Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(17.20 hodin)
(pokračuje Marek Novák)

No a tím do systému nepřispějí, ale zase to má jakési pozitivum, v uvozovkách, že až se takovému člověku bude vyměřovat důchod, tak dostane méně. Proč méně? Protože důchod se skládá ze dvou složek. Máme tam základní výměru - tu máme nyní stanovenu pro tento rok pevnou částkou 4 400 korun měsíčně - a dále z té procentní výměry, která se stanoví individuálně právě procentní sazbou z výpočtového základu podle získané doby pojištění. No a když je člověk na pracáku posledních 10, 20 let, tak je úplně jedno, jestli předtím odváděl nemalé peníze, například za odměnu v manažerské pozici. Je to úplně jedno, protože tím, že 10 let před důchodem bude na úřadu práce a bude brát dávky, tak se mu to zásadně sníží - a to je špatně.

Ale tady vlastně nemám ani o vládní stanovisko strach, protože i kdyby se takovému člověku následně musely vyplácet dávky, protože na ně nejspíš bude mít nárok, tak se rozhodneme, že dávky třeba snížíme, protože o ně bude žádat moc lidí, a nebo ty lidi, pro které je existence na konci jejich pracovního života velmi křehké zboží a jsou zranitelní, tak je zastrašíme, že visí státu na krku, že kvůli nim další generace nebudou mít na důchody a tak podobně - to je strašné - a my už jsme si ty parametry vlastně v některých kampaních v loňském roce vyzkoušeli, někteří i na vlastní kůži.

Období důchodů je citlivé ještě v jedné věci: jde o čas strávený do konce vašich dnů. Tady celkem bez skrupulí vaše návrhy pracují s tím, aby délka dožití, a tím pádem závislost na důchodovém systému byla co nejkratší, a to je z mého pohledu prostě sprosté, protože nemáme měřit jenom délku, ale právě také kvalitu dožití. To, že se dnes dá léčit ledacos, ještě neznamená, že takový člověk či pacient žije kvalitní a plnohodnotný život.

A zpět k už zmiňované inflaci. Pan premiér má kousek od Kramářovy vily supermarket, tak ať se jde podívat, kolik co stojí, ať se podívá těm důchodcům, co mají v košíku, co jí, co si mohou dovolit koupit - už dnes - jak jsou na tom. Mnozí z nás by z jejich přídělu denního ani nepřežili.

Pokouším se vám tady sdělit, že předložené řešení opravdu nic nevyřeší. Nevyřeší komplexní problém. Do toho komplexu musíme počítat podporu mladých rodin, porodnost, kvalitu a hlavně portfolio vzdělávání. Podívejte se, co nám dneska vychází ze škol, jak jsme na tom v oblasti učňovského školství, jaké jsou vlastně dneska touhy rodičů, aby ze svých dětí něco měli. K tomu se taky ještě dostanu.

To všechno souvisí s vaší důchodovou reformou. Pokud se k tomu nepostavíme komplexně, tak skutečně nevyřešíme vůbec, ale vůbec nic a naopak budeme bojovat s takovými problémy, jakými je právě porodnost. Copak si lidé budou chtít zakládat rodiny, když uvidí dennodenně, do jakých nejistot jsou stavěni? A když nebudou noví mladí - a doplním kvalitní mladí - tak kdo zaplatí ty důchody, bez ohledu na to, jestli bude fungovat to zvyšování věku odchodu do důchodu? No, nikdo.

A znovu, jak vypadá naše školství? Učňovské obory spadly na samý okraj zájmu a taky to tam podle toho vypadá. Říkalo se, že řemeslo má zlaté dno, a já říkám: řemeslo má diamantové dno. Zkuste si sehnat nějakého řemeslníka - a kvalitního řemeslníka, s jehož prací budete spokojeni. Zjistíte, co si řekne, jaké peníze. Co se tady vlastně ve školství podporuje? Humanitární obory. Vychováváme si tady hordy politologů a vedle toho křičíme, jak nám tady chybí ajťáci, řemeslníci, a přemýšlíme, jak si je sem dovezeme ze zahraničí. Zase se můžu přenést právě na rovinu hospodářského výboru, kde dennodenně řešíme věci, že chybí právě tyto specializace, že chybí řemeslníci, že chybí IT odborníci, neustále dokola. A jaká je podpora školství? Politologie. Politologie, to je dneska obor, možná ještě trošku žurnalistika, k tomu se taky dostanu. Ti ten náš systém taky podporují, některé budu jmenovat. To jsme to fakt dopracovali, protože někteří sociální inženýři tvrdí, že za to může kvalita našeho vysokého školství - a tady vás vyvedu z omylu a věřím, že vás přesvědčím, že to takhle není, protože v první řadě to způsobuje kvalita středního školství. Tam se musíme zaměřit, stejně tak na rodiny, aby rodiče byli pyšní na šikovného řemeslníka, a ne neschopného politologa, který je v běžném životě naprosto nepoužitelný. Potřebujeme kvalitní lidi, potřebujeme vychovávat lidi, kteří naší ekonomice něco přinesou, a pak se můžeme bavit o tom, že někdo bude přispívat na nějaký důchodový účet, a pak se možná i můžeme bavit o tom, jak dlouho a kolik, ale do té doby se tady budeme bavit úplně o ničem.

Tady bych mohl připomenout fotografii jednoho našeho vládního představitele, který je schopný vymalovat byt v obleku a u toho ještě přečíst knihu. To je fakt motivace. Já už se těším, až mi řemeslníci začnou chodit v obleku.

A nebo další příklad, digitalizace, a teď se budeme třeba bavit o digitalizaci na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Na jednu stranu chválím, ale na druhou stranu musím dát i tu kritiku, protože jak to vlastně funguje? No funguje to tak, že pro občana je to on-line - a vy byste na pozadí určitě všichni očekávali, že i ten zbytek, i ten vnitřek, že ta střeva poběží tak nějak automaticky, a pouze když systém vyhodnotí nějakou nesrovnalost, tak to vyskočí k posouzení úředníkovi, ale ono to tak přece není. Takže máme digitalizaci pro občana, ale nemáme digitalizaci pro štíhlý stát. Já doufám, že právě i v tomhle se pohneme, protože dneska i v rámci některých dávek víme, že žádosti neskutečně narostly a úředníci jsou mnohdy zasypaní, a samozřejmě i to, že je on-line a že občan už se nemusí stydět za to, že jde osobně na úřad práce, že to tam může poslat formulářem, no tak je víc žadatelů o dávky, ale kapacita na úřadech s tím nepočítá a místo toho, aby byli zaměstnanci, kteří tohle řeší, motivováni, chváleni, tak pokud nestíhají, jsou za to ještě setnuti a kráceni - a to je špatně. My musíme motivovat i státní úředníky, nejenom občany. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP