(9.20 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Znovu říkám, argumentujme si, proč je to špatně, my budeme argumentovat, že jste něco slíbili, že jste tak neučinili, a nechť to spočítají voliči. Dá se to změnit, daně se třeba zase sníží - ale tohle se už změnit nedá. Jestliže vy tvrdíte, že "my jsme udělali kompromis", přistupujete na hru malých stran progresivisticky orientovaných a skutečně nastartujete ERM II - a já před tím opravdu varuji, je to předpokoj a pak už nebude cesty zpět - tak v tuto chvíli je to nevratná změna, nevratná změna! A proto tvrdím, že tenhle alibismus v tomhle případě je neomluvitelný.
Proto mi dovolte zařadit mimořádný bod, kde pan premiér vysvětlí svůj názorový veletoč a změnu - znovu říkám (Důrazně.) - změnu postoje vlády navzdory názoru České národní banky a Ministerstva financí. Děkuju. (Potlesk zleva.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Mám poznamenán návrh nového bodu a konstatuji, že už nevnímám žádnou další přihlášku k návrhům na změnu pořadu, takže přivolávám kolegyně a kolegy z předsálí, abychom mohli hlasovat.
Jenom to zrekapituluji, že pan místopředseda Karel Havlíček přednesl návrh nového bodu s názvem Vláda Petra Fialy směřuje k přijetí eura a my nyní budeme hlasovat o tom, zda chceme zařadit bod s tímto názvem k projednání. Vnímám, že přichází značné množství kolegů. (Ťukání karet do lavic.)
Ano, odhlášení. Všechny vás odhlásím. Prosím, přihlaste se opět svými registračními kartami. (Ruch v sále.) Posečkáme, než naskočí všechny registrace. Ještě zopakuji.
Jde o návrh nového bodu (k) zařazení do pořadu přednesený panem místopředsedou Havlíčkem, název bodu zní Vláda Petra Fialy směřuje k přijetí eura.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro zařazení tohoto bodu? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 35, bylo přihlášeno 132 hlasujících, pro 63, proti 55. Návrh nebyl přijat.
To by tedy byly návrhy na změnu pořadu.
A my můžeme podle aktuálně schváleného pořadu přistoupit k prvnímu bodu dnešního jednání. Je jím bod číslo
112.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 283/1993 Sb., o státním
zastupitelství, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 201/1997 Sb.,
o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 7/2002 Sb.,
o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 463/ - třetí čtení
A já nyní požádám, protože už zaujali svá místa, jak za navrhovatele pan ministr spravedlnosti Pavel Blažek, tak zpravodajka garančního výboru paní poslankyně Helena Válková, a protože jste obdrželi 13. prosince 2023 pozměňovací návrhy uvedené ve sněmovním tisku 463/2, jakož i usnesení garančního výboru, to bylo doručeno jako sněmovní tisk 463/3, nyní vnímám zájem pana navrhovatele vystoupit před otevřením rozpravy. Prosím.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Dobrý den, děkuji za slovo. Myslím, že mohu být stručný. Protože rozprava v prvním i ve druhém čtení byla poměrně podrobná, jenom zopakuji, že tento návrh zákona se týká zejména postavení vedoucích státních zástupců a že v zásadě i v této oblasti jsou podány zejména pozměňovací návrhy. Děkuji za pozornost. (Hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Nyní otevírám rozpravu a táži se, zda má někdo zájem v rozpravě vystoupit? Paní zpravodajka? Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, paní místopředsedkyně. Myslím, že i moje vystoupení bude velmi stručné. V prvním i ve druhém čtení jsme si všechno řekli - řekli jsme si, že jde o novelu víceméně kosmetickou, byť významnou a důležitou, a že se konečně tedy podařilo novelizovat zákon o státním zastupitelství. Pozměňovací návrhy vychytaly chyby, které tam byly. Tady přímo musím říci, že i náš pozměňovací návrh vyprovokoval pana ministra spravedlnosti - budu o tom jako zpravodajka potom hovořit - k tomu, aby podal ještě lepší návrh, který odstranil nepříjemnou duplicitu v odvolávání nejvyššího státního zástupce, a samozřejmě jsme tam potom měli také ještě některé další pozměňovací návrhy, ale nebylo jich moc, takže to bude, myslím, celkem stručné. Mohu tedy hned poté přednést proceduru, kterou navrhl na své 30. schůzi 10. ledna 2024, pokud k tomu někdo nebude chtít ještě vystoupit. To je všechno ze strany zpravodajky.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a dále vnímám zájem o vystoupení ze strany pana předsedy Jakuba Michálka. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, jsem velmi rád, že jsme se konečně dostali do třetího čtení. Chtěl jsem jenom krátce okomentovat některé ty věci, které byly předmětem rozpravy na ústavně-právním výboru.
Nesdílím názor, že jde jenom o kosmetickou změnu. Naopak, ta změna má velké důsledky pro vztah mezi státním zastupitelstvím, které je samostatnou a svéráznou složkou státní moci, která je obvykle řazena do justice, v naší ústavě zařazena pod mocí výkonnou, ale současně má specifický charakter, protože jsou velmi přesně upraveny postupy, za kterých do nich může exekutiva ingerovat. Není to složka, která by byla podřízena exekutivě. A ty podstatné věci, které jsou, z hlediska pozměňovacích návrhů nemohu souhlasit s návrhy opozice, které by vedly k tomu, že v podstatě velkou část té jmenovací kaskády přesuneme do volebního období příští vlády, protože ta logika zatím byla velmi podobná, jako když jsme schvalovali problematiku - když jsme schvalovali přechodná ustanovení u funkčních období soudců. Principem bylo, aby nedocházelo ke koncentraci v jednom volebním období, ale aby to bylo rozprostřeno.
A ještě jsem se chtěl vyjádřit k jedné věci, která byla předmětem toho jednání - myslím si, že to jednání bylo korektní, což vidíme na tom, že těch rozporů je velmi málo a jsou relativně technické - a to je doba funkčního období nejvyššího státního zástupce. My jsme pracovali s několika variantami a nakonec se koalice přiklonila k sedmiletému období, které odpovídá všem ostatním vedoucím státním zástupcům v dané soustavě. Pracovali jsme s variantou deseti- nebo devítiletou. Desetiletá varianta by měla blíže třeba k soudním představitelům, devítiletá byla zase nějakým návrhem kompromisu, ale nakonec jsme zvolili sedmiletou lhůtu, která je dostatečně dlouhá na to, aby se prokázalo, jestli osoba na daném postu má, nebo nemá výsledky, a současně je dostatečně krátká, aby se dalo flexibilně reagovat a aby se ta soustava obměňovala, aby tam nedocházelo k nějakému zapouzdření. A přece jenom, soustava státního zastupitelství má být o něco akčnější než naše soudnictví, takže myslím si, že i tato volba byla celkem rozumná, byla výsledkem nějakého koaličního kompromisu.
Já bych chtěl poděkovat panu ministrovi za spolupráci na tomto zákoně i opozici, která k tomu přistoupila celkem konstruktivně, a velmi si cením toho, že na tomto důležitém zákonu, který se nám nepodařilo historicky dlouhou dobu projednat, teď jsme se konečně posunuli, a myslím si, že z toho bude mít přínos celá soustava státního zastupitelství i občané, kteří samozřejmě mají zájem, aby se kriminalita a korupce vyšetřovala nezávisle, nestranně a taky v rozumných lhůtách. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji přesně (pěkně?) a nevnímám už žádné zájemce o vystoupení v tomto bodě. Pan ministr?
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Děkuji. Já ještě: mě se tady neformálně ptali někteří kolegové, že ten zákon neobsahuje kárnou odpovědnost. To je, prosím vás, dáno tím, že speciální zákon o kárné odpovědnosti soudců, státních zástupců a exekutorů. Ten už vláda také projednala a směřuje sem - čili i tam bude novela, čili vláda ten závazek, kde se zavázala, že zvýší odpovědnost státních zástupců, plní a ten zákon tu bude podle mě v nejbližší době. Děkuji za pozornost. ***