Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(15.50 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
To jsou všechno věci, které prostě lidem usnadňují život. Nový Portál dopravy bych tady mohl zmínit, výborně provedená digitalizace v oblasti sociálních služeb, klientský systém nazývaný Jenda. Můžete si požádat o důchod, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení. Vůbec nemusíte jít na úřad. Vyřídíte to on-line. V mobilu, tady ho mám za sebou, máme zdravotní průkaz, kde máte třeba očkovací průkaz. To také jako kde to hledat, kdy jsem byl očkován? Tady to máte, ty údaje. To je zase obrovská služba občanům. Přijímací řízení na střední školy. Hrozně to zlepšilo situaci, ve které lidé jsou.
Čili to já jenom připomínám některé věci, které se fakt povedly, kde jsme se posunuli a kde ukazujeme i kompetenci v oblasti digitalizace. Ano, co se týká digitalizace stavebního řízení, tak tam jsme se dostali do velkých problémů. My jsme nečekali, až to celé špatně dopadne. My jsme se samozřejmě snažili, aby to dopadlo dobře. Na jaře jsme měli první informace, že minimálně informování o digitalizaci stavebního řízení neprobíhá dobře. Probírali jsme to opakovaně s Ivanem Bartošem. Vždycky jsme byli ujištěni, že všechno funguje. Nabízeli jsme i určitou pomoc. Já jsem prostě panu vicepremiérovi důvěřoval, že je schopen ty věci napravit a že má přehled o situaci. Možná to byla chyba, ale prostě bez důvěry vláda fungovat nemůže.
Když byla 1. července digitalizace spuštěna, tak se ukázalo, že nefunguje dobře. Znovu jsme vytvořili nějakou podporu nebo nabízeli podporu panu ministrovi, dali jsme lhůty, čas na nápravu do konce srpna, a pak když se ukázalo, že to nefunguje, tak jsem z toho vyvodil ten závěr, který je obecně známý a který nakonec, což nebyl můj úmysl, vedl k tomu, že z pětikoaliční vlády je vláda čtyřkoaliční. Ale co byl můj úmysl, bylo, abychom napravili digitalizaci stavebního řízení, a to by tím současným způsobem řízení, jak to bylo řízeno do září, to by prostě už napraveno být nemohlo.
Musím říct, že ta situace, tak jak ji známe na základě toho, co vláda projednala 16. října, poté, co jsme dostali zprávu o stavu digitalizace stavebního řízení a návrh, jak ty problémy řešit, že ta zpráva není příliš pozitivní. Tu zprávu předložil tým, který vedl pan ministr dopravy Martin Kupka. Tím jeho role skončila a řízení se ujal nově jmenovaný ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. (Předsedající: Čas!) Vypršel mi čas, ale v té další interpelaci, předpokládám, že se dostanu k pokračování toho příběhu.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nicméně je tady doplňující dotaz. Ten opět dá časový prostor pro reakci další. Prosím.
Poslankyně Vladimíra Lesenská: Děkuji. Děkuji za vaši odpověď. Pane premiére, ano, digitalizace probíhá, probíhá v různých částech našich životů. Už jsem se vás tedy kdysi ptala nebo konstatovala jsem, že naše data, citlivá data z eObčanek končí v Dublinu. To znamená, zmiňoval jste Jendu. To jsou veškerá sociální data, zdravotní data, která jsou potřeba k jednotlivým dávkám. Končí tamtéž, nebo jsou ta úložiště tady u nás v Čechách? A já jsem se ptala vlastně, kde budou končit data z našich projektů, z projektových dokumentací, protože projektovou dokumentací každý účastník stavebního řízení má možnost k nahlédnutí. Budou přístupné. Musí se projekty dost dlouho archivovat. Takže ta úložiště jsou veliká. Každý hospodář, každý, kdo zadává jakýkoliv projekt, každý, kdo připravuje jakýkoliv projekt, tak zná a musí znát dopředu své provozní náklady. (Předsedající: Čas.) Tak se ptám, kolik provozních prostředků... (Předsedající: Čas, prosím.) ... budou muset zaplatit naši daňoví poplatníci?
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Musím nicméně měřit každému stejně, takže opravdu prosím příště.
