom, že ten systém si myslím, že funguje velmi, velmi motivačně a velmi dobře. Kdybychom udělali to, že by tito lidé přišli plně do sociálního systému v České republice, tak si troufnu tvrdit, kopírovali bychom model Německa. Motivace najít si vlastně bydlení a motivace najít si rychle práci by byla výrazně, ale výrazně nižší. Proto jsem přesvědčen o tom, že ten postup byl a je správný. A ta průměrná výše podpory v tomhle systému je výrazně nižší než pro srovnatelnou situaci českého občana.

Když se podíváme na situaci kolem posuzování zdravotního stavu a příspěvku na péči, zase u českého občana se bavíme o jiných částkách - o jiných částkách. A já samozřejmě také, a vy to někteří víte dostatečně, na sociálním výboru, připravujeme změnu systému dávek OZP. Ta se rozeběhne v druhé polovině příštího roku. To znamená, já tady nesedím s rukama v klíně. A jsem si vědom toho, že potřebujeme tady udělat zrychlení. Jsou tam úpravy, které ty dávky třeba pro ty, řekněme, neměnné diagnózy, (nesrozumitelné) stavy a podobně budou přiznávány v zásadě do 14 dnů. Takže to, o čem vy jste mluvila, se výrazně, ale dramaticky změní, včetně toho, že to bude posuzovat jedna instituce. Skončíme ten ping pong mezi úřady práce, mezi Českou správou sociálního zabezpečení, kdy jenom tím předávání dokumentů vzniká prostě zpoždění a prodlení.

To znamená návrh revize posuzování osob se zdravotním postižením je v legislativním procesu a já počítám, včetně digitalizace, dodávání dat, zdravotní dokumentaci, zase zrychlení, neběhat se šanony a podobně povede k tomu, že v druhé polovině příštího roku tento systém nasadíme do praxe a bude to výrazná pozitivní změna pro české občany.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Zároveň vám přeju krásné poledne. Vystřídali jsme se v řízení schůze a budeme pokračovat faktickou poznámku, kterou přednese paní poslankyně Adámková. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Tak já jsem ráda za ta pozitivní sdělení pro futuro, ale ještě je nemáme. Nicméně bych opravdu chtěla lépe vysvětlit, jakým způsobem se bude posuzovat tedy i ta, řekněme, dávka zdravotního postižení, protože mi to jasné není. A byť se jedná o jiné částky, tak opravdu ten český občan prochází poměrně jiným systémem. A je to diskriminační! To tedy jste mi nevysvětlil. Byť ale oceňuji, že tedy něco připravujete. Ale ta diskriminace tam prostě z toho zavání na sto honů. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Tím jsme se vypořádali s faktickými poznámkami. A pan poslanec Babiš s faktickou poznámkou. Tak prosím, pane předsedo, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Andrej Babiš: Jen na závěr debaty, protože pan ministr evidentně netuší, jak fungují úřady práce a jak se chovají k občanům České republiky, tak já vám vytáhnu ty příběhy. Já vám je tady přečtu, abyste věděl, jak to funguje. Protože to končí u nás na nadaci. A ti lidi vám to můžou převyprávět.

A já jsem tady vystoupil jenom kvůli tomu, abyste mi vysvětlil, jakým způsobem a proč do toho výpočtu, kdy tady tvrdíte, jak je to pro nás výhodné, a já to nezpochybňuju, já se ptám na ten výpočet. Pro mě to nedává logiku. A pokud vám to dělala nějaká poradenská firma, tak nám to ukažte, nás to zajímá, jak k tomu vlastně došli. Takže to je celá debata. Vy pravidelně publikujete, jak je to všechno super. Tak my se chceme o tom jenom přesvědčit. Za mě to nedává logiku. Pro mě ty různé jako DPH nebo spotřební daň, energetická daň, tak to se nedá vypočítat, to není reálné vypočítat, takže tam musí být nějaký koeficient nebo něco. A nás to zajímá. To je všechno. Já myslím, že je to celkem srozumitelné. A nemusel jste mě tady poučovat z nějaké solidarity nebo o tom, jak funguje pracovní trh.

A ještě mě pobavilo to, že vlastně teďka, jak jste vyjádřil, že už není problém s lidmi, že jsou k dispozici firmám. Tak to se budete divit, co se tady stane do roka a do dvou let, co všechno... Na základě toho, že jste tady všechno zničili, tak ty firmy zkrátka budou propouštět. Budou propouštět. Už dneska například na Karvinsku máme 8 % nezaměstnanost a stoupá to. A bude to stoupat. Protože my víme, co se děje, na rozdíl od vaší vlády.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. S faktickou poznámkou vystoupí pan vicepremiér Jurečka, připraví se pan poslanec Mašek. Tak prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Jen velmi stručně, pane předsedo, prostřednictvím pana předsedajícího, můžete mně říct, jak jste došel na to, že já na MPSV mám nějakou poradenskou firmu na tato data, na tyto analýzy? Já tam žádnou takovou nemám. Já tam na MPSV žádnou firmu, které bych za něco platil, která by mi tohle dělala, nemám. Jestli to tvrdíte, tak to doložte v registru smluv. Ale já tam nic takového nemám. (Poslanec Babiš: Já se ptám.) Nekřičte na mě. Pane předsedající, já myslím, že u jiných poslanců, když to udělá někdo z koaličních poslanců, okamžitě reagujete. Váš kolega z poslaneckého klubu tady na mě opakovaně hovoří z pléna. (Smích poslanců ANO.) Pardon. Vy jste se vyměnili. Pardon, pane předsedající. Vy jste se měnili. Ale i tak mně to vadí, že tady pan předseda Babiš na mě pokřikuje ze svého místa. (Předsedající: Ano, pane vicepremiére.) Omlouvám se. Mea culpa, mea culpa.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Poprosím všechny bez ohledu na to, z jakého poslaneckého klubu pocházejí, aby ve chvíli, kdy na vás chtějí reagovat, se případně přihlásili s faktickou poznámkou, což pan poslanec Babiš teď učinil, jestli tomu dobře rozumím. Pane ministře, pokračujte.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuju. A znovu říkám, my velmi rádi dopřesníme ta data, dodáme je, protože opravdu tu metodiku jsme vypracovávali v průběhu loňského roku, abychom byli schopni jasně říkat, kolik jsou skutečné náklady na tu pomoc, kolik jsou ty výnosy. Ano, je logické, že s tím, že člověk má přijem v ekonomice, i český občan, nemá Ministerstvo financí žádnou statistiku, kdo kolik přesně z nás utratí za benzín. Ale jsou nějaké dopočty, kolik na takový příjem je obvyklý příjem státu na DPH či na spotřební daních. To se, ano, potom dopočítává, tuhle statistiku nikdy žádný stát přesně na občana logicky mít nemůže a nemá.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Mašek a bude pokračovat pan poslanec Babiš. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jiří Mašek: Dobrý den, pane předsedající, kolegyně, kolegové. Vážený pane ministře, já bych se chtěl připojit k nějakému jasnému vysvětlení nebo k požadavku o jasné vysvětlení toho výpočtu nákladů a výnosů, řekněme. Je to ošklivé slovo, ty výnosy, ale je to potřeba asi použít.

A v tomto případě, pokud mám správná data, měla by to být data k 31. 8., tak v České republice žije 1 077 000 cizinců, z toho zhruba 368 000 Ukrajinců. Ale přitom se vykazuje Ukrajinců v režimu dočasné ochrany zhruba 370 000 a 580 000 Ukrajinců celkem. Z těch 370 000 v dočasné ochraně pracuje podle vašich údajů asi 150 000 lidí. Pan poslanec Babiš tady mluvil o 114 000 lidech z dat zdravotních pojišťoven. Čili jinými slovy, nepracuje 220 až 256 000 lidí, z toho 93 000 dětí, 14 000 dospělých. A pak by tedy v produktivním věku nepracovalo z osob v režimu dočasné ochrany zhruba 113 až 140 000 lidí - podle toho, který údaj o těch pracujících je správný.

Takže jeden dotaz. Kde je těch 210 (tisíc) zbývajících Ukrajinců do toho celkového počtu 580 000, které tady vykazujeme? Předpokládám, že jsou to ti, kteří zde již žijí delší dobu a pracují. Ale i tam zřejmě jdou nějaké další náklady. A těch 370 000 v dočasné ochraně, z nich 250 000 pobírá tedy nebo dostává nebo se za ně platí platby za státní pojištěnce ve výši 2 187 korun ročně, tak ono to znamená, že ty výdaje jenom na zdravotní pojištění jsou ve výši 6 miliard měsíčně, jestli mně to vychází dobře. A jsou to vysoké částky, které převyšují ty výnosy, které tady uvádíte. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. A nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Babiš. Tak prosím, vaše dvě minuty. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP