Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Bylo to o tom, že, že ti lidi, kteří sem přišli, mají stejná práva i závazky. A teď vlastně vy z toho děláte propagandu a vykazujete čísla, která já chci vysvětlit. To je všechno.
Vy máte jaká data teda, když mluvíte o 150 000 zaměstnancích? Já mám data zdravotních pojišťoven. A kolik je tady zaměstnaných Ukrajinců - zaměstnanců? 104 701. A na OSVČ 10 000. A tak dále. 93 006. Tak dejte ta data. Ne, vy nejste schopen se normálně tady bavit, vy hned zaútočíte a říkáte - Babiš je nelida, protože si dovolím tady mluvit o tom, jestli skutečně tahle data jsou správná.
Já chápu, vy jste asi vzděláním zemědělec, ale možná byste mohl rozumět tomu, proč do modelu příjmů dáváte DPH? Proč tam dáváte spotřební daň za naftu, benzín, tabák a alkohol? Jak jste to spočítali? Energetickou daň, daň z příjmů právnických osob? To jsou všechno nesmyslné věci. Najal jste si firmu na to McKinsey (?), ta je pěkně drahá. Řekněte nám, kolik to stálo a co vlastně jsou to za data, když stále tady vykazujete, co všechno, jak je to fajn. Možná je to pravda.
Mně se zkrátka nezdají ty vaše výpočty nebo té firmy, protože oni samozřejmě tam nastrkali všechno, aby to vypadalo dobře. Ale možná, když nám dáte střeva toho výpočtu, tak to uvidíme. Já mám jiná data. Pro mě nejdůležitější data jsou zdravotní pojišťovny. Protože všichni ti lidé, kteří jsou u nás, chodí k našim lékařům. Zdarma chodí. A my to platíme. To je v pořádku. A ti, kteří pracují, mají odvádět pojištění. Takže vy žádná data nemáte konkrétní, ten váš mluvčí říká 150 000 pracovněprávních vztahů. No tak to je otázka, jak ty OSVČ a tak dále.
Když se chcete normálně bavit, tak se bavte normálně a nemluvte tady o solidaritě a o válce a všechno. My jsme u toho byli, my jsme byli v první linii, my jsme jim pomáhali. Když přišli ti lidi ze Žitomiru, z Volyně, volyňstí Češi, tak potom paní hejtmanka si to prodávala, ale to je v pořádku. Já to nedělám kvůli tomu, abych dělal nějakou propagaci. Takže bylo by dobré, abychom zůstali v té rovině. Jděte se zeptat na ty úřady práce, možná vám to řeknou, jestli skutečně požadují od Ukrajinců stejné doklady a podklady jako od lidí, od občanů České republiky. A na tom nic není. Kdo tu rozeštvává? Koho? Já rozeštvávám? Já určitě ne. Pokud tady někdo rozeštvává, tak je to hlavně pan premiér, který tady mluví o másle a o nesmyslech a o mých nákupech a tak dále.
Takže pokud se chcete bavit normálně, můžeme, pokud nechcete, tak dobře víte, že já vás znám dobře, takže vy mě tady nebudete poučovat a nebudete obviňovat, jestli jsem solidární. Já jsem byl a já to umím zdokladovat a mám na to papíry na rozdíl od vás, jo?
Takže děkuju. Dodejte nám čísla a zkuste se bavit normálně. Pokud se nechcete bavit normálně, nemám taky problém. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo tři faktické poznámky - Ivana Mádlová, poté pan ministr Jurečka a poté paní poslankyně Věra Adámková. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo. Pane ministře, já se musím také důrazně ohradit proti tomu, že bychom měli něco proti pomoci ukrajinským občanům postiženým válkou. Já si myslím, že jsme to dokázali opakovaně, když jsme podpořili zákony lex Ukrajina, a každý pomáháme i v osobní rovině. A říkám vám to za sebe jako za soukromou osobu. A to, že vy tady začínáte útočit na city a vykládáte tady emotivně něco o tom, že nechceme pomáhat, tak to je jenom důkaz toho, že nedokážete obhájit pozměňovací návrh, který se týká příspěvku na péči, kdy postupujete odlišným způsobem pro občany Ukrajiny a pro české občany.
To, že jste to probírali nebo že to za vás někdo probíral na sociálním výboru, přece neznamená, že byste to neměl obhájit i tady před námi, před poslanci, protože sociální výbor je uzavřená společnost odborníků na sociální péči a také mezitím probíhají jiné výbory, to znamená, že ne všichni poslanci se mohou z časových důvodů zúčastnit jednání sociálního výboru. A vy jste to tady vlastně vůbec neobhájil. Já chápu, že samozřejmě když je válka, tak je složité nastavit ty procesy, aby to, aby to bylo nějakým způsobem kontrolovatelné. Nicméně dovolím si připomenout z loňského roku článek Ministerstvo práce a sociálních věcí má na krku pořádný skandál. Miliony korun určené na příspěvky na děti, humanitární dávky nebo příspěvky pro Ukrajince, lidé rozkradli. - A když na to upozorňovali v podstatě úředníci, tak se to bagatelizovalo. Je to v nějakém šetření a doufám, že k tomu nějaká zpráva bude.
Čili nám se jedná o to, abyste nám vysvětlili, proč postupujete v rámci toho pilotního projektu odlišně, protože tady zaznělo i od naší kolegyně paní profesorky Válkové, že se může jednat o diskriminační přístup, to znamená, jestli opravdu můžete vyloučit, že se nejedná o diskriminační přístup, a proč (Předsedající: Čas.) teda volíte ten odlišný postup. (Potlesk z řad ANO.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji za dodržení času, v tuto chvíli pan ministr Jurečka a jeho dvě minuty. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak první věc. Já jsem hovořil o tom, jak se tady podprahově sděluje, že vláda pomáhá víc ukrajinským uprchlíkům, a ne tolik českým občanům. Když se podívá normální, racionálně uvažující člověk na výdaje státu v sociální oblasti, tak všechny výdaje za ty tři roky vůči českým občanům výrazně rostly, rostly nad inflaci, my jsme nikde neškrtli jednu jedinou korunu. To, co jste, pane předsedo Babiši, popisoval, Ústecký kraj, to se stalo jednou s těma neziskovkama, to bylo za bývalého generálního ředitele Najmona, a od té doby se nic takového v tom postupu Úřadu práce neděje, nikdo nikoho za neziskovkama neposílá, takže ta změna na Úřadu práce - a myslím si, že kdo vidí, kam Úřad práce za poslední rok a půl se posunul pod vedením nového šéfa, tak ví, že to je obrovský posun kupředu.
Já vycházím z dat České správy sociální zabezpečení. To jsou data od zaměstnavatelů, kde máme započítané samozřejmě pracovní úvazky, zkrácené plnohodnotné dohodáře i data za OSVČ. To jsou data, která máme my od České správy, která jsou opravdu nejaktuálnější, protože u nás zaměstnavatel je povinen to nahlásit do osmi dnů. Takže tolik k tomuto.
A o té pomoci, víte, já myslím, že člověk, když pomáhá, o tom mluvit nemá. Já se neobracel na vás osobně, já jsem se obracel na to, co jakým způsobem zaznívá tady rétoricky ve Sněmovně. Když už jste se na to ptal, já řeknu - každý měsíc ne já, ale moje rodina, protože já to beru jako rodinné finance, posíláme - Lékaři bez hranic, Charita. Mám trvalé platební příkazy. Byl jsem ten, kdo chodil roky jako dobrovolník Tříkrálovou sbírku. Začínal jsem v Olomouckém kraji. A myslím si, že nemusím popisovat, že když byly povodně bleskové, šel jsem jako dobrovolník pomáhat. Když bylo tornádo, šel jsem jako dobrovolník se svými dětmi pomáhat. Myslím, že to nepatří do téhle debaty. O tom jsem já tady nemluvil. Já jsem mluvil o tom, jakým způsobem se podprahově sdělují informace, že se nepomáhá dostatečně českým občanům. (Předsedající: Čas, pane ministře.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: A já děkuji za jeho dodržení. V tuto chvíli s další faktickou poznámkou paní poslankyně Adámková. Vaše dvě minuty, prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážená paní ministryně, vážení páni ministři, dámy a pánové, já se musím opravdu zamyslet nad tím, jak se navrhuje zavést novou konstrukci zohlednění zdravotního postižení do humanitární dávky.
Tak za prvé, něco je sociální problém, něco zdravotní. A já tady cítím velikou diskriminaci českých občanů. Vážení občané, vy, kteří víte a žádáte o nějaké podobné příspěvky, nebo jste procházeli uznáním invalidity, to je velmi, velmi složité jednání, velmi odborné jednání, které opravdu vychází ze zdravotního stavu toho člověka. Ta šetření, která provádí potom třeba sociální služba přímo v bytě toho člověka, jsou opravdu někdy, tak jako bych skoro řekla na krev k té úrovni, kterou ještě člověk snese, aby se mu někdo hrabal do soukromí. Jsou tam otázky, které jsou velmi na tělo, jsou velmi intimní, co všechno může v oblasti vlastní hygieny udělat, co nemůže udělat. A tady to opravdu cítím jako diskriminaci českých občanů.
Jestliže tady máme občany, kteří dostali nějaký dočasný pobyt, bereme je jako naše občany, co se týče péče - s tím já bych problém vůbec žádný neměla. Ale myslím si, že mají procházet stejným šetřením jako naši občané, protože čeští občané tím, jak tam prochází tímto šetřením, tak mnoho jich vůbec nedosáhne na takovou sumu, kterou tady dostanou na základě nějakého rozhodnutí od zeleného stolu. A to si myslím, že si čeští občané opravdu nezaslouží. Děkuju. ***