Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.10 hodin)
(pokračuje Martin Kolovratník)
Ale pane premiére, my tomu říkáme zákon o zelené přirážce, prostě máme to tady a je to tady na stole. A já vás prosím v téhle interpelaci o jasné odpovědi. A prosím, buďme féroví. Ne výmluvy, ale jasné odpovědi. Proč to odkládáte až na dobu po volbách, proč to máte rozděleno. Jak budete pracovat s pozměňovacím návrhem vašeho stranického kolegy poslance Krále, který to tam všechno do toho zákona dodává, zavádí? Jak se k tomu koalice postaví? Pokud k tomu dojde za této vlády, za budoucí, tak pokud to bude za této, jak budete chtít kompenzovat dopady toho zdražení na rodiny? Máte připraveny nějaké varianty, kroky A, B, C, D a tak dál? Děkuji za odpověď.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji za dodržení času. A nyní má slovo předseda vlády pro svou odpověď. A já předávám slovo, prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče. No, to je dobré. Nemluvte o těch příčinách, nemluvte o tom, kdo ten požár založil a proč to všechno hoří, ale mluvte jenom o tom, jak to teď budete hasit, ale ono často spolu souvisí, kdo to způsobil a jak jsme k tomu dospěli. Tak jenom tady opravdu připomenu, a nebudu se vracet k Green Dealu, kdo ho schválil a kdo schválil klimatický zákon. Já myslím, že to všichni dobře víme, Andrej Babiš, Richard Brabec.
Ale já jenom tady připomenu tu rámcovou pozici, kterou schválila minulá vláda, která se týká přesně toho, na co se ptáte. Nechápu, proč bychom to neměli připomínat, protože i to byste měli vysvětlit, proč jste tehdy, nebo vaše vláda napsala, že zpoplatnění emisí v oblasti budov a silniční dopravy by mělo přispět k rychlejšímu rozšíření bezemisních technologií, což považujeme za žádoucí. To je dost silné prohlášení, to považujete za žádoucí. Tak jste to považovali za žádoucí, tím jste položili základy těch opatření, o kterých mluvíme, které jste tehdy podporovali. A teď se tváříte, že o nich nevíte.
A ano. Pak probíhaly některé navazující legislativní akty i v době, kdy jsme měli české předsednictví. Nemusím připomínat, že předsednictví nedisponuje žádným právem veta, ale plní roli moderátora, musí získat kvalifikovanou většinu pro ta rozhodnutí. A vyslyším vaši prosbu nebo výzvu a nebudu tady třeba připomínat hlasování jedné z nejzelenějších frakcí v Evropském parlamentu, frakce Renew Europe, jejichž součástí hnutí ANO v té době bylo.
A taky třeba postoje poslanců Občanské demokratické strany, abychom teda věděli, kdo je hasič a kdo žhář.
Ale teď k tomu, co má vláda udělá a čeho jsme dosáhli, když se snažíme eliminovat dopady na Českou republiku. Úprava směrnice Euro 7 bez zpřísnění emisí uhlíku. Česká republika získá do roku 2030 více než 1 200 miliard korun na úsporná opatření a další investice. Teplárny získají zdarma část emisních povolenek, a tedy nebudou muset zdražovat. Toto všechno má konkrétní pozitivní dopad na občany. Systém nových povolenek. A to jsme taky vyjednali. Obsahuje mechanismy proti růstu ceny, takže se nemůže stát to, že by třeba pohonné hmoty zdražily o desítky korun, jak tady někdo straší. Přehodnotí se ukončení prodeje nových spalovacích motorů v roce 2026. My budeme požadovat revizi tohoto rozhodnutí.
Vyjednali jsme revizní klauzuli pro zavedení nového systému ETS 2, která umožní odsunutí náběhu o jeden rok. To jsou konkrétní kroky a to jsou konkrétní výsledky toho, co jsme vyjednali a jak prostě korigujeme ten už rozjetý vlak.
A co chceme do budoucna? A tam věřím, že bychom se mohli shodnout a mohli bychom postupovat třeba v některých věcech i společně, a to možná doufám příliš, chceme revizi některých přijatých závazků, zákaz spalovacích motorů, nařízení v oblasti zemědělství, to se teda mimochodem už děje, tam jsme úspěšní s tou revizí některých přijatých závazků. A chceme také revizi náběhu systému ETS 2. A já bych považoval za vhodné tento systém odložit.
Myslím si, že je to i nutné, protože Evropská unie pořád čelí důsledkům energetické krize. To ovlivnilo rychlost přechodu na obnovitelné zdroje. Nejde to tak rychle, jak někteří plánovali. Stejně tak opatření, která měla eliminovat růst cen paliv a energií, například rozšíření elektromobilů, přechod na jiné typy vytápění, tak nejdou podle plánu. My jsme před tou rychlostí varovali dlouhodobě, takže my se budeme snažit, aby tento systém byl odložen. A budu rád, pokud tyto návrhy podpoří i opozice. A to i přesto, že třeba s tím zaváděním ze začátku souhlasila. Ale doba se změnila a myslím si, že je potřeba na tom odložení pracovat společně. (Předsedající: Čas.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní doplňující otázka pana poslance Kolovratníka. Prosím.
Poslanec Martin Kolovratník: Pane premiére, ta reakce v úvodu byla opravdu zbytečná. Není potřeba, nepotřebuji od vás znovu se vracet k tomu, kdo to způsobil a kdo za to může. Buďme vstřícní. A vy jste řekl, že na to můžeme spolupracovat, protože možná chcete moc. No, nechcete moc. Když se přijdete podívat na hospodářský výbor, tam jsme se všichni shodli na tom, že tu část směrnice to EU ETS 2 chceme revidovat, že na tom máme shodu koalice a opozice.
Vaši kolegové v hospodářském výboru, nejen z ODS, ze všech koaličních stran jsme to viděli všichni naprosto stejně. A tak tedy, ať jsme vstřícní, ať jako tu podanou ruku si zkusíme k sobě přiblížit, tak já teď dávám konkrétní otázku, dvě otázky. Jak budou poslanci ODS a koalice reagovat, hlasovat na pozměňovací návrh pana poslance Krále? To za prvé.
A pokud říkáte, že to chcete revidovat, tak a neberte to útočně, jestli zůstane pouze u vašich slov z 12. září tady při interpelaci, anebo jestli přijdete s konkrétními kroky. Za nás v hospodářském výboru (Předsedající: Čas.) můžu říct, že jsme připraveni. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: To myslím, že není úplně podstatné, co říkám tady na této interpelaci, byť za každým svým slovem stojím. Podstatné jsou ty kroky, které jsme už udělali, a ty jsem vám tady vyjmenoval, a myslím, že nejsou malé, a samozřejmě budeme dál jednat na evropské úrovni tak, abychom dosáhli toho, o co tady usilujeme, a doufám, že tentokrát už i s podporou napříč politickým spektrem v České republice, což jsme předtím, když jsme se snažili o to, jako třeba Občanská demokratická strana, tak jsme podporu neměli.
Pokud se to změnilo, tak to mohu jenom přivítat. Vidíte, jak dneska tady vstřícně to pěkně probíhá. A pokud jde o tu vaši konkrétní otázku, návrhy kolegy pana poslance Krále. My je nebudeme podporovat jako Občanská demokratická strana. A pokud jsem dobře informován, tak ani on sám pro ně už nehlasoval při jednání výboru. Takže takto si myslím, že jsem odpověděl naprosto jasně.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. A následující interpelaci přednese pan poslanec Martin Kukla, poté se připraví pan poslanec Jiří Mašek. Prosím.
Poslanec Martin Kukla: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, vážené kolegyně, kolegové. Já jsem teďka za poslední tři týdny sjezdil Vysočinu křížem krážem a zjistil jsem, co si lidé myslí. Pane premiére, já vám řeknu, co si lidé myslí, co jste pro ně tady za to volební období udělali.
Vy jste zrušili EET, které mohlo přinést desítky miliard do rozpočtu. Místo toho jste zvedli daně, zavedli jste korespondenční volbu, abyste měli asi ještě šanci se udržet u moci, protože ta čísla ze statistického úřadu vám říkají, zaveďte korespondenční volbu a možná dostaneme nějaký ten hlas ze zahraničí navíc. Ale že lidé ztratí důvěru ve volby, to vám je asi jedno.
Snížili jste valorizaci důchodů. Každému seniorovi jste vzali tisícovku měsíčně, no a jak jste to schvalovali tady v Poslanecké sněmovně, vzpomeňte si. V nehorázných podmínkách jsme tady byli přes noc jenom proto, abyste tu tisícovku každému seniorovi vzali, dokonce ve stavu legislativní nouze. Drahé energie lidé trápí. ***