Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní s faktickou poznámku vystoupí opětovně pan poslanec Zlínský. Připraví se pan ministr Jurečka. Prosím.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Děkuji za slovo. Budu reagovat na pana ministra Jurečku. On tady zmínil příklad Polska, že nalili spoustu peněz na to, aby zvýšili porodnost, případně plodnost, a že se to nepodařilo. Já si myslím, že to je právě příklad toho, že to asi nedělali úplně dobře. Protože když se podíváme na příklad Maďarska, které mělo jednu z nejnižších plodností v Evropě, pak se jim přece jenom, neříkám, že úplně, ale vyšplhali se na 2,1 (procenta) plodnosti a podařilo se jim ten nepříznivý trend zvrátit. Takže je třeba se poučit z okolí, z okolních států a přijmout taková opatření, která měla efekt v jiných státech.

Já tam cítím ze slov a myšlenek pana ministra určité poraženectví, že když celý svět tápe a neví, co s tím, tak my taky nevíme, co s tím. Tak já si myslím, že je třeba se zamýšlet a velmi intenzivně v tomto směru pracovat a nepodléhat tomuto způsobu myšlení, které mimo jiné sdílí i pan ministerský předseda, protože něco takového tvrdil, kdy jsem ho v tomto směru interpeloval.

A jinak ještě bych chtěl říct, že plodnost v Polsku je necelá 1,3 (procenta). A pokud bude pokračovat současný trend, který je nastavený v České republice, tak na konci roku 2024 se k tomu velmi intenzivně přiblížíme. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji za dodržení času a nyní pan ministr Jurečka.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Nezaujatý posluchač a divák této debaty by si mohl asi myslet, že v tom Maďarsku jsou na tom skvěle. Vystoupili tady dva kolegové poslanci, jeden za ANO, za SPD, a říkali, jak je Maďarsko tím vzorem, jak ta porodnost se tam mění. Můžete, kolegové, sem přijít a říct ta čísla v Maďarsku? Říct, jak vypadá vývoj a přirozený přírůstek, úbytek obyvatel v Maďarsku? Jak vypadá porodnost? Uzavřený rok 2023 je v Maďarsku nejhorším rokem. Nejhorším rokem! Minus 42 000 obyvatel populace v Maďarsku. Maďarsko je o něco menší z hlediska počtu obyvatel.

Prosím, zase, jako já nechci bagatelizovat opatření, která se v těchto zemích, ať už v Maďarsku, nebo v Polsku, snaží ty vlády dělat. To vůbec ne. Ale jenom se snažím říct, že přestože se tady tyto kroky dělají v daňové, v sociální a v dalších politikách, přesto to nezvrací v těch zemích ty trendy. Ani Japonsko, které tomu věnovalo opravdu obrovské úsilí v posledních desítkách let, to nedokázalo zvrátit.

Já nejsem poraženecký. Myslím si, že jsem se snažil v době, kdy k tomu člověk měl věk, tak aby člověk ten osobní příběh tady vložil v nějakých svých dětech za sebou. Ale to není podstatné. Já jako jenom chci říct, že souvisí to i s jinými věcmi, než je jenom otázka konkrétních finančních podpor a nástrojů, které ty vlády v těch politikách vytvářejí. Souvisí to i s vnitřním nastavením společnosti. Protože mít děti je i o jiných věcech než o bydlení a o příjmech. Je to i o ochotě kus sebe sama obětovat, kus svého pohodlí, standardu ve prospěch rodiny a těch dětí. A to taky jako není vždycky pro každého ta volba, kterou chce podstupovat.

Tak to jenom říkám na dokreslení debaty, když ji tady říkáme. A když argumentujeme zeměmi, řekněme i ta čísla.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Pan poslanec Lang nyní vystoupí s faktickou poznámkou. Připraví se paní poslankyně Peštová. Prosím.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuju. Tak já napřed k paní Richterové, prostřednictvím vás, pane předsedající. Vy se tady na nás obracíte jako na opozici, protože vy jste teď také v opozici, v té nové, lepší, jiné opozici, a říkáte, jsem zvědavá, jak se postavíte ke zvýšení rodičovského příspěvku a k tomu, že se jakoby zvýší porodnost. Můžu se vás zeptat, paní Richterová, prostřednictvím pana místopředsedy? Přece tento návrh tady není týden, 14 dní, měsíc. Vy jste ještě cca měsíc a půl zpátky byli součástí pětikoalice, sice jste tam byli nejmenší, nebyli jste tady prakticky vůbec slyšet, neviděl jsem vás na žádných interpelacích. Až teď jste aktivní, co jste vlastně byli odejiti z té vlády. Tak proč jste si to tam, paní Richterová, nedomluvila předtím? Proč se teď obracíte na nás, na hnutí ANO, a vyzýváte nás tady k nějaké součinnosti s vámi? My s vámi žádnou součinnost nechceme. Vy jste se pasovali sami do role nové, lepší, jiné opozice, té správné opozice. A my jsme nějaká ta špatná, nedemokratická opozice. Tak si bojujte svůj boj sama!

