Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(15.50 hodin)

 

Poslanec Miloslav Janulík: Děkuji za slovo. Vážený nepřítomný pane ministře zdravotnictví, moje otázka směřuje jasným směrem, jak budeme, nebo budete řešit situaci s přesčasy ve zdravotnictví? Protože je pololetí za tři dny a jasné je, že většina těch exponovaných lékařů vyčerpá ty limity 415 hodin, nebo už je má vyčerpány. A lékaři už se sešli, pokud vím, mám informace z komory, že už se opít nenechají, protože poslední peníze, které obdrželi, byly ještě od Babišovy vlády. Takže vidím, že prostě na podzim zase bude v nemocnicích veselo a nevím, jestli se najde nějaký další Přáda, které ho vyděsíte tak, že hodí zpátečku a couvne z toho. To si myslím, že ne.

Ta situace je prostě špatná, tak jak jsem to říkal asi před nějakým časem. Před x měsíci jsem tady stal a říkal jsem, varoval jsem před tím, aby se braly peníze ze zdravotnictví, že se nevalorizovaly platby za státní pojištěnce. Vy jste tady argumentoval, že se válí pojišťovnám na účtech peníze. Už se tam tedy neválí, už jsou všecky v minusu, tak to se povedlo, v uvozovkách. No ale teď prostě přichází ten čas, tak, jak jsem vám říkal na výboru, že by bylo dobré zaplatit doktory v noci tak, jak platíme zedníky přes den, alespoň v této výši. Bylo by to velmi milé. Nejenom v noci, ale třeba o víkendech, pátky, svátky, Vánoce, Silvestry a tak dál. Protože ty hodinové tarify nebo ty platby jsou naprosto astronomicky rozdílné. To, co chce zedník, a to, za co musí operovat v noci doktor.

Takže blíží se opět ten náraz do zdi a já nevím, mám pocit, že práce na tom novém zákoně o odměňování ve zdravotnictví nějak zamrzly už příští týden nebo přespříští tady budeme naposled a nic se nějak neděje. Takže bych chtěl vědět, nevím, kdy tu odpověď dostanu, ale on mně asi tu odpověď dá život sám. Takže vám děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Každopádně odpověď přijde i v souladu s jednacím řádem do 30 dnů písemně.

A my přistoupíme k interpelaci paní poslankyně Jany Hanzlíkové, taktéž na omluveného pana ministra zdravotnictví. Prosím.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, můj dotaz se týká věku dožití ve zdraví, protože Česko stejně jako další státy čeká do budoucna nárůst počtu lidí staršího věku, tedy nad 65 a nad 85 let, což víme, protože to vyplývá z demografického vývoje. A vláda zatím na demografický vývoj reagovala změnami v důchodovém systému, které negativně dopadly na starší lidi v předdůchodovém věku, a to především v možnosti využití odchodu do předčasného důchodu. A v současné době nám tady ve Sněmovně leží návrh, který prodlouží věk odchodu do důchodu. A to jsou všechno kroky, na které je třeba reagovat také ve zdravotní oblasti a je jednoznačně nutné se zaměřit na zlepšování zdravotního stavu obyvatel. Protože není možné, aby vláda na jednu stranu navrhovala změny, které znamenají prodlužování pracovní aktivity lidí s tím, že zároveň tedy v tom zdravotnictví se nezačne řešit stagnace věku dožití ve zdraví.

Takže myslím, že je třeba se daleko více zaměřit a daleko více podporovat preventivní programy, čímž nemyslím preventivní programy, které už nyní existují a které jsou zaměřené na jednotlivá onemocnění, ale myslím preventivní programy zaměřené obecně na zlepšování celkového zdraví člověka. Protože víme, že nemoci u lidí začínají v tom větším rozsahu už někdy mezi padesátým a šedesátým rokem. Také víme, že přibývá onkologických onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění a objevují se stále v mladším věku.

Takže z toho důvodu se ptám pana ministra zdravotnictví, jakým způsobem na to bude ministerstvo reagovat. A byla bych ráda, kdybych se dozvěděla nějaké konkrétní aktivity nebo konkrétní třeba dotační tituly, (Předsedající: Čas!) které Ministerstvo zdravotnictví připravuje. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také. Děkuji. Odpověď přijde do 30 dnů písemně.

Protože není přítomen pan poslanec Nacher, který byl vylosován následující, přistoupíme k další interpelaci paní poslankyně Hanzlíkové. Prosím.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji a tato je směřována na pana ministra práce a sociálních věcí, takže jsem ráda, že tady je. A jedná se o systém nadregionálních sociálních služeb, o kterých jsme tady dlouze již hovořili. Měla jsem na ně i interpelaci. Jsou to za mě velmi důležité sociální služby, protože ony se zaměřují na opravdu hodně specifické klienty. Vím to, protože jsem několik těch sociálních služeb i sama, když jsem byla na MPSV, do té sítě zařazovala, takže vím, že jsou velmi potřebné, a skutečně ti klienti jsou například s poruchou autistického spektra a podobně. K tomu systému, k té změně, kterou jsme tady projednávali a která vlastně se chystá, tak došlo k několika jednáním na výborech. Byly, dá se říct, emotivní i ze strany těch poskytovatelů sociálních služeb. Teď samozřejmě ty debaty tady ve Sněmovně utichly, ale obrací se na mě stále klienti těch sociálních služeb, protože ta nejistota, která byla v době projednávání toho návrhu, tak ta u nich zůstala.

Takže bych se chtěla zeptat pana ministra, jaký je teď ten aktuální stav, protože zástupci MPSV nám na výboru říkali, že je čeká vyjednávání v podstatě s kraji u těch sociálních služeb, které nezůstanou vlastně zařazeny v síti těch nadregionálních služeb. Takže by mě zajímalo, jaký je ten aktuální stav a zda ti poskytovatelé sociálních služeb, kterých se to týká, mají informace z MPSV, anebo jestli mají možnost třeba být i při tom samotném vyjednávání s kraji. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a předávám slovo panu vicepremiérovi Marianu Jurečkovi. Prosím.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, já chci na úvod říci pár důležitých momentů. My neplánujeme na rok 2025, že by docházelo k nějakým zásadním změnám pro tu béčkovou nadregionální síť. My jsme tady jasněji, trpělivě na sociálním výboru se snažily vysvětlovat, že ty emoce, které se kolem tohoto tématu zvedly, a i nějaké, řekněme, nepravdivé informace, které šly terénem, že opravdu nejsou záměrem MPSV. Já si uvědomuju to, že teď jako po tom půlročním období, které bylo poměrně řekněme, emočně vypjatější, tak samozřejmě je důležité, aby se teď ty věci opravdu reálně naplňovaly. A to, co jsem taky říkal na výborech i veřejně, tak aby se také realizovalo.

Zhruba před dvěma a půl týdny bylo setkání tady v Praze se zástupci nadregionální béčkové sítě. Byli osloveni všichni, kteří v té béčkové síti jsou, mohli přijít, byla tam poměrně velká účast, co já vím, já jsem tam přímo osobně nebyl, ale byly tam moje kolegyně z MPSV, jak paní vrchní ředitelka Odstrčilová, tak i paní ředitelka Kalová a další. Představili, jaké by měly být ty kroky včetně harmonogramu. Předpokládáme, že bychom někdy v září, v říjnu nejpozději chtěli mít finální podmínky pro to, abychom mohli zveřejnit parametry tohoto programu na příští rok.

Samozřejmě budeme chtít v těch dalších měsících také otevřít i jednání s kraji. Já si myslím, že je namístě, abychom tam potom také přizvali i zástupce, nevím, jestli dokážeme úplně všechny, nebo to dáme na nějakém principu, řekněme dohody, že by tam byli vyslaní zástupci z řad těchto poskytovatelů. To ještě budeme muset promyslet, včetně diskuse toho, jakým způsobem tu metodiku bychom do budoucna chtěli a ty podmínky upravovat. Na co se chceme soustředit pro ten případně příští rok, tak možná ještě nějaká cizelizace těch parametrů z pohledu sledování těch ekonomických ukazatelů, efektivity. Ale nikoliv na to, že bychom tady nějakým způsobem teď chtěli některého z poskytovatelů, kteří jsou v béčkové síti, vyřazovat a podobně. To garantuji, že se rozhodně nebude dít.

Musím doplnit, že ta situace, bych řekl, se zklidnila, že z těch reakcí a z toho, co já třeba s některými z těch lidí komunikuju, tak vnímají, že není tady nějaké přímé ohrožení, které by mělo souvislost s tím vyřazováním, ohrožení neposkytování služeb. Co bude, a to je důležité samozřejmě, co bude otázkou příštích dvou měsíců, tak je otázka rozpočtu. Předpokládám zase opět, že někdy na začátku září, první nebo druhý týden v září budu schopen říct poskytovatelům v béčkové síti, ale i krajům, kolik peněz budeme mít na celkovou alokaci dotačního titulu, kolik bude na áčko, kolik bude na béčko.

Tak tolik asi pro ten harmonogram a pro ty věci, které se budou realizovat a které chystáme. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a vnímám zájem paní poslankyně o doplňující otázku. Současně my se vystřídáme v řízení schůze. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP