Neautorizováno!


(15.00 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)

Jak je zajištěna notifikace takovéto právní úpravy, to znamená, jak je zajištěno ohrožení pozice České republiky při jednání s Evropskou komisí a schválení pro Českou republiku nezbytných schémat podpory. A jak je zajištěno nebo zabezpečeno ohrožení investic do různých hightech oborů a tak dále. Prostě my se určitě na to budeme ptát, až to uvidíme, tu právní úpravu. Ale každopádně chci slyšet nejlépe dnes, nejpozději zítra, protože včera bylo pozdě, chci slyšet, jak operátor trhu, který administraci podpory pro stát zajišťuje, bude nucen si zajistit prostředky pro výplatu podpory mimo státní rozpočet, jak to udělá. Půjčkou od komerčních bank, která by v takovém objemu byla nepravděpodobná? Zase se udělá nějaká taková transakce, která půjde mimo státní rozpočet?

Toto všechno chceme slyšet. Ale hlavně chceme slyšet, když to vláda chtěla udělat, proč to neudělala včas, proč to neudělala tak, aby měla oporu v tom, že do rozpočtu na výdajovou stranu dá pouze 8,5 miliardy.

Prostě sečteno, podtrženo, to je vaše rozpočtová politika. Vy si prostě vysníte nějaký schodek, stejně to není kdoví co, a pak prostě děláte triky, kejkle na výdajové a na příjmové straně, aby vám to vyšlo. A modlíte se, abyste to vybrali potom v tom rozpočtovém roce někde jinde, aby ten schodek prostě dopadl. Proto my to chceme přepracovat, proto nevoláme po přepracování z politických důvodů, protože každá vláda má svoje politické preference a státní rozpočet je výsostné politikum, ale voláme o přepracování v souladu s nezávislým úřadem Národní rozpočtové rady. A já jsem strašně na vás všechny zvědavá, jak pro to usnesení budete hlasovat, protože to rozhodně bez komentáře nenechám.

Prostě je vám to jedno. Je vám to jedno, protože příští rok jsou volby. Vy si říkáte "po mně potopa" pod heslem "to už vy tady, maminko, doufám, nebudete". Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní došlo tady k dohodě. Je přihlášen s přednostním právem pan předseda Marek Benda. Prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, děkuji panu místopředsedovi Havlíčkovi, že mě pustil před sebe, ale chtěl bych navrhnout, abychom dnes na návrh koaličních klubů, ale předpokládám, že fakticky i opozičních, protože ten zájem tady je všestranný, abychom pokračovali v našem jednání i po devatenácté a po jedenadvacáté hodině do dokončení bodu státní rozpočet v prvním čtení. Myslím, že to je důstojné.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Přivolávám kolegyně, kolegy z předsálí, abychom se o tomto procedurálním návrhu vyjádřili hlasováním, a tedy je to o tom, zda dnes budeme... Ano, všechny odhlásím, prosím, přihlaste se opět svými registračními kartami. Návrh pana předsedy Bendy je, abychom dnes jednali a hlasovali i po devatenácté a jednadvacáté hodině. A já vidím, že počty se ještě neustálily, tak posečkám, prosím, přihlaste se.

 

Zahajuji hlasování o tomto procedurálním návrhu. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je případně proti?

V hlasování číslo 60 se účastnilo 111 hlasujících, pro 104, proti 5. Konstatuji tedy, že tento návrh byl přijat a my budeme jednat a hlasovat i po devatenácté a po jedenadvacáté hodině večerní.

 

(Hluk v sále.) A než se tady ztiší sál, aby mohl vystoupit pan místopředseda Havlíček, tak poprosím všechny, kteří chtějí hovořit mimo mikrofon, aby náš jednací sál opustili. Chviličku posečkáme. Děkuji. (Bez odezvy.)

Poprosím kolegyně, kolegy opravdu o opuštění sálu, aby zde byla důstojná atmosféra pro projednávání. Na pravé straně, paní kolegyně Peštová, omlouvám se, že jmenuji, ale máte tam hlučný hlouček.

Pane místopředsedo, ráda bych vám dala slovo, ale musím ještě jednou požádat o pomoc...

Paní kolegyně Peštová, prosím. Děkuji. Bylo to slyšet až sem.

Již se tady atmosféra zklidňuje.

Pane místopředsedo, prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážená paní místopředsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený pane ministře a členové vlády, než se pustím do poněkud nudných čísel, což je vždycky součástí mého vystoupení k rozpočtu, tak samozřejmě to musím uvést i některými svými politickými postřehy, protože musím konstatovat, že se jako hromádka z karet začíná vládě Petra Fialy hroutit vše, co bylo spojeno s hlavními pilíři jejich odboje, musím říct jejich odboje proti tehdejší naší vládě.

Dovolte mi, abych zrekapituloval některé důležité sliby, já spíše říkám marketingové výkřiky tehdejší opozice vůči naší vládě, a porovnejme si je prosím s realitou všedních dnů dnes. Všechny se týkají přímo či nepřímo rozpočtu, protože nás to začíná dohánět, spíše bych řekl, tuto vládu to začíná dohánět.

Tak za prvé, Babišova drahota. Vzpomínáte si na to? Rok 2021 - obrovská kampaň malostranských píáristů tehdejší opozice, a ta se šířila v roce 2021 před volbami kvůli inflaci, která, a to věděl každý podprůměrný ekonom v té době, rostla pochopitelně v celé Evropě v důsledku covidu.

Jenom pro dokreslení, ať se držíme čísel, předávali jsme tuto vládu a byli jsme podle Eurostatu na průměru inflace v celé Evropské unii. Jenom podotýkám, že o několik měsíců později už to bylo na dvojnásobné hodnotě. Ale dobře, byl to marketing, řekli jste si svoje. Ale jaký je aktuální stav tedy, kdybych to měl porovnat s tou tehdejší Babišovou drahotou a překlopit to tedy do vaší mluvy, do Fialovy drahoty? Všichni přece velmi dobře víme, že souhrnná inflace za dobu fungování této vlády je jedna z nejvyšších v celé Evropské unii, je více jak 30 %, přeloženo do češtiny - ten, kdo měl úspory, přišel o 30 % jejich hodnoty a to, co jsme si kupovali za 75 korun, dneska stojí více jak 100 korun. Takže to jenom pro dokreslení.

Další pilíř- kritika - vysoké ceny energií, která tehdy padala na naši vládu, a dokonce někteří tvrdili, že to je v důsledku pádu Bohemia Energy. To, prosím pěkně, fakt si nedělám legraci, tvrdil. 2,5 roku, než tedy šel do Bruselu, i ministr průmyslu Jozef Síkela, on opravdu věřil tomuhle nesmyslu. Čirý energetický populismus. Každý recepční v energetické firmě velmi dobře věděl, že vláda na to nemohla mít absolutně žádný vliv, protože se jednalo o jasné opatření progresivistické Evropy, která cíleně po dobu víc jak 10 let zakazovala jakékoliv vlivy regulátorů na nezávislé obchodníky. Popravdě řečeno, ať jsme zase objektivní, ono to mělo po dobu 10 let docela pozitivní vliv na cenu energií, protože oni torpédovali ty ceny a všem to v uvozovkách pomáhalo do doby, než se dostali do problémů, a pak to samozřejmě zahaprovalo v celé Evropě. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP