Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(13.40 hodin)
(pokračuje Ladislav Okleštěk)
Ale myslím si, že pokud chceme udělat objektivní, spravedlivou reformu, tak musíme sednout ke stolu a vzít si všechny ukazatele, které máme možnost k vyhodnocení, a jít místo vedle místa a zkusit se dopracovat k nějakému objektivnímu názoru. Nebude to lehké, ale tak, jak si to zlehčila současná Asociace krajů a tak to vypálila, tak na to i náš Olomoucký kraj doplácí a vy chcete, abychom někde koncentrovali ty lidi jenom do těch krajských měst a ty Jeseníky nebo tu Šumavu a podobně nechávali jenom tak, styďte se! (Potlesk z levé části sálu.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Další přihlášenou v rozpravě, paní poslankyně Dražilová, kterou požádám o slovo a jen upozorňuji, že za pět minut je několik pevně zařazených bodů, takže v případě, že bude další vystoupení, tak vás budu muset v průběhu přerušit. Prosím.
Poslankyně Lenka Dražilová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Zkusím se vlézt do toho časového limitu. Já bych chtěla říct, že si vážím toho, co tady můj předřečník, respektive ještě před ním, pan kolega Carbol, řekl, že tento návrh je nespravedlivý, a i já věřím v nějaké rozumné pozměňovací návrhy, protože stejně jako se vládním politikům podařilo zcela rozdělit tuto společnost, tak i nyní rozdělují municipalitu.
A to vše pod rouškou, že chtějí spravedlivější rozdělení financí, jenomže otázka je, co to spravedlivější v jejich pojetí znamená. Už v případě korespondenční volby jsme byli svědky toho, co vládní poslanci deklarují za spravedlivé, a bylo to ve skutečnosti spíše jen obhajobou jejich zájmů. Já vím, že kraje dlouho hledaly kompromis, a i když většina zástupců krajů s novým dělením souhlasí, slyšeli jsme tady, že jich bylo 11, tak... a vlastně ještě potom později Praha, jak tady pan ministr financí řekl, že nakonec i ta byla uspokojena, tak jsou to ještě pořád dva kraje - Moravskoslezský a Ústecký, které zůstávají neuspokojeny a které s tímto rozdělením nesouhlasí.
Jako zástupce Jihomoravského kraje bych samozřejmě s tímto rozdělením mohla být v pohodě, protože náš kraj byl samozřejmě pro.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, paní poslankyně, ale poprosím ostatní kolegy a kolegyně o ztišení.
Poslankyně Lenka Dražilová: Náš kraj byl pro, protože byl dlouhodobě poškozován. Ale v pohodě s tím nejsem, protože mi to přijde nefér. Každý odpovědný starosta, ale i občan si musí položit jednu zásadní otázku - co mu tato změna přinese. Pokud mám odpovědět opravdu férově jako místostarostka města Blanska, tak říkám, že nám to konkrétně sebere 4,5 milionu korun. A pokud si mám odpovědět na otázku, co nám to přinese, tak opravdu odpovědět neumím, odpověď neznám. A namátkově další města našeho okresu, tak jak tady přede mnou říkala kolegyně Knechtová, i u nás Boskovice minus 4,3 milionu korun, Letovice 3,3 milionu korun a další a další. Samozřejmě bych mohla říct, že 4,5 milionu korun jsou pro náš rozpočet zvládnutelné, jak tady říkal taky nějaký kolega, že je to jen nějaké malé procento z našeho rozpočtu, ale proč? Proč, když místo toho tuto částku bychom mohli věnovat například do sportu, organizacím, které se starají o naše seniory, o zdravotně postižené, tak ji prostě předáme dál.
A já znovu říkám, že nemám problém s tímto přesunem, ale chci slyšet jasné argumenty, v čem je to výhodné pro obce, co díky tomu dostanou, co ještě neměly? Já bych to chápala v případě, kdyby vláda předložila tuto změnu se změnou kompetencí krajů, obcí a vlády. Pak bych to chápala, ale chtěla bych tady od zástupců vlády slyšet skutečný důvod těchto změn. Jsou to krajské volby? Malé obce to velmi zasáhne. Slyšeli jsme, že jich bude kolem 5 800 a samozřejmě se to starostům nelíbí. Podporuji změnu krajského rozpočtového určení daní, jak už jsem řekla, náš kraj byl dlouhodobě poškozen, ale ne na úkor přerozdělený od obcí, které přijdou o své příjmy. Prosím, nepoškozujme je.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy ještě vystoupí pan poslanec Zborovský, protože nám zbývá jedna minuta. Pana poslance tady nevidím. (Předsedkyně Pekarová reaguje na poslance.) Vy se vzdáváte slova? Aha, tak v tom případě to ruším. Paní poslankyně Ožanová chce reagovat s faktickou poznámkou. Ano, tak teď ale bych měla... Faktická je odhlášena. Nyní máme stále ještě minutu, tak bych měla skončit obecnou rozpravu, pokud se hlásíte, tak vás do ní prosím... (Poslankyně Schillerová říká mimo mikrofon, že se přihlásí do rozpravy, ale až zítra.) Vystupte. Rozumím, ale já tady nemůžu s tou minutou zacházet tak, že jak se mi svévolně zachce. Paní předsedkyně, máte slovo, protože jste se přihlásila s přednostním právem.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já vystoupím zítra, protože zítra podle předběžné dohody by se mělo pokračovat po písemných interpelacích. Mám k tomu dlouhý projev, chci prostě mluvit o podstatě toho problému a o tom všem, co vlastně tento návrh přináší. Já si myslím, že tady zaznělo ze strany mých kolegů a nezaznělo nic než věcné připomínky, že je to něco, a to bude i součást mého zítra poměrně obsáhlého projevu, že je to přece něco změna rozpočtových pravidel, tedy rozpočtového určení daní, promiňte, co bychom neměli dělat tady na jedno použití. To bychom...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní předsedkyně, už jste ten čas naplnila, takže (Poslankyně Schillerová dodává, že zítra tedy vystoupí.) já musím přerušit projednávání tohoto bodu s tím, že jsme přerušili a nacházíme se v obecné rozpravě, protože nyní se dostává na pevně zařazené body. Jako první projednáme bod
162.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny
Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise, poslanec Martin Kolovratník.
A než tak učiní, tak vás ještě, kolegyně a kolegové, žádám o ztišení.
Prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne. Volebních bodů je osm a budu maximálně stručný. První bod je návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny, hlasování aklamací. Lhůtu jsme vyhlásili do včerejška, 25. června do 12 hodin a volební komise návrhy promítla do usnesení per rollam číslo 133, které máte k dispozici.
Návrhy jsou následující: rezignace z výboru pro sociální politiku Martina Ochodnická za SPOLU a z výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Helena Langšádlová za SPOLU. Nominace do výboru pro sociální politiku Martin Dlouhý, do výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Martina Ochodnická, do ústavně právního výboru Martin Dlouhý, do výboru pro evropské záležitosti Helena Langšádlová, do stálé komise pro Ústavu České republiky Martin Dlouhý. Všechno nominace za sdružení klubu SPOLU.
Jak jsem říkal, je to usnesení číslo 133. Prosím, paní předsedající, o otevření rozpravy k těmto návrhům a následně o jedno hlasování o rezignacích a druhé hlasování o nominacích.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, otevírám rozpravu, do níž neeviduji žádného přihlášeného, proto také rozpravu rovnou končím.
O závěrečné slovo předpokládám nemáte zájem, proto budeme postupovat tak, jak jste řekl.
Tedy nejdříve budeme hlasovat o rezignacích.
Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 85, je přihlášeno 163 přítomných, pro 145, proti nikdo. Návrh byl přijat.
A nyní budeme hlasovat o všech volbách jedním hlasováním.
Zahájila jsem hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 86, přihlášeno 164 přítomných, pro 149, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.
Tímto jsme se vypořádali se vším hlasováním i v tomto bodě a já jej končím.
Otevírám bod číslo
163.
Návrh na volbu místopředsedy Poslanecké sněmovny
Opět prosím pana předsedu Kolovratníka, aby se ujal slova.
Poslanec Martin Kolovratník: Jedná se o první volbu, první kolo. Konstatuji, že v pondělí 24. června rezignovala na pozici místopředsedkyně Poslanecké sněmovny kolegyně Klára Dostálová. Volební komise následně vyhlásila lhůtu do včerejška, 25. června do 12 hodin, a následně projednala předložený návrh. Obdrželi jsme jeden návrh, a to od poslaneckého klubu hnutí ANO, ten návrh je náš kolega, pan poslanec Aleš Juchelka.
Tento návrh je přijat komisí v usnesení číslo 132 a může být tedy dnes formou tajnou hlasován. Připomenu, že v tomto případě nerozhodujeme o způsobu volby, protože vedení Sněmovny se hlasuje podle zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny tajným způsobem. ***