Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.50 hodin)
(pokračuje Marian Jurečka)
To znamená ze čtyř let tři roky prakticky zmraženo. To je, myslím si, jako neoddiskutovatelná realita. A ano, já jsem to tady říkal v roce 2022, když budeme rozmražovat, tak ten mechanismus logicky vytváří to, že pak je tam skokový nárůst. Když dáváte návrh na zmražení na pět let, tak ten skok bude někdy mezi 25, 30 procenty. Pokud se do toho zákona nesáhne a neřekne se, že se rozpojí to, co v tom zákoně je, a to je, že platovou základnu spočítáme dříve průměrná hrubá mzda dva roky zpátky krát tři, to byla platová základna soudců, z nich koeficient 0,9 udělal platovou základnu státních zástupců a z toho koeficient 0,8 udělal platovou základnu představitelů veřejné moci.
Pokud nezasáhneme do těchto odstavců, tak vždycky každý mechanismus automatu, který zamrazíme, generuje to, že v okamžiku, kdy rozmrazíme a mezitím v ekonomice rostla průměrná hrubá mzda, vzniká logicky ten skok, o kterém se tady také mimo jiné dneska někteří z vás zmiňovali. Tolik jenom pro vysvětlení, spíše navenek než dovnitř, aby se pochopilo, o čem ta debata tady dnes je.
Já si dovolím už jenom poslední dvě poznámky, budu končit. Když tady pan předseda Andrej Babiš hovořil o té pomoci povodňové a o těch nástrojích, tak bych chtěl připomenout, že celá řada obcí a měst už dávno požádala ještě o ty finance, které jsou určeny na pomoc přímo domácnostem. To znamená třeba Ostrava už má dneska 36 milionů korun z rozpočtu státního, Litovel 16 milionů korun, Krnov 52 milionů korun, Jeseník 82 milionů korun, Bohumín 60 milionů korun. A už to ty obce a města rozdělí mezi občany. Tak prosím, ať pan primátor Opavy nepíše statusy, ale tu žádost podá taky a ty peníze mu přijdou a může je mezi občany rozdělit taky. To je faktická odpověď na některé poznámky pana Andreje Babiše na adresu vládní pomoci po povodních.
Poslední věc. Určitě je evidentní, že dojde k zavetování projednání tohoto návrhu zákona v prvním čtení. Opravím pana kolegu Okamuru, není to legislativní nouze, to je jiný institut. Schválení zákona v prvním čtení - neplést s legislativní nouzí. Zkracování lhůt standardně neplést s legislativní nouzí.
Já jsem připraven potom v pozměňovacích návrzích načíst pozměňovací návrh sám za sebe, aby tam, kde máme poslance, senátory, hejtmany, členy krajských rad, členy rad obcí a měst, tak pokud ti lidé kumulují vícero funkcí, aby měli pouze jeden plat, ne krácení, ne švejkování v tom, jestli uvolněný, nebo neuvolněný, ale jeden jediný. Myslím si, že je normální, když poslanec je poslanec a dělá tu práci naplno. Já jsem funkce nekumuloval. Takže já si myslím, že toto je logická věc, která vyřeší to, abychom se opravdu věnovali práci naplno, to znamená, aby nám tady nevznikalo to, že máme poslance, který je radním, náměstkem, hejtmanem a někteří ještě starostové a berou všecky tři platy, vyšvejkují to tím, že se udělají uvolněnými. Já navrhnu, ať je jeden jediný, ať si ten člověk vybere, kterou práci chce dělat naplno, když je tak dobrý, že zvládá obě dvě nebo tři naplno, tak ale pak mně přijde logické, ať bere jenom jeden plat za tu jednu činnost. Děkuju vám za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vzhledem k tomu, že nikdo další s přednostním právem se nehlásí... Ještě přece jenom. Ano.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo. Určitě tady to vystoupení pana vicepremiéra Jurečky si žádá reakci. Přijďte s tím návrhem. My nejsme vůbec proti. My budeme první, kteří toto podpoří. Nakonec byla to naše poslankyně v minulém volebním období Jana Mračková Vildumetzová, která navrhla to krácení tehdy. Vzpomínám si, byla jsem jenom ministryně, nebyla jsem poslankyně, vzpomínám si na různé kyselé tváře. Ale nebudu teď tady na nikoho útočit.
Pane ministře, já bych to ještě shrnula, protože vy jste mluvil k občanům, já to taky shrnu k občanům. V konsolidačním balíčku se nastavil nějaký mechanismus ze strany vaší vládnoucí koalice na platy, který de facto v roce 2024 znamenal zmrazení, protože průměrná mzda, ze které se vycházelo, nerostla. No, a pak došlo k rozmrazení a došlo k nějaké situaci. Já to ještě vezmu chronologicky.
Ústavní soud v květnu roku 2024 rozhodl a zrušil v ustanovení, kde vy jste svázali soudce a politiky do jednoho odstavce, zrušil tam koeficient 2,822, pokud se nemýlím, říkám ho správně. Ale hovořil jenom o soudcích. Jenom o těch. A v odůvodnění se dá dovodit, že mluvil o koeficientu tři, o soudcích. To byl květen. Vy jste přišli, někdy po volbách se najednou objevil návrh z vaší dílny, který navyšuje platy mimo jiné politikům o 13,7 %. A byl z toho poprask na vsi - já se tomu nedivím - nejenom ze strany opozice, ale ze strany veřejnosti, médií, občanů. Jako nehoráznost. Nehoráznost! A ještě co je největší tedy pecka - a připomenu ji z tohoto místa - vy jste si těch 13,7 % schválili v rozpočtu, pro který jste hlasovali na vládě. Tam to je černé na bílém. A protože samozřejmě se udál ten poprask, tak jste to rychle přepracoval. A přepracoval jste to na 6,9 %. I to je pro nás nepřijatelné.
Za prvé, my si myslíme, že nerespektujete rozhodnutí Ústavního soudu a že to stejně povede k tomu, že se někdo z těch soudců na ten Ústavní soud znovu obrátí. Já jsem slyšela výroky předsedy Soudcovské unie. Já jsem slyšela výroky některých renomovaných ústavních právníků, kteří se v tomto duchu vyjadřovali. To teď nechám stranou.
Je polovina listopadu. Vy přicházíte s tím návrhem podle § 90, to znamená, chcete ho schválit v prvním čtení, což bezesporu chápete, že já za chvíli, až se otevře rozprava, budu jménem dvou klubů, to znamená klubu hnutí ANO a klubu hnutí SPD, vetovat, až se otevře rozprava. Pak předpokládám, čerpám z vašich mediálních vyjádření, že přijdete s návrhem na zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením, která je minimálně třicetidenní, budete chtít kratší. A já vám tady z tohoto místa teď v tuto chvíli říkám, že opět přijdu k mikrofonu a opět jménem dvou klubů, hnutí ANO a SPD, budu vetovat toto zkrácení lhůty. A říkám vám to zavčas, protože jediná dohoda, která s námi je možná, je taková, že se zmrazí platy politiků. Opakuji: politiků. Nemluvím ani o soudcích, ani o státních zástupcích. Říkám to zavčas, abyste věděli, do čeho jdete. Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A v tuto chvíli tedy už mohu otevřít obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Nacher. Máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, pane ministře (rozhlíží se, protože u zpravodajského stolku je prázdno, ve vládní lavici sedí pouze ministr Baxa). Dva. Tak dva ministři, ano. (Reakce v sále. Ministr Jurečka sedí v lavici u lidovců.) Já budu mít stručně... Tak teď mi tady... Já nestačím otáčet hlavu, kolik je tady ministrů. (Ze sálu se ozývá: Tři.) Jeden, dva. Já vidím dva. Tak já nevím. Dva ministři.
Krátce pár poznámek si dovolím k tomu, co my tady projednáváme, aby lidé v tom měli přehled. Nejdřív to nějak popíšu a pak řeknu tu časovou záležitost a pak to, co se tady neustále opakuje. Já to budu takhle strukturovat.
Za prvé - populismus. To je dost často, co my od vás slyšíme vždycky, že ty naše návrhy jsou populistické a podobně. To si myslím, že ve vztahu k platům už nemůžete říct poté, co váš premiér řekl, že když vás lidé zvolí, tak za čtyři roky budou tady platy jako v Německu. To si myslím, že vy jste překonali všechny populistické návrhy, které tady kdy kdo řekl, takže tím jste ztratili sami právo o někom jiném říkat, že má populistické návrhy. Protože tohleto je čirý populismus, protože to je naprosto nerealizovatelné.
Já se divím. Já jsem byl v CNN Prima News, mě se na to ptal, já jsem na to skoro nechtěl odpovídat. A divím se ekonomům, že na to vůbec seriózně odpovídají. Protože seriózní ekonom - tady je Honza Skopeček, s tím jsem tam byl - tak seriózní ekonom by na tohleto vůbec neměl odpovídat, protože to je úplný nesmysl. Takže pokud jde o věc platu, o populismu vy máte zakázáno odteďka hovořit, protože vy jste překonali vrchol. (Potlesk z lavic ANO.) ***