Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(17.20 hodin)
(pokračuje Mikuláš Bek)
Tehdy se nepodařilo dosáhnout shody o tom, aby byl rovnou zřízen jako nezávislý, samostatný právní subjekt mimo struktury Ministerstva školství, což je jedna z explicitních podmínek pro to, aby mohla vlastně naše akreditační agentura, ten úřad, vstoupit do evropského registru. Od roku 2016 je jasné, že se musí osamostatnit, a ten jeden pozměňovací návrh přináší to osamostatnění, což je z mého pohledu naplnění evropských standardů v téhle oblasti. Jsem si vědom košaté debaty, která kolem toho je, ale nedomnívám se, že by to jakkoliv ohrožovalo autonomii vysokých škol v tomto případě, a navíc ten návrh vlastně snižuje vliv ministerstva a vlády na obsazení těch pozic. Myslím si, že nás čeká debata nad konkrétními pozměňovacími návrhy ve třetím čtení.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Opět poprosím, pane ministře. A ještě poprosím paní poslankyni, jestli má zájem.
Poslankyně Vladimíra Lesenská: Já děkuji, pane ministře, za vaši odpověď. Jestli budou s touto odpovědí spokojeni akademici, nechám na jejich uvážení. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Prosím.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Dovolte mi krátkou reakci, teď jako akademika. Žádné z těchto témat nikdy nebylo absolutně konsensuální. Vždycky tady budou různé názory, vždycky debata bude do jisté míry polarizovaná. Vždy se povede debata o míře samosprávy na univerzitách a vlivu externích subjektů, je to legitimní debata. Budeme hledat nějaký většinový konsensus. A myslím si, že to je téma, které se do příští Sněmovny vrátí v podobě rozsáhlejších návrhů, protože struktura řízení českých vysokých škol je skutečně unikátní, je to dědictví devadesátých let, poměrně extrémní reakce na předchozí centralismus. Myslím si, že nás čeká hledání nějaké rovnováhy ve struktuře těch orgánů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A poprosím paní poslankyni Richterovou, jestli by mohla přednést svoji interpelaci na pana vicepremiéra Jurečku. Prosím.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Dobrý den. Děkuji, vážený pane místopředsedo. A já se obracím na pana ministra ve věci, kde se shodneme velmi na potřebě podpory míst pro děti, na podpoře dětských skupin - a za to jsem ráda. A já jsem ráda za to, že předškolní péče a péče o nejmenší děti je v jádru pozornosti. Ale co mě netěší a kvůli čemu dnes interpeluji, je porušení slibu a porušení očekávání, které bylo legitimně vzbuzené u řady obcí. Jde o věc, o které se již před chvílí mluvilo v interpelaci mého kolegy pana poslance Nachera, a technicky se samozřejmě dá vysvětlit, že to tak ministerstvo mohlo udělat, že mohlo tu výzvu ukončit. Ale věcně dochází k porušení důvěry obcí. Proč? Protože byly ujišťovány, nejenom, že pro tuto dotaci je dostatečná alokace peněz, a doslova se jim říkalo, že ty peníze není možné vyčerpat, ale současně, že mají čas do konce roku. A to je to, proč tady jsem, proč jsem nazvala interpelaci Porušení slibu obcím a proč se ptám, pane ministře, jak chcete tuto důvěru opět obnovit. Technicky jste nic neporušil, ta výzva vám to umožňuje. Chápu, že třeba kvůli povodním mohly začít v rozpočtu MPSV docházet peníze, ale věcně: nejmenší obce, pro které je to obrovský výdaj a pro které čtyři nebo pět milionů, což znamená, vlastní financování DPH je částka, která je zadluží na roky a roky dopředu, tak pro ty je pak téměř nemožné v tom projektu pokračovat. Jak to tedy vypadá s řešením ohledně alespoň bezúročných půjček? Jak to vypadá s tím, že na školeních, na mnoha a mnoha pobídkách, aby se výstavby nových dětských skupin účastnili, opravdu zaznívalo, že to není možné vyčerpat a že mají čas do konce roku, protože procesy, kdy musí vše prohnat zastupitelstvem, nemají radu, která by to schválila, jsou pro ně prostě zdlouhavější. Jak, prosím, tohle vyřešíte? Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A poprosím pana ministra.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já si dovolím, přestože jsem to tady vlastně velmi podrobně vysvětloval před asi 10 minutami jinému interpretujícímu poslanci, shrnout fakta.
My jsme 17. března 2023 vypsali výzvu z Národního plánu obnovy pro dětské skupiny. Tu výzvu jsme tehdy ohraničili termínem pro podávání žádostí do 15. listopadu 2023. A následně jsme jí třikrát prodloužili, a to o únor 2024, červen 2024 a prosinec 2024. Celou dobu jsme jasně říkali, že ta výzva má alokaci do maximální výše 1,7 miliardy korun - to všichni věděli. Vědělo se také to, že ta alokace se začala naplňovat, především v průběhu května, června a letních měsíců. A došli jsme do situace, kdy ke dni 22. 9. bylo už podáno 206 projektů za 4,1 miliardy korun.
V té výzvě se také - a v těchto mechanismech - zmiňuje to, že pokud podané projekty překročí dvojnásobek alokace té výzvy, tak jí může ministerstvo uzavřít. A také jsme opakovaně říkali všem celou dobu, ať žádosti podají co nejdříve, ať neotálejí, protože tato výzva je vlastně v modelu - kdo dřív přijde, ten má jistotu, že opravdu bude mu jeho žádost proplacena a bude ji moci realizovat.
Já jsem se dostal do situace, kdy přestože jsme naprosto výjimečně udělali to, co se nikde neděje, nikde nemáte v operačních programech, že byste měl součástí podpory i kofinancování DPH,. Nikde. Nikde to není. My jsme to dépéháčko vzali na rozpočet MPSV, protože Národní plán obnovy a evropské prostředky neproplácejí DPH. Tak jsme to vzali na sebe a prostředky, které jsme na to měli alokovány, jsme vyčerpali. Já jsem musel udělat to, že pozastavil jsem - zastavil jsem 22. 9. přijímání těchto žádostí. Všechny, které byly podány do tohoto data, odbavíme. Pokud projdou hodnocení, budou proplaceny, včetně DPH. A 7. 10. jsme vypsali novou výzvu, která je úplně stejná, s jedním rozdílem, že DPH už není uznatelný náklad.
Já jsem nikdy nedal slib, který by řekl: budeme to financovat navždy včetně DPH. Tak já bych byl rád, abychom tady netvrdili něco, co nikdy nezaznělo. Ani jsem nikdy neřekl, že ty peníze jsou nevyčerpatelné. Řekl jsem, že ze začátku rozjezd byl pomalejší. Vyšli jsme vstříc v tom, abychom tu výzvu upravili tak, aby byla opravdu jako velmi dobře v praxi využitá pro dané obce. A také jsem řekl v posledních dnech po jednání se starosty opravdu těch - ale říkám - nejmenších obcí, že budeme hledat řešení, jak jim v té situaci pomoct.
Nicméně, na rovinu, obce, které mají 1 000, 1 500, 2 000 obyvatel a víc, si myslím, že bez problémů zvládnou ufinancovat i dépéháčko. Ostatně, dneska vidíme od 7. 10, že máme podáno 58 projektů za 883 milionů korun, i z řad malých obcí. Jsou tam obce i kolem 500 obyvatel, které to podaly - a s tím, že toto zvládnou.
Já, kdybych měl zdroje a mohl říct - v pohodě, jedeme tady dál, můžeme financovat DPH, tak bych ten krok neudělal, ale já jsem vlastně ve stejné situaci jako starostové, já na to peníze dál v rozpočtu nemám. Já jsem splnil plně indikátor, který nám Národní plán obnovy dává z hlediska vytvoření počtu míst. Nemusel bych v té vizi pokračovat. Pokračuji v ní, protože mně záleží na tom, abychom budovali kapacity pro děti a aby i rodiče nebyli ve složité situaci, když se potřebují vracet do práce a slaďovat osobní, rodinný a pracovní život.
Takže tento krok nebyl ani porušením slibu, my jsme opravdu opakovaně - já jsem to říkal mnohokrát na jednáních, na školeních - prosím pěkně, neotálejte a podávejte to co nejdříve. To jsem říkal od podzimu 2023. A přesto v tom dále pokračujeme, protože nám na tom záleží, chceme pomoci řešit ten problém v terénu, pomoci řešit problém pro rodiče a rodiny. A teď hledáme cestu, jak pomoci opravdu těm nejmenším obcím - a to řešení, počítám, že řeknu v řádu dnů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. Paní místopředsedkyně má ještě zájem.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji. Technicky, pane ministře, je jasné, že tak, jak jste měl tu výzvu formálně popsanou, tak jste všechno udělal technicky a formálně správně. Ale věcně se tady bavíme o důvěře obcí, kterým - a to jsou mnohé výpovědi - bylo prostě předkládáno ujišťování, že do konce roku to je zvládnutelné, protože peněz je dost. ***