Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.40 hodin)
(pokračuje Lubomír Wenzl)
Pro domácnosti s větším odběrem plynu z toho plyne zdražení o vyšší desítky korun měsíčně. Závěrem bych chtěl ještě uvést, kdy z historie této firmy, která prostě provozovala, měla velké zisky v době, než došlo k té situaci na východ od naší republiky a do té doby velice slušně vydělávala. Děkuji Vám za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. Pan ministr Vlček je řádně omluven, tudíž vám odpoví do 30 dnů písemně.
V tuto chvíli je se svou interpelací na řadě paní poslankyně Jana Pastuchová, která bude interpelovat pana ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane místopředsedo. Tak já bych se chtěla zeptat pana ministra s jednoduchou otázkou. Tím, že vlastně teď tady máme zákon, kdy se bude zvyšovat pravděpodobně odchod do důchodu, a máme už mnoho desítek let stejné platové tabulky pro všechny, které končí vlastně platovým stupněm po 32 letech zaměstnání. Já, když to vezmu, když bych to brala na sebe a nebyla jsem zde, tak jsem začala pracovat v 18 letech v nemocnici, a tedy v 50 letech mě končí vlastně jakákoliv možnost navýšení platu. A když si to vezmu, tak je to do 67 let i teď, kdyby to bylo do 65, tak je to 15 let. Mně se na to ptají kolegyně, protože jim to přijde, že tyto platové tabulky byly vlastně vytvořeny, když to řeknu, na naše maminky, které odcházely do důchodu třeba v 57, v 58 letech, ale jestli jste se tím na Ministerstvu práce a sociálních věcí, pod které tato gesce spadá, nezamysleli, a jestli nemáte v plánu tyto platové tabulky nějak předělat a navýšit tam alespoň nějaké ty, po třech letech, nějakou možnost navýšení, protože si myslím, že v 50 letech je člověk ještě mladý a zasloužil by si to, děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji za dodržení času, pan ministr je přítomen, proto vám odpoví v tuto chvíli, prosím, Vašich pět minut.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážení pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, dovolím si reagovat na tuto interpelaci a začnu hned od konce, konkrétní odpovědí - Neplánujeme upravit a prodlužovat jednotlivé platové stupnice. Ani v minulosti, když se upravovala hranice věku odchodu do důchodu, vy jste to tady sama zmiňovala v té úvodní části vaší interpelace, tak nedocházelo k tomu, že by se s posunutím hranice věku třeba na 65 let, ke které v minulosti došlo, upravovala a prodlužovala platová stupnice za těch 32 let, kde končí dnes. Ta platová stupnice není něčím, co by mělo zaměstnance oceňovat za jeho loajalitu k tomu zaměstnavateli, ale je to ocenění nějaké úrovně znalostí a schopností, kterou ten zaměstnanec získá s časem, kdy tu profesi nebo kdy v tom oboru pracuje nějakou dobu. Je na debatu, jestli ten peak té nejvyšší dovednosti rozte až do 32 let nebo se dá dosáhnout třeba v mnoha oborech i dříve. Myslím si, že ta doba je dynamická, proměňuje se, ale to je hypotetická rétorická otázka, na to já nemám ambici tady odpovídat, já jenom chci říci, že pro mě jasně, že jestliže něco upravuji a chci upravit, tak je to, aby dneska v té platové stupnici například doba pobytu, rodiče, především maminky na rodičovské, nebyla započítávána jenom šest let, ale především u těch maminek, které mají více dětí, a na tu rodičovskou se vraceli opakovaně, tak abychom to oceňovali tuto dobu i nad tu hodnotu šesti let. To chystá se dát teď do návrhu nařízení vláda, aby tato změna platila od 1. ledna příštího roku. Pro mě záhadou, proč vlastně tahle nespravedlnost tady byla dlouhé a dlouhé roky, kdy vlastně maminky byly za to, že měly více dětí a strávily s nimi více času, měly vlastně systémový trest, protože už nikdy nebyly schopny v té platové stupnici to dohnat ty ostatní kolegyně, které tam tu dobu měly třeba u dvou dětí do těch šesti let. Tak tuto změnu, kterou považuju za pozitivní a považuju za férovou, tak tu se chystám teď dát do návrhu nařízení vlády od 1. ledna.
A pak z hlediska odměňování, kam jste vy směřovala část vaší interpelace, chci upozornit na to, že už teď máme v účinnosti a platnosti změnu, která přišla s novelou zákoníku práce v letošním roce a zaměstnavatel může osobní ohodnocení dávat nikoliv do výše 50 procent, ale až do výše 100 procent. To znamená, je to něco, s čím on je schopen pracovat z hlediska motivace u toho daného pracovníka, i když třeba on už dosáhl té nejvyšší úrovně toho platového stupně, už je na té pozici a nebo i dokonce u toho stejného zaměstnavatele 32 let, tak toto je další nástroj, kterým toto lze oceňovat. Připomenu jenom, že je tady jiná část názorových pohledů lidí, kteří naopak říkají, že by uvítali, kdyby se zkrátily doby u platových stupnic, protože jsou toho názoru, že ty zkušenosti a dovednosti ti lidé třeba jsou schopni nabrat během prvních tří, čtyř, pěti, u některých náročných specifických profesí do 10 let.
Já jenom říkám, že to jsou názory, které občas v té debatě zaznívají. Já nechystám žádnou úpravu platových stupnic do konce tohoto volebního období. Nechávám to tak, jak to je, tak jak to bylo i v minulosti, ale rozšířit jsme tu možnost, o které jsem tady mluvil. 100 procent osobka oproti 50 procentům a odstranění toho trestání rodičů, především maminek, kdy dneska v těch patových stupnicích vlastně ty, které mají více dětí, byly potrestány.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji panu ministrovi, táži se paní poslankyni, zda-li má zájem o doplňující dotaz. Nemá. V tuto chvíli ukončuji tuto interpelaci.
Prosím pana poslance Zdeňka Kettnera, který má další interpelaci na pana Mikuláše Beka, ministra školství. Zdeňka Kettnera nevidím, tato interpelace tudíž propadá.
Další, kdo je na řadě, je paní poslankyně Iveta Štefanová, která má interpelaci na pana ministra Válka. Taktéž ji nevidím nikde v sále, proto tato interpelace taktéž propadá.
Na řadě je pan poslanec David Štolpa, který bude interpelovat pana ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka, prosím.
Poslanec David Štolpa: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře kultury, nedávný výrok vašeho kolegy ministra Kupky o jeho obavách kolem systému e-Turista mě přiměl k několika otázkám. Systém má totiž vyvíjet stejná firma, která selhala při digitalizaci stavebního řízení. Problém s předchozím projektem stály stát stovky milionů a nyní se zdá, že riskujeme další neefektivně vynaložené prostředky.
Rád bych se vás proto zeptal. Jaká konkrétní opatření jste přijali, aby se selhání neopakovalo, máte připravený plán pro případ, že firma znovu neuspěje? Kdo v takovém případě ponese odpovědnost? Jste to vy nebo někdo jiný z vedení, kdo stál za zadáním tohoto projektu? Stát se nemůže do nekonečna spoléhat na dodavatele, kteří evidentně nejsou schopni splnit zakázku v odpovídající kvalitě. Občané i podnikatelé očekávají, že za tyto finance získají funkční a efektivní systémy, nikoliv další černou díru pro veřejné prostředky. Jaký je váš plán, abyste zabezpečil transparentní a odpovědný přístup ke státním financím v tomto projektu. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: A já děkuji za dotaz, který jste položil tedy panu ministru pro místní rozvoj, poněvadž jste, pane poslanče, na úvod uvedl pana ministra kultury, ale předpokládám, že to bylo pro ministra pro místní rozvoj, ještě jednou zopakuji, vy jste na úvod řekl pane ministře kultury, ale předpokládám, že to byl omyl. (Nesrozumitelná odpověď poslance Štolpy ze sálu.) Dobře, v tom případě pan ministr kultury, který je přítomen, vám odpovídat nebude, ale pan ministr Kulhánek, který není přítomen, tak vám odpoví, a moc rád, a to písemně do 30 dnů, poněvadž je řádně omluven.
Další, kdo je se svou interpelací na řadě, je paní místopředsedkyně Olga Richterová, která bude interpelovat pana ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. ***