(10.10 hodin)
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, pane premiére, jsem přesvědčena, že v České republice nenaleznete jiného vysokoškolského profesora, než je profesor Petr Fiala, který by v roce 2015, tedy právě v období největší medializace vytunelování a krachu kampeličky jménem Metropolitní spořitelní družstvo, vzal 950 000 korun svých rodinných úspor, uložených v bezpečí solidního bankovního domu, navíc chráněných Fondem pojištění vkladů, a přesunul je do zcela pofiderní finanční instituce o 99 členech, kde by ke svému vkladu neměl přístup ani přes internetové bankovnictví, ani platební kartu, ba dokonce ani vlastní bankovní účet, do toho času druhé nejmenší finanční instituce v zemi, de facto bez internetových stránek a s jedinou dosavadní publicitou - publicitou ryze negativní, neřkuli přímo kriminální.
Nad podobným nelogickým krokem by bylo možné mávnout rukou, kdyby se snad jednalo o evidentně finančně nepříliš gramotného, byť obyčejného akademika, který je v zápalu ponoření do vědy odtržen od finanční reality běžného dne, kdyby se nejednalo o tehdejšího předsedu ODS a budoucího premiéra České republiky, který se navíc zaklíná ambicemi postarat se o veřejné finance celé země, a kdyby se nejednalo o kampeličku, která už tehdy byla místem vzájemné klubové finanční spolupráce a střetávání hrstky lidí, mezi kterými byl odsouzený vrah, shodou okolností bývalý bodyguard faktické hlavy této kampeličky, nechvalně proslulí devadesátkoví tuneláři, bývalí politici ODS spojení s kauzou poslaneckých trafik éry Petra Nečase nebo nechvalně známí fotbaloví bafuňáři vyšetřovaní z násilného zastrašování své obchodní konkurence. Věru skvělí společníci pro diverzifikaci rodinných úspor. A toto nefalšované Palermo tvořilo uzavřené družstevní společenství nazvané Podnikatelská družstevní záložna.
Podle veřejně dostupné výroční zprávy tohoto družstva byl na počátku roku 2015, tedy roku, kdy do něj vstupuje Petr Fiala, počet jeho členů 99. Čili, dámy a pánové, račte zapomenout na to, že Petr Fiala byl jedním z nespočtu drobných střádalů ve slovutné bankovní instituci. Nic takového není dále od pravdy. 99 družstevníků jsou tři vchody v jednom panelovém domě, tři třídy na gymnáziu, dva větší poslanecké kluby. Tvářit se, že takový počet lidí znamená anonymní dav, masu cizích osob a šedou zónu anonymních tváří, by možná mohl člověk s pokročilou ztrátou paměti nebo orientace. Bylo to samozřejmě právě naopak.
Sám premiér Petr Fiala potvrdil, že mu záložnu doporučil jeho přítel, lobbista Miloš Růžička. Ano, ten Miloš Růžička, který společně s Janem Bisem založil velmi dobře známou agenturu Bison and Rose, takzvané bizony, jak se jim důvěrně přezdívá. Ano, s tím Janem Bisem, jehož neteř Jana Bisová byla předsedkyní představenstva Fialovy družstevní záložny, také osoba podepsaná pod výroční zprávou a osoba bezesporu dokonale znalá celého personálního prostředí ústavu, do kterého strýcův důvěrný přítel Petr Fiala v roce 2015 vkládá úspory své rodiny. A tak se Petr Fiala v roce 2015 stal podílníkem obskurního finančního domu a faktickým spolumajitelem družstevní záložny sdružující peníze a zájmy české galerky a podepsal přitom samozřejmě formulář o nabytí družstevního podílu - stejný formulář, který stovky tisíc českých občanů žijících v družstevních bytech velmi dobře znají a na rozdíl od premiéra své země tvrdí, že o svém podílu nemají nejmenší... netvrdí, omlouvám se, netvrdí, že o svém podílu nemají nejmenší tušení. Možná proto, že jsou finančně gramotnější - možná proto, že na rozdíl od premiéra nepotřebují a nepotřebovali nic skrývat.
Než se dostanu k tomu, co se v této záložně dělo dále, od prošetřování a následného pokutování ze strany Finančního analytického úřadu a České národní banky přes ztrátu 350 milionů korun určených na zbraně pro Ukrajinu až po financování nadací finančně propojených s Institutem Petra Fialy, chtěla bych se pozastavit nad zcela kardinální věcí - nad zcela základními otázkami, na které Petr Fiala veřejnosti dluží věrohodné odpovědi a na které by měl dostat odpověď každý občan v České republice, který se oprávněně ptá, proč se Petr Fiala v roce 2015 stal jedním ze sta spolupodílníků Podnikatelské družstevní záložny.
Pane premiére Fialo, jak zcela nepochybně víte, vaše vklady u bankovní instituce, kde jste měl svou hotovost před jejím odkloněním do družstevní záložny uloženy, byly dle platného zákona pojištěny do výše 2,7 milionu korun. V případě, že by se jednalo o úspory vaše, případně vaší paní, hovoříme o částce dvojnásobné, tedy 5,4 milionu korun. To je suma, o kterou jste podle zákonů České republiky nemusel mít v žádném bankovním domě obavy, neboť by vám v případě úpadku banky byly bez problémů vyplaceny z Fondu pojištění vkladů. Pokud tvrdíte, že důvodem, proč jste ze své banky přesunul 950 000 korun do Podnikatelské družstevní záložny, byla diverzifikace rizik - cituji vaše slova, znamená to, že vaše osobní hotovostní úspory u příslušné banky přesáhly 2,7 milionu korun.
Žádám vás tedy, abyste zveřejnil ověřitelné informace, které potvrdí, že vaše hotovostní úspory v jednom konkrétním bankovním domě přesáhly tuto částku. Tuto prostou skutečnost můžete doložit jak majetkovým přiznáním z daného roku, myslím ve vazbě k zákonu o střetu zájmů, tak zůstatkovým výpisem z bankovního účtu. Tato informace je totiž naprosto klíčová k tomu, aby bylo možné při nejlepší vůli vůbec přistoupit na tezi, že jste svůj krok činil v prosté naivitě. A podotýkám, že patřím k těm, kteří by vám tu naivitu i byli schopni uvěřit, ale rozhodně na ni ve světle informací, které o záložně, jejímž spolupodílníkem jste byl, vyplouvají na povrch, v žádném případě nelze v případě premiéra České republiky přistoupit bez toho, aniž byste předložil alespoň základní důkaz.
To první, o co vás tedy, pane premiére, žádáme, je transparentní zveřejnění vašeho majetkového přiznání za rok 2015 či jiného věrohodného důkazu, ze kterého bude patrné, že ve vašem případě existoval legitimní důvod pro diverzifikaci rizik ve světle pravidel pro Fond pojištění vkladů. ***