A pan premiér má zájem o reakci? Proto prosím, ujměte se slova.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Tak já, pokud se týká těch úložišť, tak na to mohu jen odpovědět, že ta úložiště jsou zabezpečena v souladu se zákonem. To nijak jinak být nemůže a je tady chráněna bezpečnost těch dat a bezpečnost českých občanů. Do detailu se snad ani nedá jít a nikdo to ani neočekává, ale myšlenka, že bychom ta data poskytovali někomu, kdo by je mohli nějak využívat, to je myšlenka absurdní a určitě by byla v rozporu se zákonem a s pravidly bezpečnosti. Pokud mám správné informace, tak ta data, která se týkají stavebního řízení, ta jsou jenom na území České republiky. Ale znovu říkám, ať je to jakkoliv, a já neznám ty mechanismy toho informatického procesu, ale je úplně jasné, že ta data musejí - musejí být chráněna a jsou chráněna v souladu se zákonem, a nikdo se nemusí bát toho, že by stát vědomě nebo z nedbalosti ta data někomu poskytl. Vždyť by to bylo absurdní a nevím, proč by tak někdo jednal.
To, že ta ochrana něco stojí, to, že jsme vystaveni opakovaným kybernetickým útokům, to, že se někdy i bohužel působením cizích mocností snaží někdo poškodit nebo zmocnit dat, že jsme svědky útoků na nemocnice a na další důležité infrastrukturní instituce, to je pravda. Ale právě proto věnujeme kybernetické bezpečnosti velkou pozornost a mohu vám - aniž bych prozrazoval nějaké věci, které mají zůstat utajeny, - říct, že Česká republika je schopna řadě kybernetických útoků a pokusů o zneužití dat preventivně bránit, a to i ve spolupráci s jinými zeměmi. A myslím, že tento systém opravdu funguje velmi dobře.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a my tedy přikročíme k poslední interpelaci na předsedu vlády a tu přednese paní poslankyně Lenka Knechtová. Prosím.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Vážení pane premiére. Stále není vyřešeno fungování stavebního řízení. V září jste mi odpověděl, že byly připraveny zakázky z minulého volebního období v hodnotě 1,9 miliardy korun z roku 2021, kdy Ministerstvo pro místní rozvoj vedla naše kolegyně paní Klára Dostálová, ale ty byly vyhodnoceny jako předražené, nevyhovující a musely se tedy z vaší strany zrušit.
Dalším faktorem byl vliv rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo pro místní rozvoj dvakrát muselo zrušit zakázky a toto si vyžádalo také určitý čas. Já bych tedy chtěla k tomu dodat, že i finanční prostředky. Sliboval jste, že budete pracovat dál na tom, aby ten systém fungoval dobře a byl hlavně jednoduchý pro uživatele. Proto však byl pro mě šok, že ministr dopravy Martin Kupka prohlásil po jednání vlády, že digitalizace stavebního řízení začne znovu a od začátku. V řešení, které se snažil rozvíjet bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, nebude vaše vláda pokračovat, neboť systém neodpovídá aktuálně platnému stavebnímu zákonu. Kdo tedy tyto tři pokusy zaplatí a kolik nás stály? Kde zůstala rozpočtová odpovědnost vaší vlády? Děkuji, pane premiére.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně za dodržení času a nyní předseda vlády. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Těch problémů je asi víc. Já se vám pokusím odpovědět na v podstatě obě otázky, které jste položila. Možná je tam víc podotázek, ale já jsem pochopil dvě.
Co se týká těch financí, tak my tam máme peníze z Národního plánu obnovy, komponenta 1.6 - zrychlení a digitalizace stavebního řízení. Vzhledem k dosavadním problémům by mohlo dojít k nějakému přezkumu plnění ze strany Evropské komise. O té situaci pan ministr pro místní rozvoj bude jednat s Evropskou komisí co nejdřív. To bych řekl, že je jeden problém.
Druhý problém - nebo to je relativně asi ne velký problém, ale druhý problém je to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Krajský soud v Brně potvrdily, že kromě technického stavu systému byl problém se zadáváním zakázky na jejich vytvoření, které se neuskutečnilo v souladu se zákonem. ***