Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.50 hodin)
(pokračuje Jana Černochová)
Těch zmiňovaných 130, respektive 140 - to jsou instruktoři výcviku ukrajinských vojáků na území států Evropské unie a NATO. To není na Ukrajině, ale jak jsem tady zmiňovala třeba to Polsko nebo Spolkovou republiku Německo, případně nějakou jinou zemi v rámci Evropské unie a NATO.
K tomu, co tady říkal pan předseda výboru Metnar - naprosto souhlasím.
K tomu, co tady říkal pan kolega Mašek - nebyla to Nigérie, pane kolego, byl to Niger, ale to nevadí, plete si to hodně lidí. Každopádně tady souhlasím s tím, že působit v Keni je naprosto pro mě v pořádku. Myslím si, že bychom neměli rušit tuto výcvikovou misi, kterou provádějí naše speciální síly, ale měli bychom ji dát do toho stejného režimu, třeba jako je ta Mauretánie, nebo jako je v České republice v opačném případě ten BMATT britský.
Takže já, jenom abych vás informovala, v tuto chvíli vyjednávám s keňskou stranou, abychom šli standardní cestou standardního mandátu. Myslím si, že je to na dobré cestě. Informovala jsem se i o tom, jak je na tom ten zraněný keňský voják. Nedávno, myslím, že včera nebo předevčírem, byl propuštěný z jednotky intenzivní péče. Nabídli jsme keňské straně možnost vyslání třeba našich expertů nebo i rehabilitaci. Nejsme země, která by, pokud máme odpovědnost za nějaké zranění někoho, tak by od toho dávala ruce pryč.
Takže tohle všechno jsem vlastně od momentu, od okamžiku, kdy jsem se o tom dozvěděla, bohužel jsem se o tom dozvěděla až po několika dnech, tak jsem tyto věci začala konat. A je to tedy na dobré cestě. O tom, že se Keňa hlasovala, respektive schvalovala, brala na vědomí na vládě a na výboru, to je také fakt. Tady bych chtěla říct, že opravdu nedošlo k žádnému porušení ústavy. (Hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, paní ministryně, velmi za to, že vás přerušuji.
Kolegyně, kolegové, je tady poměrně dost velký hluk, tak vás prosím o ztišení. Děkuji.
Prosím.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Já to právní stanovisko mám. K porušení ústavy nedošlo. Bylo to v rámci cvičení, které brala na vědomí vláda, braly na vědomí obě komory parlamentu prostřednictvím svých výborů. Ale jak říkám, myslím si, že po tolika letech, kdy to tam probíhá, tak by nic nemělo bránit tomu, aby se to přetavilo v mandát, tak jako tady máme jiné mandáty. Akorát už jsem to nemohla přidávat do těchto mandátů, protože tady musíme hlasovat identické usnesení, které schválila vláda, schválily výbory. Takže tady, pokud se dohodneme s Keňany, tak bych si dovolila předložit ten mandát někdy v průběhu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní ministryně. Táži se pana zpravodaje, zda má zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak.
V rozpravě nezazněly žádné návrhy, o kterých bychom museli hlasovat.
Nyní tedy přistoupíme k rozpravě podrobné, do které se hlásí pan zpravodaj. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Flek: Děkuji, paní předsedající. Já místo načtení usnesení bych rád odkázal na usnesení jako celek na sněmovní tisk číslo 822/1, který máme všichni k dispozici. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy? Není tomu tak. Končím tedy podrobnou rozpravu.
Táži se na závěrečná slova? Paní ministryně nemá zájem, pan zpravodaj také nemá zájem.
Nyní bychom hlasovali o přednesených návrzích. (Poslanec Benda se hlásí.)
Ano, pane předsedo, vydržte, vydržte, na všechno dojde.
Ještě jsme nedospěli k tomu, abych mohla informovat poslance o tom, že k přijetí usnesení o souhlasu s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území ČR je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců podle čl. 39 odst. 3 Ústavy České republiky, proto tedy prosím, abychom nastavili potřebný počet hlasů, kterým je 101. To už se tak stalo.
Nyní prosím pana zpravodaje, aby nás provedl hlasováním.
Poslanec Josef Flek: Děkuji, paní předsedkyně. Tak jak jste řekla, je nastaveno kvorum 101 u prvního hlasování, kdy vyslovíme souhlas, a posléze budou další dvě hlasování, která budou s nadpoloviční většinou. Takže první poprosím hlasovat o vyslovení souhlasu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano. Tedy nyní budeme hlasovat.
Ano, zaznamenala jsem žádost o odhlášení. Všechny vás odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Počkáme, až se ustálí počet přihlášených.
Ještě přečtu omluvy. Omlouvá se Nina Nováková od 16.30 do 18 hodin z pracovních důvodů, Ratiborský Michal po celý jednací den ze zdravotních důvodů a Martin Baxa od 16.30 do 18.30 z pracovních důvodů.
Domnívám se, že se nám počet přihlášených ustálil.
Jenom připomínám, že budeme hlasovat o návrhu usnesení, a to o bodu I, kdy Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas, s odvolávkou na sněmovní tisk 822/1.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 21, přihlášeno 158 poslanců a poslankyň, pro 140, proti žádný. Návrh byl přijat.
Prosím, pokračujte dál.
Poslanec Josef Flek: Ano. Děkuji. Nyní bychom hlasovali II - bere na vědomí vyčlenění sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany, kde bude již stačit kvorum nadpoloviční většiny.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, já tedy poprosím o navrácení původního kvora. Už je nastaveno. Mohu tedy zahájit hlasování.
Zahájila jsem hlasování. Táži se, kdo je pro návrh usnesení II - bere na vědomí? Kdo je proti?
Hlasování číslo 22, přihlášeno 162 poslanců a poslankyň, pro 144, proti žádný. Návrh byl přijat.
Prosím, pane zpravodaji, pokračujte.
Poslanec Josef Flek: Děkuji. Poprosím hlasování III - žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu jedenkrát ročně, a to vždy do 30. června, o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích, o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky dle bodu I, II tohoto usnesení v předchozím roce.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová:
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 23, přihlášeno 162 poslanců a poslankyň, pro 162, proti žádný. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že návrhy usnesení byly schváleny.
Končím projednávání tohoto tisku. Děkuji paní ministryni a děkuji panu zpravodaji.
Zdá se, že paní ministryně i nadále netrpělivě čeká na otevření dalšího bodu, a tím je
215.
Návrh na prodloužení doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v České republice na území České republiky
/sněmovní tisk 823/
Předložený návrh uvede ministryně obrany Jana Černochová. Prosím, paní ministryně, ujměte se slova. ***