(Schůze zahájena v 15.29 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, tímto zahajuji 90. schůzi Poslanecké sněmovny.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás nejprve všechny odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami.
Schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu, a to na základě žádosti 60 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou v pátek dne 19. ledna 2024.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů, ale potřebuji naplnit kvorum, 63, v tento moment můžeme hlasovat. Omlouvám se, přítomno je 130 poslanců, takže můžeme pokračovat dál. Navrhuji, abychom určili poslance Oldřicha Černého a poslance Ondřeje Koláře. Chci se zeptat, zda má někdo návrh na jiného ověřovatele této schůze? Nevidím.
V tom případě zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tyto dva ověřovatele? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 1, přihlášeno je 146 poslankyň a poslanců, pro 142, proti 3.
Konstatuji, že ověřovateli 90. schůze Poslanecké sněmovny jsme určili pana poslance Oldřicha Černého a pana poslance Ondřeje Koláře.
Než budeme pokračovat dál, eviduji přednostní práva. Jako první s přednostním právem je přihlášen pan poslanec Josef Cogan, potom pan místopředseda Karel Havlíček, Tomio Okamura, Radim Fiala, Alena Schillerová. (K poslanci Coganovi:) Stahujete přednostní právo? Dobře. Chci se zeptat... Pan místopředseda Havlíček také stahuje svoje přednostní právo. Pan předseda Tomio Okamura, dobře. Přečtu tedy pořadí přednostních práv, abychom věděli, jak budou postupovat. Než vám udělím slovo, konstatuji tedy, že v tento moment eviduji dvě přednostní práva: pan předseda Tomio Okamura a paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, máme tady teď na programu opoziční mimořádnou schůzi ohledně zákona o referendu. Hnutí SPD prosazuje dlouhodobě a opakovaně zákon o referendu, aby mohli naši občané v případě zájmu hlasovat o všech zásadních otázkách. Fialova vládní pětikoalice referendum zásadně odmítá a hnutí ANO odmítá, lépe řečeno, v jejich návrhu přímo zakazuje, referendum o členství České republiky v Evropské unii či v NATO. My v SPD chceme demokracii a chceme i referendum o vystoupení či setrvání České republiky v EU, ale vládní koalice je proti, i v hnutí ANO jsou proti. Konkrétně hnutí ANO chce umožnit jen omezený okruh otázek pro referendum a zcela odmítá referendum o členství České republiky v Evropské unii či v NATO. Navíc hnutí ANO navrhuje velmi vysoké kvorum podpisů občanů k vyvolání referenda a také k platnosti referenda, čímž je konání referenda velmi ztíženo.
Tady bych chtěl zdůraznit, že hnutí SPD navrhuje referendum o vystoupení či setrvání v Evropské unii tak, a je to otázka, kterou by měli občané rozhodnout v referendu, nikoliv Okamura - my chceme, aby občané se na toto téma vyjádřili. Hnutí SPD naopak navrhuje v našem návrhu, my v našem návrhu zákona o referendu navrhujeme mnohem vstřícnější podmínky než hnutí ANO, protože chceme, aby bylo uskutečnění referenda reálně možné. Navrhli jsme zákon o referendu v minulém volebním období a i v tomto již před dvěma lety. Mnohokrát jsem se snažil zákon o referendu zařadit na program schůze Sněmovny, ale vládní koalice vždy můj návrh zamítla. Nyní přichází s osekaným omezeným návrhem na referendum i hnutí ANO.
To je současná situace v Parlamentu. Situaci mohou podle mého názoru v podstatě vyřešit jen nové volby.
