Neautorizováno!


(13.00 hodin)
(pokračuje Andrea Babišová)

Přišel pozměňovací návrh, který přišel na konci projednávání druhého čtení bez jakéhokoliv vysvětlení obou těchto poslanců, a my se všichni jako poslanci opozice domníváme, že za tím jsou opravdu jenom finanční nároky, které by tento návrh pro rozpočet znamenal.

Návrh ministra Jurečky a dalších vládních poslanců dále počítá s tím, že pokud někdo získá dřívější odchod do důchodu za náročnou práci a bude v ní pokračovat, výplata důchodu se mu pozastaví až do dosažení řádného důchodového věku. Tímto je zajištěno, aby dřívější odchod do důchodu nebyl zneužíván k financování práce v rizikovém prostředí. S tímto návrhem jako opozice souhlasíme. Bohužel v minulém volebním období jsme přijali toto opatření v dobré víře v to, že opravdu umožníme dneska občanům, kteří pracují v rizikovém povolání, dřívější odchod do důchodu. Bohužel máme dneska praxi takovou, že tito lidé odcházejí do dřívějšího důchodu a poté pracují na stejném rizikovém pracovišti, samozřejmě na dohodu, takže s tímhle návrhem ministerstva souhlasíme.

Další pozměňovací návrhy se samozřejmě týkají předčasných důchodů. Poslanci za hnutí ANO navrhují návrat možností odchodu do předčasného důchodu od 60 let tak, jak tomu bylo před loňským zpřísněním. ANO - a můžu říci, že i SPD - dále navrhují zrušit omezení valorizace pro předčasné důchody, které zvyšuje jen základní výměru do dosažení řádného důchodového věku. Tyto změny by nám měly zajistit rovné podmínky pro všechny občany.

Dalším sporným sporným bodem této důchodové reformy je výchovné. Původní návrh reformy předpokládá postupné snižování výchovného za první dvě děti až na nulu, přičemž zachováno mělo být pouze pro rodiny se třemi či více dětmi. Zároveň se má zavádět rodičovský vyměřovací základ, který hodnotí péči o děti ve výši průměrné mzdy. Tady došlo také k přehodnocení a došlo k návrhu koaličních poslanců v čele s panem poslancem Vítem Kaňkovským, prostřednictvím paní předsedající, kteří na jednání... kteří podali pozměňovací návrhy, které už byly projednány i na sociálním výboru, aby došlo ke srovnání a dorovnání výchovného na 500 korun, pokud by výpočet s rodičovským základem vycházel pro danou osobu méně výhodně. Tímto způsobem by byla zajištěna spravedlivá kompenzace péče o děti, čímž by rodiče nebyli finančně znevýhodněni. Při tomto hlasování jako opozice, opoziční poslanci, jsme tento pozměňovací návrh podpořili.

Valorizace důchodů - pokud jde o valorizaci důchodů, hnutí ANO požaduje návrat k původnímu tempu růstu důchodů, které bylo zpomaleno v roce 2023. Konkrétně navrhujeme, aby se při valorizaci zohlednil růst reálných mezd z poloviny, nikoliv jen z třetiny, jak je tomu nyní. Také navrhujeme, aby důchodci narození před rokem 1955 měli nárok na bezplatné papírové valorizační oznámení, zatímco reforma počítá se zpoplatněním těchto oznámení pro všechny. Další komplexní návrh požaduje návrat k původní podobě řádných i mimořádných valorizací, kdy by se například u inflace porovnávala hodnota u důchodcovských a běžných domácností, přičemž pro výpočet by se využila vyšší hodnota. Návrh také počítá s opětovným zavedením mimořádné valorizace při inflaci nad 5 procent, která by zvýšila procentní výměru o celou míru inflace.

Dalším bodem je odložený důchod a tempo růstu. Reforma zahrnuje zmírnění podmínek pro odložený starobní důchod, kdy nyní musí občané splnit 35 let důchodového pojištěním, nově by měli mít možnost odložit důchod o pouhé dva roky s podmínkou 20 nebo 15 let pojištění bez započítání náhradních dob. Ráda bych dodala, že současné návrhy zpomalení tempa růstu důchodů, které snižují význam důchodového pojištění a výdělku, jsou také kontroverzní, hnutí ANO proto předpokládá vlastní návrhy na zachování původního výpočtu, aby se růst důchodů nezpomaloval.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, to, že důchodová reforma zasluhuje změny a celý systém je třeba nějakým způsobem aktualizovat, je evidentní a je zcela jasné jak koaličním, tak opozičním poslancům, i všem politickým stranám napříč politickým spektrem. Pouze chci říci, že už tady dneska zaznělo, že co jsme dělali my před dvěma, třemi lety, kdy vládlo politické hnutí ANO, že jsme důchodovou reformu nezačali, nic nenavrhli, respektive nic neudělali, musím říct, že to není pravda. Všichni ví, že na Ministerstvu práce a sociálních věcí byla vytvořena skupina, začalo se jednat a začaly přicházet návrhy, jakým způsobem by se tato situace měla řešit. Nechci tady nic skrývat, ovšem když poslední dva roky před ukončením svého volebního mandátu řešíte covid, covidovou situaci, tak už opravdu na nic jiného v té době nezbyl čas, tím pádem se nezříkáme žádných politických ambicí nebo příležitostí nebo možností, že zcela jistě tato reforma - nebo respektive důchodová reforma - zasluhuje aktualizaci a my se budeme snažit, abychom přišli se svým pořádným návrhem pro naše občany. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Lubomír Wenzl, poté paní poslankyně Iveta Štefanová. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, vážení občané naší země, i já bych se chtěl v krátkosti vyjádřit v rámci třetího čtení sněmovního tisku 696, novely zákona o důchodovém pojištění. Mrzí mne, že tak, jak už jsme si víceméně na to zvykli, že přítomnost koaličních poslanců je tady prakticky nulová, dneska to je opět pár lidí. Mají v tom jasno, mají v tom jasno. Byla tedy ráno taky debata o tom, že nedáváme žádné návrhy, diskuse neběží - s kým diskutovat, když tady nemáme protějšky, že? Ale vrátím se k tomu, co bych chtěl říci.

Skutečnosti, které nechci, aby zapadly, si dovolím znovu zopakovat, uvedl jsem je už tady v rámci druhého čtení, cituji: "Realizujeme a do konce roku 2023 předložíme skutečnou důchodovou reformu s cílem nastavení stabilního systému férových důchodů. Připravíme návrh důchodové reformy, který se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí, dobrovolné. Základní složka se zvýší a bude reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří a finanční možnosti státu. Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do pojistného systému a počtu vychovaných dětí. Zkrátíme dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod. Umožníme dřívější odchody do důchodu zaměstnancům v náročných profesích" - nebo dnes tedy, jak bylo řečeno, na pozicích - a mohl bych tak pokračovat dále. Tato citace vychází z podkapitoly Důchodový systém, kapitoly Sociální a rodinná politika a zdrojem je upravené a schválené vládou Petra Fialy - 1. března 2023 - Programové prohlášení vlády České republiky.

Ptám se znovu: Co tedy z tohoto prohlášení, prohlášení vlády, platí dnes, 6. listopadu 2024? V případě přijetí této novely se prodlouží věk odchodu do důchodu a věk odchodu do důchodu se prodlouží na základě delšího věku dožití naší populace. Ano, je pravda, že věk dožití se prodlužuje, ale zásadním faktorem jsou současné možnosti naší, dosud kvalitní zdravotní péče pro občany. Naše populace se totiž nedožívá vyššího věku zcela zdravá. Po 60. roce života velké procento lidí trpí chronickými nemocemi, především nemocemi civilizačními - hypertenzí, cukrovkou, ischemickou chorobou srdeční a tak dále. Berou chronicky léky, docházejí na pravidelné lékařské kontroly a jsou častěji v pracovní neschopnosti, je nutná jejich častější hospitalizace v důsledku nemocí. Z toho vyplývá, že nemohou podávat ten samý výkon ve stejné kvalitě, který je srovnatelný s mladší, zdravou populací. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP