(16.00 hodin)
(pokračuje Jan Richter)
Z mých informací, neboť já jsem se osobně nezúčastnil - na místě byla moje dcera, dvě maminky a bratr obětí tohoto činu a jeden otec - všichni měli možnost se vyjádřit, ale s uspokojivou odpovědí neodcházeli. Zajímavé na celé situaci, takový malý dovětek ode mě, je ta věc, kterou i média nepostřehla - nevím, zda záměrně, anebo opravdu to zajímalo jenom někoho. Dostala se mi informace přímo z jednání bezpečnostního výboru, kdy předseda výboru pan Žáček, když vyzýval veřejnost, aby se vyjádřila anebo kladla otázky, tak se každý musel představit jménem, jenom otce jedné z obětí jmenoval rovnou jeho jménem, což bylo pro ostatní minimálně podivné. A nebyla náhoda, že tento vystupující se zřízením komise nesouhlasil se slovy, že zastupuje většinu rodičů. Opět v této věci mám jiné informace, a to, že na setkání pozůstalých, které pořádala Filosofická fakulta Univerzity Karlovy, byli tři rodiče pro vyšetření situace okolo střelby, dva rodiče proti a zbytek se nevyjádřil. To není zastupování většiny, jak otec tvrdí, jak se snažil na bezpečnostním výboru tvrdit, neboť z mlčící většiny se ozývají mimo setkání postupně hlasy, že je to zajímá, zda nedošlo k pochybení, a chtějí pravdu vědět. Bezpečnostní výbor v této situaci se nikam neposunul a čekáme opět na něco, co stále nepřichází. V poslední době se opět objevují spekulace, které mohla vyšetřovací komise dávno vyvrátit, anebo naopak potvrdit. A zde opět nechápu, proč se tomu tak bráníte, aby komise vznikla.
Krátce se vyjádřím ještě k různým článkům, které se objevují, kdy, jak a v jaké formě dochází k odškodnění pozůstalých obětí a přeživších. Vůbec to není koordinováno a vůbec to není systémové. Korunu tomu nasadil nadační fond Bezpečná Praha svojí neuvěřitelnou byrokracií a prohlášením dotčených osob, aby došlo k pomoci, kterou hrdě vybubnovali do světa. Sama Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se také chová nesystémově, nejsou žádná pravidla a po informacích i poškozených studentů nedošlo v mnoha případech k žádnému anebo pouze částečnému vypořádání. Pro studenty, kteří přežili, je ostudné klepat na dveře a chtít odškodnění, kdy musí doložit lékařské zprávy, stanovit si rozsah traumat a vše doložit. Dokonce se objevují i takové věci, jako je doložení, na co získané peníze použijí. Ptám se - nejednalo se o veřejnou sbírku? (Hlasité hovory v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vás poprosím o ztišení.
Poslanec Jan Richter: Ptám se - nejednalo se o veřejnou sbírku? Nejsou to náhodou peníze od občanů či institucí, které jsou pro pozůstalé obětí a přeživší, a to na základě nějakého klíče a bez jakýchkoli debat? V médiích proběhlo: pokud chcete rozdávat, tak si neklaďte ostudné podmínky, protože to potom s pomocí nemá již nic společného. Jediné, co jsem na stránkách univerzity našel v rámci transparentního účtu v této události, je převod financí na spořicí účet s popisem "zamezení ztráty hodnoty financí inflací" ve výši 35 milionů, které převedli 23. února 2024, a dalších 25 milionů na termínovaný účet z důvodu zamezení znehodnocení ze dne 21. 2. 2024. Neměly by tyto finance být spíše na účtech těch, pro které byly určeny a vybrány? Takovou otázku si pokládám.
Ke všem těmto skutečnostem mohu doložit zdroje jak z médií, tak z Institutu pro politiku a současnost, tak od samotných studentů anebo rodičů z mých e-mailů či SMS. Pokud se český stát bude tvářit, že je vše v pořádku, že všechny informuje a následně odškodňuje i přesto, že si přeživší a pozůstalí myslí opak, nakonec to může být pro policii i pro vládu devastující, a to zejména v oblasti důvěry. Proto by se měla policie i státní zástupce maximálně snažit, aby všichni zainteresovaní měli o případu opravdu dostatek informací, nejen neurčité sliby a malé lži, které mají uchlácholit veřejnost. V současné době to bohužel vypadá, že stát si vybral špatnou cestu a lidský přístup se zatím v Česku příliš nenosí.
Vážené kolegyně a kolegové, navrhuji tedy opět předřazení bodu číslo 163, Návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ze dne 21. 12. 2023 jako první bod dnešního jednání Sněmovny a předem děkuji zejména panu ministrovi Výbornému, který tady momentálně není přítomen, ale určitě mě sleduje z kanceláře, jak kolegové z koalice uvádějí, za podporu, neboť z jeho úst naposledy jsem slyšel, že také nebude mlčet v jiných věcech, a tak předpokládám, že podpoří tento bod, neboť já také mlčet nebudu. Děkuji za pozornost. (Potlesk v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. K pořadu schůze nyní vystoupí paní poslankyně Zuzana Ožanová a jako další potom pan poslanec Radek Vondráček. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já mám návrh, který je velmi krátký. Týká se bodu 144, tisku 596, ve třetím čtení. Navrhuji jej stáhnout z programu. To je vše, děkuji. Ještě jednou - bod 144, tisk 596, navrhuji stáhnout. Dosud nebyl projednán v ústavně-právním výboru.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jen pro pořádek název toho bodu, prosím, abych si ho napsal.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Zákon o správě voleb.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a nyní vystoupí pan poslanec Radek Vondráček k pořadu schůze. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. O co jsem déle přicházel k mikrofonu, o to budu stručnější. Děkuji. Já bych chtěl požádat o předřazení tisku 400. Nevím, jaké to po gremiálním návrhu a po těch návrzích je číslo bodu, ale tisk 400, a já bych požádal, aby tento tisk byl v rámci prvních čtení zařazen jako první, v rámci bloku prvních čtení. Jedná se o návrh celkem 75 poslanců na vydání zákona o zemských znacích a vlajkách.
Nejsem tu poprvé, co navrhuji zařazení tohoto zákona v nějakém důstojném termínu. Připomínám, jedná se o zákon číslo 400. Ten zákon byl rozeslán poslancům na začátku března roku 2023. Vláda k němu zaujala neutrální stanovisko v dubnu 2023. My jsme teď o více než rok dál a tento zákon stále nepřišel na řadu. Když už se tady deklarují prohlášení typu: o co déle vy budete navrhovat program, o to my více budeme prodlužovat dnešní jednání klidně i do nočních hodin, tak bych chtěl připomenout koalici: kolik opozičních návrhů tady bylo projednáno od začátku našeho volebního období? Kdy naposledy bylo nějaké opoziční okénko? Dokážete si někdo vzpomenout, kdy bylo naposledy opoziční okénko? Nic, neprojednává se vůbec nic.
Předkládám tento zákon s tím, že ho podepsali skutečně zástupci všech poslaneckých klubů napříč politickým spektrem. Je to věc pro někoho možná úsměvná, pro někoho stěžejní. Navrhuje se, aby byly zřízeny zemské vlajky a znaky.
Já už jsem o tom mluvil tolikrát, že nemám potřebu to prodlužovat. Jenom bych vás opravdu požádal alespoň o předřazení v tom bloku prvního čtení, abychom měli nějakou reálnou šanci, že se dostane tento tisk do druhého čtení a navážeme na poměrně konstruktivní a úspěšný seminář, který jsme pořádali s kolegou Smetanou a už to bude taky rok. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám, pane poslanče, taktéž děkuji.
Vzhledem k tomu, že jsme projednali všechny návrhy k pořadu schůze, tak než přistoupíme k hlasování, přečtu ještě omluvy. Od 15.30 hodin z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Věra Kovářová, na celý jednací den ze zdravotních důvodů se omlouvá pan poslanec Jan Kubík a od 15 do 15.45 z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec - tedy pardon, pan ministr Marek Výborný. ***