Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 104. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan poslanec Dvořák hlasuje s náhradní kartou číslo 31.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Adámková Věra do 11.30 - pracovní důvody, Andrej Babiš celý jednací den - pracovní důvody, Bartošek Jan celý jednací den - rodinné důvody, Bělohlávková Romana do 16 hodin - pracovní důvody, Bělor Roman od 18 hodin - pracovní důvody, Bernard Josef celý jednací den - zdravotní důvody, Brázdil Milan do 11.30 - pracovní důvody, Bureš Jan celý jednací den - pracovní důvody, Bžoch Jaroslav celý jednací den - pracovní důvody, Dražilová Lenka od 9 do 11 - pracovní důvody, Faltýnek Jaroslav od 9 do 13 - rodinné důvody, Hájek Jiří celý jednací den - pracovní důvody, Klíma Pavel celý jednací den - pracovní důvody, Kobza Jiří do 13 hodin - pracovní důvody, Kocmanová Klára od 9 do 10.30 - pracovní důvody, Kovářová Věra od 11.30 do 14.30 - pracovní důvody, Liška Petr celý jednací den - pracovní důvody, Lochman Ondřej do 17.30 - pracovní důvody, Navrátil Jiří celý jednací den - pracovní důvody, Pastuchová Jana do 11 hodin - zdravotní důvody, Quittová Petra od 14 do 15.30 - pracovní důvody, Svoboda Bohuslav celý jednací den - pracovní důvody, Šebelová Michaela celý jednací den - pracovní důvody, Šimek David do 12 hodin - pracovní důvody, Tesařík Antonín od 13 do 16 - zdravotní důvody, Urbanová Barbora od 12 hodin - pracovní důvody, Vlček Lukáš celý jednací den - pracovní důvody.
Bartoš Ivan celý jednací den - pracovní důvody, Baxa Martin od 12 do 15 - pracovní důvody, Bek Mikuláš do 17 hodin a od 18 hodin - pracovní důvody, Blažek Pavel do 13 hodin - pracovní důvody, Černochová Jana celý jednací den - pracovní důvody, Dvořák Martin celý jednací den - pracovní důvody, Hladík Petr do 13 hodin - pracovní důvody, Kupka Martin celý jednací den - pracovní důvody, Lipavský Jan celý jednací den - pracovní důvody, Rakušan Vít do 10 hodin - pracovní důvody, Síkela Jozef celý jednací den - zahraniční cesta, Šalomoun Michal do 18 hodin - pracovní důvody, Ženíšek Marek do 13.45 a od 16.45 se omlouvá z pracovních důvodů. Ještě přišla jedna omluva. Pan ministr Výborný se omlouvá do 13 hodin z pracovních důvodů. Toliko omluvy.
Nyní budeme pokračovat v projednávání přerušeného bodu, kterým je
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 696/ - prvé čtení
Tímto návrhem jsme se zabývali ve dnech 28. a 29. května, kdy byla přerušena obecná rozprava. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a zpravodaj pro prvé čtení poslanec Michael Rataj.
Budeme tedy pokračovat v přerušené obecné rozpravě, do které se dále přihlásili tito poslanci a poslankyně. Jako první dnes vystoupí pan poslanec Síla, připraví se pan poslanec Pražák. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Kolegové, kolegyně, prosím o klid! Děkuji. Prosím.
Poslanec Jan Síla: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře, ministři, dámy a pánové, dovolte, abych se také vyjádřil k důchodové reformě, která je projednávána, a trošičku z jiného úhlu pohledu, protože tady bylo už předřečníky zmíněno prakticky všechno, o čem vlastně bylo možné hovořit. Já se zmíním o věcech, které možná neznáte.
Skutečná spravedlivá důchodová reforma by měla řešit, jaký podíl bohatství společnosti připadne důchodcům. To znamená, jde o to, jaké bohatství společnost v budoucnosti vytvoří, což je zásadní - (V sále je velký hluk, řečník se obrací na předsedající s prosbou o ztišení.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Kolegyně, kolegové, děkuji za ztišení. Stačí takto, pane poslanče?
Poslanec Jan Síla: Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Prosím.
Poslanec Jan Síla: - což je zásadní, a jakým mechanismem tyto prostředky mezigeneračně rozdělí. Důchodovou reformu je potřeba poskládat z různých opatření, aby v letech 2040 až 2060 byl systém v přijatelném deficitu, který lze doplnit jinými příjmy či převisem příjmů v dalších obdobích. Pokud se spokojíme jen s jedním až dvěma opatřeními, jako je zvyšování věku odchodu a snížení valorizací, bude celá reforma postrádat v očích dnešních zaměstnanců legitimitu. Zvýší se riziko, že tyto změny další vláda skutečně, tak jak proponuje, zruší.
Obrovskou chybou vládních politiků jsou apokalyptické zkazky, že dnešní čtyřicátníci nebudou mít žádné důchody. Neodpovídají realitě. I udržitelné verze vývoje státních důchodů počítají s tím, že průměrné důchody budou tvořit okolo 35 % průměrné mzdy, což při zvyšování reálných mezd není tragédie a vytváření mýtů, že důchody nebudou a celý důchodový systém je letadlo, motivuje mladší lidi maximálně se vyvázat z placení daní a odvodů, což nakonec k neudržitelnosti systému povede.
Stárnutí společnosti je celospolečenský fenomén, který vyžaduje změnu v chápání toho, kdo je to senior. Představy, které máme o stárnutí a lidech od určitého věku, jsou často zastaralé. Nerespektují fakt, že dnešní senioři představují velmi heterogenní skupinu, čítající více než dva miliony osob a její různorodost do budoucna ještě posílí.
Nestejnorodost této skupiny je dána nejen věkem, zdravotním stavem, ale stále narůstající délkou dožití, ale také příjmy, vzděláním, místem bydliště, čili venkov versus město, sociálními vazbami, vlastní aktivitou i životními zkušenostmi. Mnoho mých pacientů jsou dlouhověcí lidé, ale jejich život za nic moc nestojí. Žijí, ale je to neustálé trápení se zdravím.
Podle evropského statistického úřadu EUROSTAT nyní české muže opouští zdraví v 61 letech, v průměru žijí do 77 let a posledních patnáct let žijí s vážnými zdravotními problémy, s různými omezeními, v důchodu. Ženy se dožívají v průměru 82 let, ale co se týká délky života ve zdraví, jsou na tom stejně jako muži. Zdravotní problémy, které je více či méně omezují v plnohodnotném životě, začínají mít v průměru v 62 letech. ***