Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.50 hodin)
(pokračuje Andrea Babišová)
Myslím si, že k tomuto zákonu je to absolutně zcela nevhodné, zvláště když v této chvíli máme otevřený zákon o zdravotních službách, kde si myslím, že tento přílepek by se hodil daleko více. Tak to je jedna moje reakce.
A druhá moje reakce. Zatím nám tady pan ministr Jurečka nepředložil svůj pozměňovací návrh, nevím, jestli to udělá osobně, anebo to načte až v podrobné rozpravě, ale pokud by to mělo být až v té podrobné rozpravě, tak mi dovolte, abych reagovala na jeho pozměňovací návrh, když v něm zavádí možnost v rámci osobní asistence a pečovatelské služby provádět v přirozeném sociálním prostředí pomoc při ovládání běžných úkonů péče o zdraví, přičemž za tyto úkony se nepovažují za činnosti, které lze provádět pouze v rámci poskytování zdravotních služeb podle zákona o zdravotních službách, a to proškoleným zdravotním pracovníkem v sociálních službách. Není zřejmé, o jaké úkony by se mělo jednat. Návrh zmiňované vyhlášky není předložen. V obecné rovině je nepřípustné, aby zdravotní výkony vykonávali nezdravotničtí pracovníci. Pro takto závažnou úpravu však nejsou předloženy žádné podklady či bližší informace.
My jako zástupci za hnutí ANO, našeho klubu, se domníváme, že pořád by měla zdravotní péče zůstat v rukou zdravotníků. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já velmi děkuji za dodržení času a nyní chce zareagovat s faktickou ještě paní poslankyně Ivana Mádlová. Konstatuji, že se mezitím s přednostním právem přihlásil také pan ministr. Prosím.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo. Já bych chtěla doplnit svoji kolegyni Andreu Babišovou a chtěla bych hlavně vyzvat pana ministra a vás, paní místopředsedkyně, vaším prostřednictvím, protože to vypadá jako strašně jednoduchá záležitost, že budou zdravotnické úkony, jakými je je třeba podávání léků a další zdravotnické úkony, provádět pečovatelé.
Samozřejmě schválit si můžete co chcete, ale jenom je potřeba vnímat ty rozdíly i po právní stránce, když někoho zmocníte jako poskytovatel, anebo když to děláte jako zdravotnický pracovník.
Chtěla bych vás požádat opravdu o veliký respekt, veliký respekt k předávání kompetencí tak závažného charakteru, jako je podávání léků. Není to vůbec žádná legrace, protože vy skutečně předtím, než ten lék podáte, musíte alespoň v rychlosti provést nějaké klinické zhodnocení stavu toho pacienta. Jakých léků se to bude týkat? Bude se to týkat i léků na ředění krve? Tam samozřejmě jsou nějaké specifické postupy, které musíte udělat. Co když vám ten pacient ráno nahlásí, že když si čistil zuby, tak krvácí více z dásní? Co budete dělat? Co ten pečovatel bude dělat? Bezpečná péče je dneska zavedený terminus technicus v systému zdravotní péče. Jsou to nežádoucí příhody, které se velmi pečlivě sledují a vyhodnocují. Jedním z nejčastějších faktorů nežádoucích příhod je lidský faktor. Jednou z nejčastějších nežádoucích příhod jsou chyby v medikaci, ať už lékaři, nebo sestrami.
Není to vůbec jednoduché, proto prosím, aby se o tom nemluvilo jako o tom, že si jdete koupit rohlíky na krám. Není to vůbec žádná legrace, musíte k tomu připravit podrobné protokoly, jednoduché algoritmy, aby ten člověk věděl, co má dělat. Pokud je pustíte do takto rizikových výkonů, budou podávat analgetika? Opiáty? (Předsedající: Čas.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní se dostáváme k přednostním právům, kdy je přihlášen nejprve pan místopředseda Juchelka, poté pan ministr, pokud nedojde k nějaké dohodě. Pan místopředseda Juchelka, prosím.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já budu velmi stručný. Já bych chtěl jenom tady své pozměňovací návrhy trochu odůvodnit a potom se k nim přihlásit v podrobné rozpravě.
První je pozměňovací návrh, který zavádí psychosociální podporu. To vychází z potřeby zlepšit poskytování sociálních služeb a zajistit tak ochranu sociálně vyloučených nebo sociálním vyloučením ohrožených osob. Návrh řeší absenci konkrétní definice pojmu psychosociální podpora v zákoně o sociálních službách, která by jednoznačně upravovala tuto formu sociální činnosti. A tu odbornou způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka při poskytování služeb psychosociální podpory jsme stanovili na vysokoškolské vzdělání, získané ukončením magisterského studia na vysoké škole humanitního zaměření současně s absolvováním psychoterapeutického výcviku v rozsahu minimálně 500 hodin a více. Toto je náš první pozměňovací návrh, který s kolegy předkládáme.
Další se týká dálkového přístupu k přehledu o nějakém dalším významném zdroji veřejného financování. Tady tento pozměňovací návrh taktéž dáváme s kolegy z našeho výboru pro sociální politiku.
Taktéž zavádíme pozměňovacím návrhem termín, který už všude funguje, ale není nikde legislativně ukotven a je právě tady v tomto zákoně ukotven jako povinnost toho vyřizovat stížnosti a tak dále, a to je jenom malinký pozměňovací návrh o nemocničním ombudsmanovi, který zavádí nový pojem nemocniční ombudsman.
A poté je velmi aktuální pozměňovací návrh, kdy opět bych velmi rád se svými kolegy prodloužil o rok fungování kojeneckých ústavů právě z toho důvodu, že opět nemáme dostatečný počet nejen pěstounů, ale také pěstounů na přechodnou dobu, kam bychom tyto děti umisťovali. A je to vlastně požadavek i zespodu ze sociálněprávní ochrany dětí, abychom ještě tady s tímto natvrdo skončením kojeneckých ústavů skončili, abychom to ještě prodloužili, poněvadž tady tato potřeba tam v tuto chvíli je.
To jenom v krátkosti, abychom nezdržovali, prostě toto jsou ty naše pozměňovací návrhy.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji a nyní vystoupí pan vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já jsem původně měl v plánu to udělat až na konec obecné rozpravy, ale protože to tady už bylo zmíněno, tak jen reaguju věcnými technickými, tak si dovolím ten svůj pozměňovací návrh, o kterém jsem mluvil v úvodním slově, tak ho okomentovat o něco více.
Já myslím, že všichni podle mě jako rozumní lidé máme velký respekt před tou odbornou zdravotní způsobilostí, ať už je to v případě lékařů nebo v případě zdravotních sester. Nicméně myslím si, že vlastně asi, neříkám, že každý, ale významná většina nás už ve svém životě zažila nebo zažívá to, že třeba poskytuje podávání léků svým prarodičům, chystá jim to do dávkovačů. Já jsem toto zažíval, když jsem ještě prarodiče měl. Zažíváme to v případě svých dětí, to znamená, v těch rodinných vazbách dneska toto funguje, funguje to i u neformálních pečujících.
Já jsem měl možnost navštívit konkrétní domácnosti, kdy manželka pečuje o svého manžela, který je na plicní ventilaci, odsává, řeší PEG, řeší všechny další úkony, které s tím jsou spojené, a nemá vůbec žádnou odbornost. Má jenom to, že prostě byla proškolená a dělá to roky, dělá to velmi pečlivě, nejlíp, jak vlastně může.
A my vlastně bez těch lidí se nedokážeme obejít a ti lidé na druhou stranu vlastně jsou v situaci, kdy oni toho svého blízkého nechtějí dát do nemocnice, ale chtějí řešit to, aby třeba měli vůbec možnost si vyřídit své osobní záležitosti, vyjet na dovolenou.
A dneska nemáme kapacity, a přiznejme si na rovinu, nebudeme je ani personálně mít, abychom dokázali všechny tyto situace pokrýt, aby tam přišla odborná zdravotní sestra.
Takže já se snažím hledat cestu i s ohledem na zmapování zahraniční praxe i těch zkušeností, které tam mají, vlastně jako při respektu k tomu, abychom byli obezřetní, abychom se snažili ty kroky dělat tak, aby byly bezpečné jak pro ty, o které je pečováno, tak i o ty, kteří takovouto činnost poskytnou.
To znamená, v tom pozměňovací návrhu se navrhuje, aby úkony péče o zdraví, které by si mohl dělat člověk doma sám, ale nemůže kvůli svému handicapu, případně by mu je mohl poskytovat například rodinný příslušník, což je ten příklad, nebo ty příklady, které jsem tady zmiňoval, tak aby to bylo možné poskytovat i prostřednictvím edukovaného pracovníka v sociálních službách s tím, že vyhláškou budou definované ty výkony v rámci této činnosti. A též budou stanoveny parametry i toho speciálního kurzu, který k tomu logicky je potřeba mít.
Znovu říkám, i my vůči těm poskytovatelům to nabízíme jako možnost, nebudeme jim to ukládat jako povinnost. Oni se mohou sami rozhodnout, jestli toto chtějí zabezpečit, jestli se svými klienty se chtějí k tomuto odhodlat.
Základní činnost spočívající v zajištění úkonu péče o zdraví bude volitelnou základní činností sociální služby, poskytovatel se tedy bude moci rozhodnout, zda tuto základní činnost bude poskytovat jako doplněk povinných základních činností, nebo nikoliv. ***