Nevyzývejte nás tady k něčemu. My se k tomu nějakým způsobem postavíme. Když uznáme, že to je racionální, tak ty návrhy tam dáváme. A jestliže my jsme některé návrhy dávali ještě měsíc a půl zpátky a byly racionální i u jiných tisků, tak vy jste zvedali ruku v rámci pětikoalice proti rozumným a racionálním návrhům. Takže nechte si to, takové to zatahování nás do nějakého vašeho boje!

Vy na té vaší bárce si tam plavejte sami a bojujte si za své návrhy taky sami. Vůbec nás do toho netahejte. Vy, která jste měla být původně nominantkou na ministryni práce a sociálních věcí... Potom jste zjistila, že asi je to nad vaše síly, tak jste získala post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, na kterém teď dogmaticky trváte, přestože už myslím, že byste ho dávno mít neměla, ale to je můj osobní názor. Tak prostě nezatahujte hnutí ANO do nějakých vašich bojů. Bojujte si sama za sebe! Předkládejte si návrhy sama. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně Peštová vystoupí s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Chci zareagovat na paní poslankyni Richterovou, prostřednictvím vás. Paní poslankyně, vy jste neposlouchala vůbec to, co jsem říkala já, ale dogmaticky si tady říkáte to, co říkáte vy. My vás máme podpořit. Já jsem čekala, že třeba budete reagovat na to, co jsem řekla já, jo? To, co jsem se vám tady celou dobu snažila říct. Každý člověk by se měl z dějin poučit, buď v dobrém, nebo ve zlém, vzít si z toho ponaučení, ale prostě měl by se koukat na to, co se stalo. A to, co se stalo v těch sedmdesátých letech, ten boom, který tady byl, ty Husákovy děti, tak to, co jsem se tady snažila vám vysvětlit, to nebylo o tom, co vy se teď tady snažíte prosadit, že by měly mít rodiny nějaké peníze. Oni potřebují nějaké jistoty, jo? A řekla jsem to jednoznačně.

Tenkrát ženy byly na mateřské půl roku. Půl roku. A pak šly do práce. A přesto se ty děti rodily! A bylo to proto, že tam byly ty jistoty. Ta jistota byla v tom, že měly tu novomanželskou půjčku. Ta jistota byla v tom, že ji měly nízkoúročnou, skoro blížící se nule. Ta jistota byla v tom, že když měly první dítě, že se jim ta půjčka o jednu šestinu snížila. Ta jistota byla, že za každé dítě se jim to snižovalo. Tenkrát, jestli si to dovedete představit, byl hrubý měsíční plat 1 800 korun. 1 800 korun! A jestliže ta půjčka byla kolem 30 000, tak si to přepočtěte na ty naše peníze dneska. To jsou ty jistoty, které oni potřebují!

Když se podíváte, dneska nejsou byty. Když ty byty jsou, tak jsou neskutečně drahé. Takže si berou hypotéky, jsou tam na tom úroky. Oni potřebují jistoty. Pokud chcete po nich, aby se ta porodnost zvedala, tak jim musíte dát nějakou jistotu, a ne jim to neustále měnit! Podívejte se na důchodce. Důchodci odešli nebo jsou v důchodu a ve své podstatě tam byl nějaký valorizační mechanismus (Předsedající: Čas.) a na něj jste taky sáhli! Kde oni mají ty jistoty?

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Pan poslanec Dufek vystoupí. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Aleš Dufek: Vládní koalici se vyčítá hrozně moc věcí. Ale chtěl bych se fakt ohradit proti tvrzení, že vládní koalice může za klesající porodnost. Hlavní důvod je jednoduchý. Já jsem ročník 1973. Moje priorita tehdy byla mít děti. Dneska bohužel, nebo nevím, jestli je mi vůbec souzeno, abych soudil takhle, ale dneska prostě to není priorita pro většinu generace. To je úplně jednoduché. To znamená, nevyčítejte tuhle skutečnost vládní koalici. Mladí lidé mají dneska tolik možností, že samozřejmě odkládají příchod vlastních dětí na svět. A pak někdy už je pozdě. Takže prosím vás, to je ten jakýsi sociologický důvod, ten je primární, a ne to, jakým způsobem se má chovat vládní koalice. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP