Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(19.30 hodin)
(pokračuje Julius Špičák)
No a teď tedy ten rozpočet, protože finance tedy až na druhém místě po té politice, 0,61 HDP a kolem 2 % rozpočtu, jak se to vezme, 43,3 miliardy. Rada vlády pro vědu a výzkum navrhovala významně více, je to jeden z nejnižších rozpočtů v historii, daleko nižší, než byly rozpočty, tedy za naší vlády. Nejvíc připadá na Ministerstvo školství, Akademii věd, grantové agentury. A já bych vás mohl zahltit čísly, ale neudělám to. Jenom pro srovnání, je to průměr Evropské unie, takže máme asi 0,61 % HDP, průměr Evropské unie je 0,7 HDP, to je o nějakých 18 % víc, což rozhodně není zanedbatelné, včetně chudých zemí a bohaté země mají 1 % HDP. To je de facto, když to vezmu v absolutních číslech, tedy trojnásobek, takže to je opravdu tristní, ale musím říci, že pokud nezměníme strukturu a jenom bychom ten resort pokropili penězi jak to kdysi vtipně nazval pan Kalousek, tak by to ke kýženému efektu tedy nevedlo.
Takže když to heslovitě shrnu, problémy vědy a výzkumu, je to podfinancování, roztříštěnost a nekompetentní ministerstvo. Budoucnost je v adekvátním financování na úrovni vyspělých zemí, ale využití toho financování je podmíněno restrukturalizací, kompetentním vedením, internacionalizací. To je obrovský problém. Obrovský problém české vědy je nedostatek internacionalizace. My jsme v podstatě - dokud, jak říkám, nebude proděkanem Fin - dokud nebude na ministerstvu náměstek, třeba ta maročenka (?) pro vědu, tak prostě tak to zkrátka je (?).
V Max Planckově institutu je 70 % cizinců a 38 % vedoucích pracovníků jsou cizinci. Pokud nepůjdeme touto cestou, není cesta vpřed. Já věřím, že po příštích volbách naše vláda bude na tyto výzvy připravena, vytvoří skutečně přitažlivé angažmá pro malé a pro mladé a vytvoří tedy systém, který bude funkční a který nás skutečně někam v té zásadně důležité oblasti, kterou věda a výzkum bezpochyby jsou, posune. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak další v pořadí a s faktickou poznámkou se hlásí paní poslankyně Válková. A pak bude pokračovat v obecné rozpravě paní poslankyně Balaštíková. Než dorazí, tak načtu omluvu. Paní Babišová Andrea se omlouvá od 18.30 hodin ze zdravotních důvodů. Paní poslankyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo. Moje faktická poznámka bude ve stejném duchu, v jakém se neslo prohlášení a projev pana profesora Špičáka, mého ctěného kolegy, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo. Chtěla bych tam podtrhnout hlavně tu jednu myšlenku, aby nezapadla. Ty ostatní tedy rozvedl dobře. Já jsem právě přišla z předsálí sem, abych si ho poslechla vyloženě live, protože si myslím, že je třeba, abychom zdůraznili význam těch našich nejlepších mladých mozků právě tím, že ten roztříštěný systém, o kterém hovořil, sjednotíme a dáme mu tedy úplně nový obsah, a ten nový obsah bude v tom, že nabídneme perspektivu. Děláte to teď jako koaliční vláda v jednom návrhu novely zákona vysokých školách, kde se bude podporovat doktorandské studium, které je tedy úplně na úrovni, která je nedůstojná, dehonestující ty mladé mozky a ty nejlepší z nejlepších, jak by to mělo být.
Takže moje faktická poznámka jenom zdůrazňuje to, co tady zaznělo, že nejdůležitější je ty peníze dát do systému, který bude jednotně centrálně řízený a který který bude mít lepší kontrolu toho, kam ty prostředky skutečně jdou. V současné době to neexistuje. Za minulé vlády jsem několikrát byla na jednání Rady pro vědu a výzkum a viděla jsem, že to není úplně optimální. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji za dodržení času a nyní s přednostním právem vystoupí pan poslanec Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já předkládám návrh usnesení jménem poslaneckého klubu Pirátů na vrácení návrhu státního rozpočtu k přepracování, který zní:
"Poslanecká sněmovna doporučuje vládě následující změny státního rozpočtu:
I. zohlednit v návrhu státního rozpočtu připomínky Národní rozpočtové rady;
II. snížit celkový schodek státního rozpočtu aspoň o 12 miliard korun;
III. snížit objem dotací vyplácených z rozpočtu podnikatelům, takzvanou dotační ekonomiku, aspoň o 10 miliard korun, a to v návaznosti na doporučení Nejvyššího kontrolního úřadu;
IV. zajistit v rozpočtu dodatečné dostatečné prostředky pro splnění slibu vlády učitelům základních škol, že budou mít plat na úrovni 130 % průměrné mzdy předloňského roku a zajistit, že prostředky určené na jejich platy nebudou využity na vykrývání příjmů jiných profesí, kde vláda objem platů naopak účelově ponížila;
V. zahrnout do rozpočtu prostředky na navýšení rodičovského příspěvku od 1. července 2025;
VI. zajistit v rozpočtu dostatečné prostředky na podporu vzniku dětských skupin;
VII. zajistit v rozpočtu dostatečné prostředky na navýšení počtu dětských psychologů. Dále Poslanecká sněmovna stanoví lhůtu 21 dnů od doručení usnesení Poslanecké sněmovny předsedovi vlády pro předložení nového návrhu státního rozpočtu a poprosím, aby se o těch jednotlivých bodech hlasovalo po částech."
Návrh usnesení jsem předal panu místopředsedovi Poslanecké sněmovny, který předsedá jednání, a taky zpravodaji. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. A nyní vystoupí v obecné rozpravě paní poslankyně Balaštíková. Tak prosím, máte slovo.
Poslankyně Margita Balaštíková: Tak dobrý den, dámy a pánové. Já jsem hrozně ráda, že pan ministr se dostavil, protože nejhorší pro vás je, když mluvíte vlastně k lidem, kterým to úplně nesouvisí (?).
Co se týká rozpočtu, tak já myslím, že to vezmu tak hodně všeobecně, a moje kolegyně Helena Schillerová dneska řekla, že by ten rozpočet měl být reálný, úplný a tím pádem získá na věrohodnosti a měl by být pravdivý. Abychom ho jako takový mohli hodnotit, tak by měl být pak už i reálný ten rozpočet toho současného roku a já už vidím, že on reálný není, protože už teď jsme do něj přidávali další výdaje. Takže my vždycky řešíme rozpočet na následující rok a jsou k tomu ohromné diskuse a hádáme se a probíráme to na výborech, ale ten závěrečný účet už je takové jenom halabala, zameteme to pod koberec a už se tím ani tak úplně nezabýváme, protože ono už se to stalo a stejně nemůžete nic změnit. A to je právě to, co nám na tom rozpočtu by mělo vadit, že se musíme vlastně podívat do těch minulých let, jak to bylo, co se tam dělo.
Já už tedy tradičně, a není to vina současného ministra, už za ministra Tomana jsem kritizovala, že nám ty kapitolní sešity dávají v menším a v menším písmu, a už to téměř bez lupy nepřečtu, takže když už teda chcete se něčeho dopátrat, tak si musíte vzít minimálně tři kapitolní sešity. A teď si to psát do takových sestav. Já jsem si jednu takovou krásnou pro pana ministra vyrobila. Dala jsem si s tím práci a ze závěrečných účtů jsem až od roku 2008 všechno vypočetla. Proč jsem to dělala ze závěrečných účtů? Protože to je jediné správné číslo, které dodalo Ministerstvo zemědělství, odsouhlasilo se na výborech, schválila ho Sněmovna, a tím bychom se měli zabývat, a když budeme říkat, kolik na co dáváme, neměli bychom vycházet z (?) z různé statistiky a měli bychom se držet právě toho, co nám předložilo Ministerstvo zemědělství. ***