(10.40 hodin)
(pokračuje Lenka Knechtová)

Návrh na zamítnutí zákona nebyl podán. Dále hlasovat o legislativně technických úpravách podle § 95 odst. 2 jednacího řádu, budou-li ve třetím čtení předneseny. Musím konstatovat, že v rámci třetího čtení nebyly podány legislativně technické úpravy. Hlasovat o pozměňovacím návrhu, sněmovní dokument 4220, předkladatel pan poslanec Michálek, a hlasovat o návrhu zákona jako celku. Děkuji za slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní bychom tedy přikročili k hlasování o pozměňovacím návrhu, protože procedura je zcela jasná - jestli nikdo nemá nic proti tomu, prosím.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Hlasujeme o pozměňovacím návrhu, sněmovní dokument 4220, jedná se o rozšíření zmocnění obecně závaznou vyhláškou na některých místech v obci zakázat konání sbírky prodejem předmětů nebo vstupenek, o možnost výslovného zákazu propagace takové sbírky. Stanovisko garančního výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlasné.)

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 99, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 151, proti žádný. Návrh byl přijat

 

A nyní bychom přistoupili k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 117/2001 Sb, o veřejných sbírkách a o změně kterých zákonů, zákon o veřejných sbírkách, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 617 ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 100, přihlášeno 161 poslanců a poslankyň, pro 154, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministrovi, děkuji paní zpravodajce a končím projednávání tohoto tisku.

 

Nyní se budeme zabývat bodem číslo 9, což je

 

9.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 673/ - prvé čtení

Projednávání tohoto bodu jsme opakovaně přerušili ve čtvrtek 23. května na 103. schůzi. Přerušen byl v obecné rozpravě. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatele místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan a zpravodajka pro prvé čtení, paní poslankyně Zuzana Ožanová.

Nyní budeme pokračovat v přerušené obecné rozpravě, do které se přihlásili tito poslanci - mám zde poznámku, že dne 23. 5. byla ve svém vystoupení přerušena poslankyně Jana Mračková Vildumetzová - chce pokračovat a také je přihlášena. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, já jsem včera byla přerušena z důvodu toho, že již končil jednací den nebo jednací polovina toho dne. Musím znovu konstatovat, pane ministře, pouze stručně, že já opravdu s tím zákonem mám problém. Chtěla bych poděkovat za to včerejší svolání toho kulatého stolu. Mám problém především s tím, že jsem přesvědčena o tom, že zákon o státní službě se tady především přijímal právě v souladu se zákonem o úřednících, který už tady byl, aby došlo k odpolitizování státní správy. A jsem přesvědčena, že ten zákon o úřednících to naplňuje, a zákon o státní službě od té doby, co vy jste se stal ministrem, a od té doby, co jste sem přinesl první novelu a teď v tuto chvíli druhou novelu, takže to odpolitizování státní správy z toho daného zákona se nám vytrácí, a já si myslím, že to je hlavním úkolem nás, abychom opravdu udělali maximum pro to, aby státní správa právě byla odpolitizovaná.

Znovu budu opakovat, že včera na tom kulatém stole jste mně vysvětloval, že přijetím toho prvního zákona, který jste přinesli hned tedy po volbách, byl to pro vás asi stěžejní zákon, kde jste si potřebovali schválit, že si budete moci přivést nespočet politických náměstků na své rezorty. V tom zákoně předešlém bylo, žeto mohli být maximálně dva političtí náměstci - tak jste mi vysvětlil, že je ta politická rovina, a že je ta odborná rovina. S tím bych já ještě dokázala nějakým způsobem souhlasit, když se podívám na minulou vládu a na své kolegy, opravdu měli určitě nějakého politického náměstka, ale spočítala bych to podle mě na jedné ruce, byly to opravdu pouze ojedinělé případy a každý ten ministr si za to nesl i politickou odpovědnost, protože řekněme si na rovinu, že prostě politický náměstek nemusí splňovat vůbec žádná kritéria, splňuje pouze kritérium, že ho chce daný ministr, nemá odpovědnost za nic. A je to o to horší, že když jste si na těch rezortech tolik těch politických náměstků přivedli, a opravdu každý - vy teď tedy držíte, že skoro na každém rezortu máte tři politické náměstky, tak jsem si nevšimla, vy tedy chodíte na bezpečnostní výbor, to musím říct, velmi korektně, ale myslím si, že řada ostatních ministrů na ty výbory nechodí... (Neustálý hluk v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, paní poslankyně. Kolegové, kolegyně, prosím o ztišení, v sále je hluk. Už není, děkuji. Prosím, pokračujte.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Řada ministrů na výbory nechodí, a když tam nejdou, tak tam pošlou vrchního ředitele. Zpravidla nepřijde právě ten, kdo by tedy měl zastupovat toho ministra jako takového. A myslím si, že to samé je i v mediálním prostoru. Mně se mnohokrát stává, a asi i vám, že se třeba řekne, že nemůžete nebo že nemůže někdo jiný, ale nikdy jsem neviděla, že by tam šel právě politický náměstek, popřípadě se právě pošle vrchní ředitel.

Já tedy znovu vysvětlím, že je tady duplicita těch věcí a z odborných náměstků se udělali vrchní ředitelé, takže dneska dva lidi dělají jednu funkci - úplně otevřeně, když se vidím s některými kolegy z těch rezortů, protože ti političtí náměstci jsou většinou straničtí kolegové, kteří jsou na tom rezortu, takže když rezort vede někdo ze STANu, tak ti političtí náměstci jsou právě z těch ostatních rezortů, aby asi nějakým způsobem hlídali a kontrolovali práci toho ministra. No, když se jakoby pod čarou s některými těmi kolegy bavíte, tak samozřejmě všechno dělají právě ti vrchní ředitelé, ti mají odpovědnost, ti mají sekci, a prakticky kdybych měla říct, jak oni to vnímají, takže prakticky ti političtí náměstci jsou tam na to, aby předávali právě informace z toho rezortu do svých stranických buněk. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP