Neautorizováno!
(10.20 hodin)
(pokračuje Olga Richterová)
Co jsou naše konkrétní návrhy? Je strašná škoda, že reforma penzijních fondů není na stole. My jsme v programu dlouhodobě měli a máme právě veřejný penzijní fond a také to, aby konečně došlo k snížení poplatků za správu peněz v těch fondech, a to z nějakých 0,8 procenta na 0,4 - jak je to běžné na západě. Když se podíváme na statistiky poplatků z objemu portfolia, tak právě na procentech je vidět obrovský rozdíl naší země a zemí, kde to funguje. Zdrojem těch čísel je Národní rozpočtová rada, publikovala to řada médií, třeba Seznam Zprávy. To jenom, aby bylo jasné, že se o tom veřejně často mluví, ale i v zemích okolních, jako je Polsko nebo Slovensko, je poplatek z objemu portfolia na 0,4 procenta, a u nás platíme 0,8. To je obrovský nepoměr. Není vůbec vysvětlené, čím se máme lišit od Polska, Slovenska nebo Maďarska natolik, že naše penzijní fondy mohou inkasovat o tolik vyšší poplatky za správu, a mohou mít tím pádem o tolik vyšší zisky pro sebe. Pro střadatele to je čistě nevýhodné.
Druhý konkrétní návrh, který máme, je nahradit garanci každoročního nezáporného výnosu, která nefunguje. Tahle garance je fiktivní, nemá reálný přínos, tak nahradit to garancí nezáporného výnosu za celou dobu spoření tak, aby mohly fondy investovat i do středně volatilních aktiv. Zní to rizikověji, ale penzijní připojištění je dlouhodobý produkt, a proto dává smysl garantovat nezáporný výnos dlouhodobě. Jsme otevřeni tomu, ať se o tomhle mluví, ať se toto chystá, ale velmi nás zklamalo, že tohle nebyla věc, ke které by byla vůle přistoupit, začít ji reálně připravovat, přitom by byla opravdu velmi potřeba.
Shrnu: Při porovnání reálných výnosů různých druhů účastnických fondů, penzijních fondů, většina z nich je bohužel reálně v záporu, jejich střadatelům nezbývá potom ekvivalent, který by dostali, až půjdou do důchodu, ekvivalent, který by nebyl ponížený o obrovskou část inflace. V jiných zemích přitom reálné výnosy fondů možné jsou. Druhá věc, nikdo nikdy nevysvětlil, proč mají české penzijní fondy mít tak vysoké poplatky za správu, proč může mít Polsko, Slovensko, Maďarsko a spousta dalších zemí poplatky v rozmezí 0,3 (až) 0,4 procenta z objemu portfolia a u nás to je 0,8. To není fér a není to prospěšné pro střadatele ani pro dlouhodobou situaci celé České republiky, protože to znamená chudší budoucí seniory navzdory tomu, že si spořili.
Tato reforma bohužel není součástí předloženého návrhu. Nám to je líto, i přesto bychom ale, kdyby nebylo navrženo osekání náročných pozic, byli ochotni pro návrh hlasovat, protože je i tak potřebný. V médiích slyšíme, že za příslib prohlasování osekání náročných pozic jiní poslanci vládních stran dostávají příslib reformy právě třetího pilíře, ale to mělo být dávno. Bohužel nic takového se nejspíš dva roky nepřipravovalo, protože o tom nic nevíme, a mělo to být samozřejmě součástí vládního návrhu, ale ochota k tomu v minulých letech nebyla. To nás mrzí a přednesli jsme tady svoje konkrétní vize, jak veřejný důchodový fond nastavit a jak zreformovat i fondy, které nyní existují. Když by byl někdo velkým zájemcem, detaily máme na webu v celkovém plánu ekonomickém Republika v pohybu. Plán Republika v pohybu je velmi komplexní, ale obsahuje samozřejmě i návrhy právě k penzijním fondům, protože jsou důležitým pilířem a tahounem moderní ekonomiky, když jsou správně nastavené.
Stejně tak další věc, co v tom vládním návrhu chybí a kterou svým konkrétním návrhem na zvýšení rodičovského příspěvku připomínáme, je podpora mladých rodin. Ano, vyjednali jsme navýšení rodičovského příspěvku na 350 000 z 300 000, byla to naše podmínka schválení konsolidačního balíčku, ale to ani nepokryje inflaci, která v mezičase byla. Když by to navýšení skutečně pokrývalo inflaci, dostala by se celková suma rodičovského příspěvku na 410 000 korun. Tam ale zdaleka není. My tedy právě proto, že i rodinám musí rodičovské příspěvky růst, navrhujeme zcela konkrétní věc, jak podpořit rodiče malých dětí, jak... když nakupují ve stejných obchodech jako všichni ostatní, když jim úplně stejně rostou ceny a náklady, tak aby měli garantované, že jim rodičovský příspěvek poroste alespoň stejným tempem, jako rostou důchody. Konkrétní řešení se bude hlasovat nejspíš tento pátek. Ukáže se, jak se k němu každá strana staví, a může zajistit, aby finanční stabilita rodin neklesala, ale byla v období péče o úplně nejmenší děti zajištěna, tak jako tomu je - a je to správně - u důchodů. Já vám děkuju za pozornost a velmi žádám o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, mám zde čtyři faktické poznámky, nejprve pan poslanec Aleš Juchelka, paní poslankyně Jana Hanzlíková, paní poslankyně Jana Pastuchová a pan poslanec Hubert Lang. Pak jsou zde dvě přednostní práva. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Moc děkuji. Musím reagovat na svou ctěnou kolegyni Olgu Richterovou, poněvadž když to poslouchám, tak ve mně se to vaří a vaří a vaří.
Co se týká rodičáku, jsem tady stál zhruba šestkrát před ctěnou Poslaneckou sněmovnou a navrhoval navýšení rodičáku z 300 na 400 000 korun. Piráti pro tento návrh nehlasovali ani jednou! Ani vy jste proto nezvedla ruku, paní místopředsedkyně.
Co se týká dalších věcí, Piráti svými hlasy - a tady se strašně vášnivě mluvilo o prorodinném balíčku - byli právě ti, kteří hlasovali třeba pro konsolidační balíček, aby například snížili slevu jízdného pro studenty ze 75 na 50 procent, aby například nenavýšil se rodičovský příspěvek na 400 000 korun, aby bylo zrušeno školkovné, nemluvě o DPH na různé rodinné věci typu plínky a tak dále. To jsme tady probírali. Vy tady budete říkat, jakým způsobem jste bojovali nebo nebojovali? Vždyť jste pro všechno hlasovali jako Piráti a teď nad tím úplně chcete, aby se zavřela voda a aby se o tom nemluvilo a abyste byli teď asi pravděpodobně v tuto chvíli v opozici, ale teorie se úplně míjí s vaší praxí. Teď tady krásně teoretizujete, ale prakticky jste hlasovali pro všechno, co rodinám v peněženkách opravdu jejich rozpočty rozvířilo.
Co se týká podpory rodin u slabších, tak samozřejmě víme - a teď dokonce vyšla i velká analýza v Seznam Zprávách - že za vlády Petra Fialy je podpora rodin nižší, než byla za minulé vlády Andreje Babiše. To jsou všechno jenom fakta a já jsem tady byl ten, který rodičák upravoval tak, aby rodičovský příspěvek byl příspěvek pro dítě, aby každý, kdo porodí dítě, nepřišel o 350 000 korun, když se mu narodí druhé a třetí. Toto je můj praktický vklad s hnutím ANO do prorodinné politiky. Co je váš? (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další vystoupí paní poslankyně Jana Hanzlíková s faktickou poznámkou, připraví se paní poslankyně Jana Pastuchová. Prosím.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, budu také reagovat na projev paní místopředsedkyně Richterové, a to v tom, že tady zaznělo, že důchody rostou. Tady chci říct, že je to tady nadužívané, nezdravě je to zdůrazňované a je to vytržené z kontextu, protože ony sice rostou, ale rostou mnohem pomaleji, takže pravda je taková, že důchody se snížily, a to jak současným důchodcům, tak i budoucím. Můžeme si jenom tady stručně připomenout: předčasné důchody - výrazné snížení, protože teďka sankce je 1,5 procenta, což je úplně nejvíc po celé ty tři roky. ***