Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.30 hodin)
(pokračuje Vít Rakušan)

Dokonce to bylo plánováno tak, aby od jedenácté tarifní třídy, což znamená, platy nejvýše příjmových policistů a hasičů v rámci systému, nebyly navýšeny příští rok vůbec, a abychom právě mysleli více na začínající nebo na ty, kteří jsou v nějaké střední kategorii. S tím jsme přišli za odborovými organizacemi. Ty nám na to odpověděly - pro mě trochu překvapivě, ale tady je vidět, že akceptujeme i názory našich partnerů v debatě - že ta situace je pro ně nepřijatelná a že navýšení v platech, prostě to, co uvidí policisté a hasiči na výplatních páskách, by mělo být pro všechny tarifní třídy.

My jsme rozpočítávali ten 5% objem, kde jsme tedy došli k číslu 1 500 korun pro všechny. Znovu říkám, já bych raději viděl 2 000, 2 200 korun pro začínající nebo nízkopříjmové policisty, abychom reálně navýšili příjmy těch, kteří se pohybují na nejnižších částkách - to se úplně neprosadilo. No a zároveň s těmi 1 500 korunami pro všechny jsme jim avizovali rozpočtový výhled na roky 2026 a 2027. Tam je samozřejmě jedna věc, kterou je potřeba poznamenat. Střednědobý výhled neříká, že to bude o 5 % v roce 2026 a o 5 % v (roce) 2027. To může být více. To záleží samozřejmě na politickém rozhodnutí, ale říkáme, že vyjednávání o rozpočtu s Ministerstvem financí, které začne na jaře 2025 pro rok 2026 už začínáme se základnou navýšenou o 5 % do objemu. To je to minimum, které oni mají garantováno ve třech letech po sobě. A tady je dlužno říct, že takovou predikci, že platy tři roky po sobě porostou - bavme se, jestli ta výše dostatečná, nebo není, také bych rád viděl vyšší - ale mají jistotu tři roky za sebou nárůstu platů, a to i právě při výpočtu rent, o kterých jste hovořil, nějakou roli hraje.

Sám jste zmínil, že situace u policie je vážnější než u Hasičského záchranného sboru. Máte pravdu, ale ještě jedna poznámka k tomu. Ta situace byla opravdu mnohem dramatičtější před dvěma lety. A ten pokles - a znovu to musím zopakovat - začal v roce 2019, ještě před covidem, ještě za bývalé vlády, tam poprvé máme více zrušených, ukončených služebních poměrů než vzniklých - v roce 2019, do té doby jsme stoupali. Potom jsme začali klesat a první rok, kdy se to u policie potočilo, je rok 2023, to znamená, po čtyřech letech se otočil trend. Loni máme více vzniklých služebních poměrů než zaniklých.

Já bych jenom byl rád, abychom opravdu vycházeli z čísel, která jsou reálná. Jedna poznámka k tomu. No, tak ta vyjednávání samozřejmě běží. A ještě potom v doplňující otázce se zmíním i o nadtarifních složkách, které jsme rozhodně nerozpustili jenom do toho základu - ale na to teď už není čas.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pokud bude doplňující otázka - a vidím, že pan poslanec má zájem doplňující otázku položit. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Drahoslav Ryba: Pane ministře, já děkuji za odpověď. V té úvaze budu malinko pokračovat. To, že mzdy jsou takové, jaké jsou, tak samozřejmě - ale nejen to, ale i hlavně to - vyvolává to jakousi nespokojenost ve sborech, to určitě. Tam mnohdy přerůstá i v to, že příslušníci začínají svou nespokojenost vyjadřovat veřejně, což možná není vždycky nejlepší, ale je tomu tak. A já považuji za velkou manažerskou chybu, když za tato vyjádření jsou příslušníci trestáni. Já jsem tedy si přečetl rozhodnutí nebo potrestání toho příslušníka - a tam vlastně jako červená nit se line to, že příslušník nesmí ohrozit dobrou pověst sboru. A já si nemyslím, že by tím, že poukáže na některé nedostatky, chyby, byť třeba to jsou jen jednotlivé excesy, za to měl být příslušník trestán. A já proto se ptám, zda schvalujete trestání příslušníků za vyjádření svého názoru, i když možná trošku tvrdšími slovy. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taky děkuji. Pan ministr určitě doplní. Máte slovo. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji. Ještě mně, prosím, dovolte a využiji toho ještě k dokončení myšlenky, kterou jsem ani za pět minut nestihl - za to se omlouvám. My jsme i u Policie České republiky nechali nějakých 460 až 470 milionů korun, které půjdou do složek, které jsou mimo tarify. To znamená, do stabilizačních příplatků - a my i při navýšení o 5 % jsme schopni dosáhnout, že policista pracující třeba do 15 let výkonu služby bude mít reálný nárůst, který uvidí, kolem 2 000 - ne kolem 1 500. Samozřejmě tam chceme mít i finanční prostředky na odměňování, protože si z manažerského pohledu myslím, že nadřízený funkcionář má mít možnost kvalitní práci svých podřízených ocenit. Takže nerozpustili jsme všechno to, co máme na platové prostředky i na jejich navýšení, pouze do tarifní části platu.

