Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.40 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Brázdil se přihlásil k faktické poznámce. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Milan Brázdil: Já už potom k tomu nevystoupím. Nicméně šedá zóna, jak pan ministr... My asi nemůžeme teď fungovat, že? (Ministr není v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Domnívám se, že si pan ministr odskočil.

 

Poslanec Milan Brázdil: Když pan ministr řekl, bylo to udělané proto, aby ta šedá zóna tady nefungovala, nebo to řekl možná kolega Vondráček - prosím vás, jsou komory, čtrnáct komor, které stát zřídil proto, aby tu fungovaly, právě aby ty profesní věci hájily, to je šedá zóna? No, to není šedá zóna! A to, že je to tam, a někdo slíbil, že to nebude, a pak to tam dal - a znovu připomenu: Piráti nebo jejich část - tak já si myslím: prosím, zvažte to. Myslím tím, že má to logiku. Já jsem tu třetí volební období a slyšel jsem ty názory, jak kolega Benda říkal: V žádném případě, to je hloupost. Teď to hájí. Prosím, mějte každý svůj rozum. Zvažte, jestli čtrnáct komor tam má být. Sami jste možná součástí těch komor, asi vám říkali: To my nechceme, to je hloupost, vždyť my přece děláme transparentně, připomínkujeme, dokonce jsou o tom záznamy... A my je teď hodíme a nazveme je, že to je vlastně řešení šedé zóny. No, tož to asi ne.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní se do obecné rozpravy přihlásila paní poslankyně Eliška Olšáková, poté pan předseda Marek Benda. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Eliška Olšáková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, já bych v obecné rozpravě krátce představila dva pozměňovací návrhy, které jsem ke sněmovnímu tisku 649 podala. Jednak je to pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o regulaci lobbování a ten druhý je k pozměňovacímu návrhu ústavně-právního výboru, který byl přijat dne 9. října 2024 na jednání.

Samozřejmě je to taky vynětí z lobbování nejenom územních samosprávných celků, ale vedle územních samosprávných celků jsou to také organizace, které zastřešují tyto obce a města, jako jsou Asociace krajů, Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv anebo například Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. Organizace tohoto typu jako jediné zastupují na rozdíl od komor profesionálů či sektorových sdružení čistě veřejný sektor a zároveň jsou externími připomínkovými místy, tedy podílí se na legislativním procesu. Dle Ústavy České republiky mají územní samosprávné celky zaručené právo na samosprávu a zároveň však územní samosprávné celky vykonávají též státní správu v přenesené působnosti. Snaha o prosazování legislativních řešení optimálních z pohledu územních samosprávných celků je tedy výkonem veřejné moci v širším slova smyslu.

V legislativním procesu mnohdy dochází ke změnám vypořádaných dokumentů, a to nejen na úrovni vlády, ale později také třeba Sněmovny anebo Senátu formou pozměňovacích návrhů. Možnost vyjádřit se k návrhům, které územní samosprávné celky ovlivňují po vypořádání, by nemělo být považováno za lobbing a regulováno. To, že územní samosprávné celky mají v legislativním procesu zásadní roli z důvodu znalosti území a dopadů návrhu, potvrzuje i potřeba výborů a podvýborů Sněmovny i Senátu zvát zástupce zmíněných organizací, které zastupují územní samosprávné celky, na jednání o tiscích, které členy těchto organizací mohou ovlivnit.

Dále bych tady ještě ráda v této souvislosti připomněla, že interinstitucionální dohoda ze dne 20. května 2021 mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o povinném rejstříku transparentnosti ve své preambuli uvádí, že tato dohoda by se neměla vztahovat na činnost orgánů veřejné moci členských států ani na činnosti jakýchkoliv sdružení nebo sítí těchto orgánů veřejné moci jednajících jejich jménem na úrovni unie a na celostátní nebo nižší úrovni.

To jsou pozměňovací návrhy, ke kterým se ještě přihlásím v podrobné rozpravě. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan předseda Marek Benda a připraví se pan předseda Jakub Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já se pokusím být maximálně stručný. Jenom musím zareagovat trošičku na kolegu Vondráčka s jeho obviněním, že to byla ODS, která nechtěla zákon o lobbování. Já bych řekl: ano, byl jsem to i já i mí kolegové, kteří nechtěli zákon o lobbování tak, jak byl napsán Rekonstrukcí státu, jejímž jediným cílem bylo zničit všechny politiky. To je pravda, to jsme nechtěli, toho jsme se od počátku obávali. Obávali jsme se křížové kontroly a toho, jakým způsobem to může být proti vám zneužito. Myslím si, že návrh, který přinesla vláda, je v tomto směru mnohem lepší. Myslím si, že změny, které byly uskutečněny na ústavně-právním výboru a které odpovídají dobré praxi například Evropského parlamentu, směřují ještě dále k tomu, aby bylo jasné, kdo co v této budově požaduje, s kým o tom případně jedná, ale tím to tak končilo. Nevypisovali jsme data a časy a trvání schůzek.

Přináším jeden návrh, ke kterému se přihlásím v podrobné rozpravě, kde bych byl rád - a trochu to souvisí s vystoupeními mých dvou předřečníků, kteří jeden bojuje za komory, druhý bojuje za samosprávy - byl rád, aby pravidla byla pokud možno úplně jednotná pro všechny a nevyjímali jsme tu toho, tu onoho, ale abychom se dostali naopak do situace, kdy na začátku legislativního procesu, už když jsme v eKLEPu, víme, kdo z toho trhu, a je to jedno, jestli je to komora, jestli je to samospráva, jestli je to nějaký podnikatelský svaz nebo něco podobného, kdo co chce a kdo o co bude usilovat. Ono to zjednoduší samozřejmě i fungování před projednáváním ve vládě a na vládě a bude pak jasné z toho, co o tom bude uváděno, kdo za co bojuje. Proto si myslím, že bychom měli - a k tomu se vztahuje můj návrh, umožnit jednotlivým lobbistickým skupinám, aby samozřejmě bez nároku na vypořádání připomínek ale mohly vstupovat už do eKLEPu, a bylo na začátku jasné, která z těch skupin co požaduje a co je jejím cílem. To je podstatou návrhu, ke kterému se pak přihlásím v podrobné rozpravě a který budeme diskutovat na jednání ústavně-právního výboru. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Radek Vondráček. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Já nebudu zdržovat, jenom abychom potom nevyvolávali nějaký jiný dojem. Chci jenom potvrdit, že jsme se nakonec na ústavně-právním výboru na něčem shodli a že ten souhrnný pozměňovací návrh byl přijat napříč politickým spektrem. A abych byl nějaký vstřícný, řeknu, že ODS používala v minulém období měkkých sněmovních technik, aby tento tisk nebyl doprojednán, aby spadl pod stůl na konci volebního období.

A poslední reakce: ten zákon nikdy nepsala Rekonstrukce státu. Byla zvána do pracovní skupiny, ale samotný legislativní text, prosím vás, nikdy nepsala. To je z mé strany všechno. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Vážená paní místopředsedkyně, děkuju. Pane ministře, já jsem byl na té konferenci, která k tomuto tématu regulace lobbingu byla uspořádána. Mám pocit, že to dělal můj kolega Radek Vondráček v rámci ústavně-právního výboru, a já vlastně tady zopakuji to, co jsem říkal tam v rámci té transparentnosti, když jsme u toho.

Já si troufám říct - a rozumím tomu, proč my to nějak, proč my to musíme schválit, ale za mě všechny tyhlety kroky vedou k tomu, že to je vlastně pronásledování aktivních poslanců. Ten aktivní poslanec, který se stýká s různými lidmi kolem, je vlastně od začátku jako sprostý podezřelý. Za mě to pomáhá pasivitě v Poslanecké sněmovně. Já jsem tam dával příklady, na které mi tedy nebyl nikdo schopen odpovědět, jak ten lobbing budete vnímat. Jedna věc je oficiálně schůzka v Poslanecké sněmovně, druhá věc je, když vás někdo bude lobbovat třeba na včerejší akci 28. října, kde bylo několik tisíc lidí a potkávali se tam politici napříč s různými lidmi i mimo politiku, na narozeninách a podobně? Jak to tam budete uvádět? Nebudete to uvádět? Kdo to bude uvádět? A tak dále. Já jsem k těmto věcem skeptický. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP