Neautorizováno!
(19.10 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Můj předposlední návrh na zamrazení platů politiků mi tady před dvěma lety hlasováním Fialova vládní koalice zamítla. Fialova koaliční vláda zlikvidovala lidem úspory a reálné příjmy o víc jak 30 procent a má drzost si nejprve skoro 14 procent přidat ke svým platům. Po masivní kritice opozice Fialova vládní koalice slevila a chce si zvýšit platy o 7 procent. Musím říct, že stejně hloupá mi přijde výmluva na soudce a jejich platy. Ústavní soud zvolený vládní většinou v Senátu posvětil nezákonné zrušení valorizace důchodů s tím, že je sice v podstatě nezákonné, ale v současné krizi musí prý i důchodci být solidární a výdaje na důchody by prý naši zemi poškodily. Současně tu ale máme další rozhodnutí Ústavního soudu, které říká, že na valorizaci platů soudců se sahat nesmí. Jakkoliv by to soudci uměli právně zdůvodnit, určitě není lidsky a společensky správné, že některé skupiny lidí jsou si rovnější než jiné, tedy konkrétně soudci versus důchodci. Přitom v principu je to tak, že ti s nejmenšími příjmy přišli o nejvíc peněz, ale vláda jim přidává nejméně, nebo pokud (to) lze, tak vůbec, a vysokopříjmové skupiny, ke kterým patří politici i soudci, chtějí víc a víc.
Přitom základní platy obyčejných lidí jsou opravdu někdy až neuvěřitelně nízké. To, co je podstatné u nízkých mezd a opravdu hodně znát, je pokles reálné mzdy. Ten byl přes 30 procent kvůli vládou vyvolané a podporované inflaci. Lidé se dostávají do existenčních problémů a odbory správně upozorňují, že si potom chodí ke státu pro dávky, což je samozřejmě velmi špatné vysvědčení neschopné a nekompetentní Fialovy vlády. V každé normální firmě se přidává, když se firmě daří. Daří se ale pod vedením Fialovy vlády státu? Ne. Naopak a v každé normální firmě by za to, co tu tři roky koaliční ministři a premiér předvádějí, letěl management na hodinu a ne, že se bude managementu přidávat. Ministr dopravy Martin Kupka z ODS řekl, že, cituji: "Politici musí dýchat se společností." To snad chtěl být vtipný? Páni ministři a další by dýchali s lidem, pokud by si na zbytek měsíců do voleb odsouhlasili maximálně průměrnou mzdu. To by byl pak možná dech s národem. Vzhledem k podprůměrné práci Fialovy vládní koalice a škodám, které zemi, ekonomice a lidem způsobili, to vidím naopak. Měli by doživotně národu škody, které způsobili, splácet, a nikoli si odměny zvyšovat.
Drzost chtít peníze, navíc v čase krize, za špatnou práci nemají jen Fialovi páni ministři. Na návrh Kanceláře prezidenta republiky, tedy prezidenta Pavla, připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí novelu zákona, podle které by první dáma měla nově dostávat měsíční náhrady na reprezentaci ve výši přibližně 100 000 korun měsíčně. Přitom v žádné zemi Evropské unie - opakuji v žádné - manželka prezidenta takové výhody neužívá, takže je úplně jedno, jestli to půjde z veřejných peněz, ze stávajících statisícových náhrad prezidenta, či nikoli. Prezident Pavel se vyjádřil k náhradám výdajů pro svoji manželku. Řekl, že považuje za správné, aby pomoc a práce jeho manželky byly náležitě oceněny, cituji: "První dáma, stejně jako prezident, slouží této zemi. Považuji za správné, aby i výdaje první dámy za její podíl na službě zemi byly správným způsobem oceněny." Konec citátu prezidenta Pavla. Co k tomu dodat? Základní plat prezidenta pro letošní rok činí 341 200 korun plus k tomu víceúčelová měsíční paušální náhrada 317 500 korun. To znamená, je to téměř tři čtvrtě milionu korun měsíčně. Ve vládní novele zákona, která je teď v připomínkovém řízení, je víceúčelová paušální náhrada výdajů spojených s výkonem povinností partnerky či partnera hlavy státu nově stanovena na 30 procent náhrad výdajů prezidenta či prezidentky, což by v současné době bylo... což znamená 95 250 korun měsíčně pro prezidentovu manželku. Jak jsem již uvedl, podle veřejných zdrojů není známo, že by v nějaké evropské zemi byla manželka placená státem jen za to, že je manželka. Mimochodem, když kdysi občas pana prezidenta Zemana provázela jeho dcera, začne Fialova vláda platit i děti prezidenta? A pak přijdou na řadu vnoučata? Pokud paní prezidentová nemá na šaty anebo na botky, ať se obrátí na svého manžela a snad jí ze své královské apanáže něco koupí, ale to je její starost, ne naše, a pokud se prezident neumí nebo nechce postarat o svoji ženu, tak je neuvěřitelně sprosté, že má odvahu žádat, aby jeho ženu živili daňoví poplatníci, a to ani nemluvím o tom, že má prezident Pavel navíc ke svému téměř třičtvrtěmilionovému měsíčnímu příjmu z veřejných peněz ještě obrovskou výsluhu generála.
Už po páté budu v této Sněmovně žádat a navrhovat zmrazení platů politiků. Návrh na zmrazení platů politiků není žádný populismus, jak veřejně říkají poslanci Fialovy vládní koalice, ale reakce na to, jak se lidem pod vládou Petra Fialy daří.
Ještě bych dodal, že to, aby měla manželka prezidenta téměř 100 000 měsíčně, to je návrh po domluvě prezidenta Pavla a Fialovy vládní pětikoalice - to je potřeba velice zdůraznit - Fialovy vládní koalice a prezidenta. To znamená, Fialova vládní koalice s tím souhlasí, krátce řečeno. Takže Fialova vládní koalice, nejenom že si chcete o 14 procent zvýšit platy, po kritice opozice o 7 procent - přitom by to měla být nula, my navrhujeme zamrazení platů politiků - ale ještě navíc, navíc jste se domluvili s prezidentem, aby prezidentova manželka měla 95 000 korun měsíčně, takže to je potřeba zdůraznit, kdo za to všechno nese odpovědnost, což je Fialova vláda.
A pojďme se podívat, jaká je situace v zahraničí. Členové amerického Kongresu si zmrazili své nominálně vysoké platy v reakci na ekonomickou krizi už v roce 2009 a od té doby si je nenavýšili. Je to zajímavý a ne všemi schvalovaný krok, jenž ukazuje, jak se členové Kongresu snaží vyhnout veřejné kritice politiků, a také to, že tento postoj vůbec nemusíme nazývat populistickým. Dovolím si ještě jeden zajímavý příklad ze zahraničí. V Portugalsku mají debatu o platech politiků v době krize vyřešenou od roku 2011, kdy zavedli opatření, že každý politik v době krize automaticky platí dodatečnou daň ze svých příjmů ve výši 5 procent, a toto opatření platí doposud, protože přes letošní růst tamní ekonomiky o 3 procenta a roční přebytek státního rozpočtu letos ve výši 3 procent HDP to znamená, že portugalským politikům se nezdá, že by jejich ekonomická krize skončila.
Český státní rozpočet má od začátku vlády pětikoalice trvalý deficit okolo minus 3 procent HDP. Česká ekonomika podle posledních údajů Českého statistického úřadu roste jen o 1 procento a státní dluh drasticky roste. Navzdory tomu Fialova vládní koalice nemyslí na nic jiného, než jak by politikům, tedy sama sobě, zvýšila jejich vysoké platy - navzdory krizi, kterou způsobili.
SPD proto znovu předkládá návrh, aby platy politiků byly zmrazeny aspoň do konce příštího funkčního období, a jelikož jsem zaslechl, že po mně jde vystoupit předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, tak připomenu situaci z minulého volebního období, kdy právě na návrh Pirátů po dohodě s hnutím ANO, které bylo u vlády, se zvýšily vašimi hlasy platy politiků. ***