Hnutí ANO ve svém návrhu píše, že občané nesmí rozhodovat o členství České republiky v mezinárodních organizacích nebo institucích, tedy podle hnutí ANO nesmí rozhodovat o členství České republiky v Evropské unii a v NATO. A to jako proč? Přece i u nás proběhlo před dvaceti lety referendum o vstupu do Evropské unie, tak proč lidé podle vás nesmí o stejné otázce po dvaceti letech hlasovat znovu? Vždyť všichni vidíme, že je to jiná EU než před dvaceti lety! Takže občané před pár lety toto právo měli, ale teď podle vás asi zblbli natolik, že už jim ho dát nechcete? Přitom jsou to do značné míry ti stejní občané, jenom jsou o dvacet let starší. Přitom všichni vidíme, že fungování Evropské unie je jiné, než nám propagátoři EU tehdy slibovali, a zároveň většinu zla, které EU přinese, zamlčeli nebo sami neznali. A teď se vy všichni zastánci Evropské unie bojíte, že lidé rozhodnou o vystoupení České republiky z Evropské unie.
Hnutí ANO také zakazuje v jejich návrhu další důležitou věc. Vy zakazujete hlasovat o změně ústavního pořádku, neboli jinými slovy zakazujete hlasovat o zrušení Senátu. Ale já si myslím, že to je důležitá otázka, protože hnutí SPD prosazuje referendum o zrušení Senátu, aby občané sami rozhodli, zdali chtějí, aby byl v České republice Senát, anebo abychom ušetřili a aby tady byl pouze jednokomorový parlament, jako je tomu například na Slovensku nebo v Maďarsku, to znamená ve srovnatelných zemích v okolí České republiky. Trošku tomu nerozumím, protože jsem v minulosti slyšel hlasy z hnutí ANO, že mluví o zrušení Senátu, a teď přitom v zákoně o referendu zakazujete občanům, aby vyvolali referendum o zrušení Senátu. Náš návrh, návrh SPD, naopak umožňuje vyvolat referendum o zrušení Senátu, aby sami občané rozhodli o tom, jakou chtějí Českou republiku a zdali chtějí být členem Evropské unie, zdali chtějí Senát či nikoliv.
Takže zde jsem samozřejmě na úvod rozebral zásadní rozdíly mezi návrhem zákona o referendu z pera hnutí ANO a zásadní rozdíly tím pádem mezi návrhem z pera SPD, který už tady jsem podal jak v minulém volebním období, tak jsem ho podal před dvěma lety v tomto volebním období.
Je skutečně podivuhodné nebo podivné, je skutečně podivné, proč se tak vy všichni, tedy kromě SPD, kteří zastáváte členství České republiky v EU a jste pro to, abychom byli v područí Bruselu, tak proč se tak bráníte opakovanému referendu, protože před dvaceti lety to bylo referendum, které bylo bez kvora. To znamená, i jeden člověk, i jeden volič mohl rozhodnout o tom, zdali vstoupíme do EU, nebo ne, pakliže by ostatní nepřišli. Je to stejný princip, jako platí u voleb v České republice, protože i u voleb může jeden jediný člověk rozhodnout o tom, zdali se někdo stane třeba senátorem nebo ne, a jeden jediný člověk může rozhodnout v podstatě o volbách, pakliže by jiní nepřišli, protože tam není kvorum. Takže u voleb to umožňujete bez kvora a umožňujete, aby lidé rozhodovali o těchto otázkách, protože součástí volebních programů jednotlivých politických stran jsou samozřejmě i tato témata, ale kdyby občané chtěli rozhodovat o jedné jediné otázce z těch širokých volebních programů, tak slyším od odpůrců referenda, že občané prý nejsou kompetentní. Občané prý se v tom tak nevyznají. Tak tento váš argument nejenom že je lidsky ošklivý, protože si hrajete na elity, považujete občany za hlupáky a hlasy občanů jsou vám dobré tak maximálně k tomu, aby vás jednou za čtyři roky zvolili, a pak jim říkáte, aby drželi hubu a krok. S tím prostě SPD nesouhlasí. My si myslíme, že tato země patří lidem, občanům, ne vybraným samozvaným vládním elitám. ***