Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(Jednání pokračovalo v 14.30 hodin.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová:  

Vážené dámy, vážení pánové, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený pane premiére, dalším bodem našeho pořadu jsou

 

201.
Ústní interpelace

které jsou určeny předsedovi vlády České republiky a ostatním členům vlády. Dnes bylo za účasti ověřovatelky vylosováno pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády Petra Fialu či na vládu České republiky, a to v čase od 14.30 do 16 hodin, na ostatní členy vlády pak od 16 do 18 hodin. Seznamy poslanců podle vylosovaného pořadí byly publikovány na webových stránkách Poslanecké sněmovny a já upozorňuji všechny poslance a poslankyně a interpelované členy vlády, že pokud budou vyčerpány interpelace na předsedu vlády Petra Fialu, bude ihned zahájen blok interpelací na ostatní členy vlády. (V sále neustále zvoní mobilní telefon nepřítomného poslance.)

A ještě informace. Došlo k technické závadě, takže nebude promítán na tabuli, jak jsme zvyklí, seznam hovořících, nebudou tam ta témata ve věci, co je interpelováno, čili to budu přece jen přednášet, aby třeba ten, kdo nás sleduje na přenosu, to věděl také.

Já nyní tedy předám slovo panu poslanci Vladimíru Zlínskému, který byl vylosován na prvním místě.

Ale nejprve požádám o vyřešení tady zvonícího mobilního telefonu, který myslím v sále velmi ruší. (Krátká prodleva.) Děkuji velmi za vyřešení.

Pan poslanec Zlínský interpeluje ve věci Pokles porodnosti v České republice - pokračování. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Vážený pane premiére, dovolte, abych navázal na naši předchozí diskusi o možných příčinách poklesu porodnosti v České republice. Jak jste správně konstatoval při odpovědi na mou poslední interpelaci, je to záležitost odborníků na tuto problematiku. Obrátil jsem se tedy na pana doktora Tomáše Fürsta působícího jako pedagog a vědecký pracovník na Katedře matematické analýzy na Palackého univerzitě v Olomouci. Pan doktor Fürst analyzoval údaje o počtu narozených dětí očkovaných a neočkovaných žen v období od 1. 1. 2021 do 31. 3. 2022, které získala paní senátorka Jitka Chalánková, a to z Ústavu zdravotnických informací. A já bych tady chtěl ukázat vlastně grafiku, která tuto analýzu zaznamenává, kde vidíme na ose x čas a vlastně jednotlivé měsíce a na ose y vidíme počet nových těhotenství na 1000 žen v rozmezí 18 až 39 let, a vidíme tady, že ty světlé sloupce jsou vlastně neočkované ženy a ty tmavší sloupce jsou očkované ženy. (Ukazuje.) A ve všech měsících počet dětí u neočkovaných žen přesahuje počet těch dětí očkovaných. Takže z toho vyplývá, že data z ÚZISu prokazují, že očkované dětí (ženy?) mají mnohem méně dětí na 1000 žen, pochopitelně je to přepočítáno na 1000 žen, než neočkované ženy.

A na základě těchto údajů pan doktor Fürst vyslovil hypotézu, že očkování proti covidu má příčinnou souvislost s poklesem plodnosti. Vážený pane premiére, z důvodu tohoto nesmírně vážného sdělení bych vás chtěl požádat (Předsedající: Čas.) o přezkoumání dotyčné analýzy pana doktora Fürsta a následné informování veřejnosti. (Předsedající: Čas, prosím.) Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Poprosím pěkně o dodržování těch vymezených dvou minut.

A nyní tedy má slovo předseda vlády České republiky Petr Fiala.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, kteří nás sledujete, já vás všechny zdravím na dnešních interpelacích a těším se, že budeme mít tady možnost diskutovat v rámci toho interpelačního pořádku o různých věcech.

Začínáme trochu zvesela, nejdou nám tabule, neustále se tu ozývá hudba a interpelace, se kterou se na mě obrátil pan poslanec Zlínský, určitý úsměv vyvolává. Já jako člověk, který se pohybuje v akademickém prostředí, jsem sociální vědec a zabývám se vědou celý život, tak musím říct, že takováto statistika bez souvislostí, bez kontextu, provedená někým z matematické analýzy, která má interpretovat porodnost v České republice, je opravdu věc, kterou není potřeba komentovat, ale je možné se nad tím usmát. Já si dovolím jenom malou poznámku.

Samozřejmě že s určitým typem chování se pojí i třeba příslušnost k určitým sociálním skupinám, celá řada dalších návyků, zvyků, životního stylu, a prostě interpretovat to tak, že očkování proti covidu vede k tomu, že se snižuje porodnost, je myslím velmi odvážné a zajímaly by mě, pane poslanče, nějaké relevantní - relevantní studie, které by něco takového dokazovaly. To, co jste tady přinesl, to určitě není.

Nicméně kdybych se měl, a to já dělám rád a udělal jsem to při minulé interpelaci pana poslance Zlínského, na tu věc, na stejné téma podívat vážně, tak ano, máme problém nejenom v České republice, ale i v Evropě s porodností a je zde trend, který je negativní a který je dlouhodobý, znovu říkám, nejenom v České republice, ale i v Evropě. A už to, že ten trend je dlouhodobý, ukazuje, že souvislost s covidem, nebo s očkováním proti covidu je rozhodně věc, která by v jakékoliv kritické analýze nebo vědeckém zkoumání opravdu obstát nemohla.

Ten trend se dá doložit třeba v roce 2018, kdy žádné očkování proti covidu nebylo. Ten trend, jak říkám, je dlouhodobý a je bohužel pozorovatelný v celé Evropě, nejenom v České republice, dokonce průměr Evropské unie je horší, než je tomu v České republice.

Já si myslím, že není potřeba nad tím jenom lamentovat nebo hledat nějaké absurdní konspirativní, konspirační teorie, proč to tak je. Je to dáno samozřejmě životním stylem, je to dáno spoustou faktorů, které dnes ovlivňuji život společnosti. Je to dáno třeba i obavami lidí o to, zda se jim nesníží životní standard, zda budou schopni zajistit všechno, co si představují, že by měli zajistit třeba pro své děti, obavy z toho, zda se jim podaří sloučit pracovní život s rodinným životem. A tam všude - tam všude může stát pomoci, a my to také děláme.

Já jsem tady zmiňoval některá opatření - zvyšování rodičovského příspěvku o 50 tisíc, kapacita mateřských škol, snižování počtu dětí ve třídách, přitom navyšování kapacit, ten počet míst jsme zvýšili. Výrazně zlepšujeme podmínky pro péči o nejmenší děti, podmínky pro rodiče. Pětiprocentní sleva na pojistném pro zkrácené úvazky, sousedské dětské skupiny, záruka místa v dětské skupině, flexibilní zákoník práce. To jsou jenom některá opatření, která jsme udělali a která vlastně pomáhají tomu, aby se lidé nebáli zakládat rodiny. Ale upřímně řečeno, pane poslanče, žádné opatření vlády státu v tomto nic zásadního nezmění. Je to určitý společenský trend, který se můžeme snažit změnit, ale to musíme dělat všichni společně. Určitě nám nepomůže, když budeme přisuzovat tento vývoj (Předsedající: Čas, prosím.) věcem, které s tím vůbec nesouvisejí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP