(pokračuje Alena Schillerová)
Veřejný zájem je dnes jinde a my bychom se měli zaměřit na řešení těchto problémů, nikoli na naše vlastní pohodlí.
Dámy a pánové, politika není o sebeobohacení, ale o službě lidem. Dnes máme jedinečnou možnost ukázat, že jsme tady pro občany, a ne pro sebe. Apeluji na vás, abychom se zamysleli nad tím, jaký signál navržené skokové zvýšení platů politiků vysílá a jaké jsou naše skutečné povinnosti, a pokud s mým pohledem alespoň trochu souhlasíte, prosím dovolte otevřít dnešní mimořádnou schůzi na toto téma. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Další, kdo je přihlášen s přednostním právem, je Karel Havlíček, po něm se nachystá Tomio Okamura a po něm Jakub Michálek.
Než pan místopředseda dorazí k mikrofonu, tak mám tady jednu omluvu: Radim Fiala se omlouvá ze zdravotních důvodů.
Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážený pane místopředsedo Sněmovny, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, no, jsme zde na mimořádné schůzi k navyšování platů politiků - téma jako hrom posledních dnů - a mně je smutno. Já když se dívám na osazení Sněmovny, tak stran pětikoalice tady vidím jednotky poslanců, naopak musím se podívat... a když zhlédnu poslance hnutí ANO (2011), tak zde máme takřka plný sál. Já myslím, že i o tomhletom to je a že to o něčem svědčí. Já jsem čekal, že třeba tady budete mít zájem něco argumentovat, možná že i otevřete tu schůzi, vystoupíte, vysvětlíte, proč jsme se dostali do téhleté situace, možná taky že třeba se za to i omluvíte - ne. Úplně nejhorší totiž je to, že vám je to úplně jedno, a to je tedy tristní.
Všichni vidíme, že současná vláda - a tady někde hledejme ty důvody - je na historickém minimu v důvěře. To jsou zjevná a jasná čísla. Co hůř - a to je fakt to, co mě trápí úplně ze všeho nejvíc - díky této vládě se rapidně zhoršuje důvěra vůči státu a vůči institucím a to je velký průšvih, protože... Já to považuju za něco nesmírně nebezpečného.
To bude mít vliv v určité době na výběr daní, bude to mít vliv na investice. Konečně dneska jsme zde měli chvíli, kdy jsem se vám snažil ukázat to, že pokud neustále budete měnit investiční prostředí, tak tady nikdo nebude investovat, když jim budete zhoršovat podmínky za pochodu. Koukali jste se na mě trošku nechápavě, ale v zásadě stejně si prosadíte svou.
A pozor, všimněte si, že začíná klesat ochota podílet se na chodu státu. Všimněte si například, jakým způsobem klesá za posledních několik let podíl podnikatelů anebo ochota podnikatelů, ale obecně bych řekl úspěšných lidí, kteří by chtěli jít do politiky - nevadí nám to? - a je mylné se domnívat, že je přilákáme přes platy. Zkusme se zamyslet, co je příčinou toho, proč lidé se nehlásí do politiky, do služby. Já jsem přesvědčen, že jedním z důvodů je rostoucí nekompetence ve vládní exekutivě. Na to už se fakt nedá dívat, to přece nám musí všem vadit. Podívejme se na jednotlivá ministerstva a hledejme tam někoho, kdo k tomu oboru, k tomu sektoru má nějaký vztah, kdo tam déle pracoval - a to je jedno, jestli byl ve státní sféře, nebo jestli byl v privátní sféře - pak rozhodování vypadají tak, jaká jsou, pak výsledky vypadají tak, jaké jsou.
Další, co je neuvěřitelné, je způsob komunikace. Ten je založený na neuvěřitelné míře arogance, přezíravosti, ale ono to není nic jiného než maskování nekompetence. Obvykle nekompetentní lidé, kteří si v něčem nevěří, to maskují právě arogancí, razancí a neuvěřitelnou mírou přezíravosti. Je velkým omylem to, co se říká o téhleté vládě, že příčinou jejího fatálního neúspěchu je slabá komunikace - ne, příčinou je nekompetence a slabá komunikace je jenom důsledkem. Já bych kolikrát ještě řekl, že PR týmy se snaží aspoň něco udělat, aby to nějak vypadalo.
Dalším typickým prvkem toho, proč tato vláda má důvěru extrémně nízkou, nejnižší od revoluce, je neuvěřitelná míra elitářství, bafuňářství, papalášství. Ano, ať se nám to líbí, nebo ne, premiér Petr Fiala je symbol elitářství. Sledujte, jakým způsobem komunikuje, jakým způsobem apeluje na vás, jakým způsobem přehlíží některé věci.
Bafuňářství - příklad typický: vzpomeňte si, jakým způsobem - bafuňářsky - se zrušila elektronická evidence tržeb. V zákulisí nám říkáte: ono by (se) to možná ještě se dalo zvládnout i s elektronickou evidencí tržeb - ale přece vždyť je to vaše vlajková loď, zaveleli jste, zrušili jste EET, vaši voliči - vaši voliči, pravicoví někteří - si drží hlavu v dlaních a říkají: Proboha, proč jste zrušil elektronickou evidenci tržeb? A vy to musíte vědět, že vám to říkají ve vašich regionech, takže nestrkejte hlavu do písku, ale prostě jste to řekli, tak to zrušíte.
Papalášství - to myslím, že snad ani nemá cenu už dál komunikovat. Vzpomínáte si, jak váš ministr financí, když zemědělci se rozhodli přijet na protest do Prahy, řekl: Oni sem chtějí přijet v nových nablýskaných traktorech - Kriste pane na nebesích, mají tam přijet na koních? Vždyť je to jejich dopravní prostředek, ale ta podstata je jiná, oni si museli ten traktor pořídit na leasing, měli vysoký úrok, protože se neuřídila inflace, a mají vysoké úrokové sazby, ale hlavně musí ten traktor zaplatit do poslední koruny, zatímco ministr financí, který tohleto hrdě hlásá ze své malostranské kanceláře, jezdí v bavoráku a nepřispěl na to ani korunou. To je to papalášství, to je to, na co jste si zvykli, to je to, co vás baví, a to je to, co lidem strašně vadí. Všimněte si, že začínáte pořádat hony na úspěšné, proto lidé nechtějí do politiky. Kdybyste viděli, kolik podnikatelů mně řeklo: Hele, já bych možná i do toho šel. Je mi 60, 65 let, něco jsem vybudoval, dal jsem do toho nějaké peníze, nežiju si špatně a chtěl bych i pomoct, ale já po tom, co to vidím, já tam nejdu, prostě na tohle já žaludek nemám, já se nenechám smýkat z kouta do kouta za to, abyste na mě vytahovali, že před patnácti lety jsem toto či ono - ačkoliv je to slušný člověk, který podnikal. Toto je důsledek politiky, kterou zde předvádíte. Dobře, nebudeme tady mít nikoho a můžeme si to tady vzájemně pořád vyměňovat. Nevím, kde ty lidi za chvíli budeme brát.
Kádrování - mistři kádrování jste, další důvod, proč lidé vám nevěří. Nálepkujete od rána do večera někoho: demokraté, nedemokraté, proruští trollové, švábi, já nevím, co všechno. Prostě s ničím se vůbec nemažete, ještě jste si na to vytvořili nějakého vládního zmocněnce, který sleduje to, jak funguje strategická komunikace - no něco neuvěřitelného - a mohl bych pokračovat dál, jakým způsobem prezentujete naše výsledky, vaše výsledky. Já beru marketing, já beru polopravdu, ale míra lží, která tady je, to už by vydalo na svazky Seiferta a bylo by toho více, jenom to, co jste zvládli ve vašem vládním období. Nikdy by mě nenapadlo, že 50 procent svého času budu vyvracet jenom lži a neplněné sliby - tak to už je další příběh, který by byl na dlouhou dobu.
Fráze, neuvěřitelné fráze - já jenom poslouchám obecné floskule a to je důvod, proč lidé jsou naštvaní. Ale to, proč jsme tady dneska - a to je další důvod, proč je vaše obliba na minimu, anebo, řekněme, proč lidé nechtějí do politiky - je to, že jim vadí, že kážete vodu a pijete víno, ale spíše bych měl říct, že pijete vodku, a to ruskou vodku. Ono je to podobné jako s ruskou ropou: sice kritizujete, aby se sem nevozila, ale zvyšují se vám dodávky. Pojďme na příklady v tom, co kážete a co tvrdíte. "Budeme šetřit na eráru" - fajn, to zní krásně, dobře, a možná jste za to získali i nějaké politické body, a současně si přidáváte ministerské úřady - si jenom sečtěte, kolik jste měli ministrů navíc, úplně zbytečných - politruky, politické náměstky - to byl kobercový nálet - zmocněnce pro kdeco, kolik úřadů jste přidali - digitální informační agentura, státní developer - vůbec se s tím nemažete, takže něco tvrdíte, něco úplně jiného konáte. Další vaše fráze krásná: "Omezíme klientelismus". No tak roste klientelismus, přátelé, pod vaší vládou. Neznám zde vládu, která by se nechala více zlobbovat a ovlivnit než vaše vláda - od energetiků, od bank, od zbrojařů - a podívejte se, jakým způsobem obsazujete vlivné posty. ***