A teď k druhé otázce. Popravdě řečeno, já jsem tohle rozhodnutí, o kterém vy mluvíte, ani nečetl. A je dobře, že jsem ho nečetl, rád si ho přečtu, protože je to rozhodnutí nadřízeného funkcionáře. Já se na to můžu ptát policejního prezidenta, ale ani on v té chvíli nemá kontrolu nad tím, jak lokální nadřízený funkcionář vyhodnotí nějakou tu kterou konkrétní situaci - samozřejmě to může řešit. Já si obecně myslím, že lepší než jakékoliv trestání je dialog. A ten dialog je zahájen, ten dialog existuje, pan policejní prezident se s tím nespokojeným policistou dvakrát sešel. A moje odpověď byla - on totiž zastupuje jednu odborovou organizaci, tu třetí ve sborech, a pokud ta ho deleguje na vyjednávání na Ministerstvo vnitra, tak já jsem samozřejmě připraven se na takovém setkání s ním setkat. Nikdy jsem neodmítl žádného odboráře, žádného zástupce policistů, který mě na oficiální bázi o schůzku požádal. A ty věci se pohnou opravdu dopředu, jenom ve chvíli, když je budeme řešit - možná lépe než mediálním článkem.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji panu ministrovi. V tuto chvíli tuto interpelaci považuji za ukončenou.

A další, kdo se hlásí a já ji poprosím, je Klára Kocmanová, aby přistoupila k mikrofonu a přečetla svou interpelaci na pana ministra Vlčka. Prosím.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení páni ministři, já se obracím na pana ministra Vlčka i v jeho nepřítomnosti ve věci schválení strategických - a podotýkám, že již dávno předjednaných - dokumentů, které se týkají energetické a klimatické politiky. Konkrétně jde o státní energetickou koncepci a vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu.

Oba tyto materiály, přestože byly přislíbeny v programovém prohlášení vlády, ještě nebyly vládou schváleny. Přitom Česko potřebuje předvídatelné prostředí, stabilizaci dodávek energií pro české domácnosti, stejně tak posilování energetické bezpečnosti a nezávislost na dovozu ropy a plynu z nedemokratických a autoritářských států. My se také potřebujeme připravovat a předcházet změnám klimatu, například ničivé povodně, které jsme v září zažili na vlastní kůži, nebo předtím rekordně teplé léto, jsou jevy, které se v důsledku změny klimatu mohou bohužel objevovat čím dál častěji. Proto je klíčové aktivně podnikat kroky k dekarbonizaci a ke snižování emisí skleníkových plynů. A k podobným závěrům ostatně dochází také nová hospodářská strategie. Vnitrostátní plán i energetická koncepce jsou v ní zmiňovány jako klíčové strategie.Domnívám se tedy, že by mělo být prioritou vás, pane ministře, a potažmo celé vlády tyto dva strategické dokumenty projednat co nejdřív. Nejenom občané, ale také instituce, úřady nebo průmysl potřebují znát strategii a konkrétní plán, kam se bude česká energetika a politika ochrany klimatu ubírat v příštích letech. Žádám vás tedy tímto informaci, kdy lze očekávat projednání Státní energetické koncepce a Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu vládou. Děkuji za pozornost a předem děkuji za odpovědi.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. A pan ministr vám určitě na vaši otázku odpoví do 30 dnů v souladu s jednacím řádem, poněvadž je nepřítomen.

A v tuto chvíli máme na řadě pana poslance Miloslava Janulíka s jeho interpelací na pana ministra Válka. (Poslanec Janulík nereaguje.) A já pana poslance Janulíka vidím v lavici, ale on neslyší, poněvadž má sluchátka (Poslanec Janulík gestikuluje.) - a už slyší. Vážený pane poslanče, prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP