(23.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Paní poslankyně Ožanová.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já jsem už delší dobu někdy zmáčkla faktickou, zase vymáčkla, protože jsem nechtěla reagovat úplně na vše. Nicméně, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, kolegyně Decroix, myslím, že to nebylo příliš dobré říkat, co a jak a že údajně my jenom posloucháme. Prosím vás, já se domnívám, kdybyste někdy byli takovou muškou, která přilítne na naše kluby, tak byste zjistili, že opravdu ta diskuse je. O všem. A to, že většina potom řekne, vlastně zbytek se přikloní k názoru většiny, demokraticky většina rozhodne, jakým způsobem se budeme chovat ve Sněmovně, to si myslím, že je správně. Děláte to také. Vaše stoosmička, hlasovací mašinérie. Prosím vás, neříkejte, že jste nikdy nezmáčkli čudlík a nezvedli ruku pro věc, se kterou nesouhlasíte. Takže prosím, bylo to trošku zbytečně ostré.

A co se týče konzervativní politiky, mě snad nikdo nebude podezřívat, že bych nebyla konzervativním politikem. A právě proto nechci měnit to, co dobře funguje, kde mám skutečnou tajnost volby, skutečnou přímost volby, skutečně je naplňována ústava. Rozumíte mi? Já mám opravdu obavy o tajnost a přímost volby. Takže já z hlediska konzervativního chci zůstat na tom, co funguje.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě pan poslanec Mašek a připraví se pan místopředseda Skopeček. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Já musím na pana kolegu Berkiho, protože to byla výzva. Já jsem v posledních vteřinách to nestihl doříct, pane kolego, kdy jsem mluvil o těch zastupitelských úřadech. Jistě nebudu napadat morální integritu našich velvyslanců. To bych si nikdy nedovolil. Možná, kdybyste se ptal na politickou, nevím, jaká by byla diplomatická odpověď, protože každý, kdo tam je, tak je poplatný tomu, za koho tam je, podle toho se chová, je to pochopitelné, za toho kope, to je pochopitelné. Je to tak. Ale já jsem právě tohle říkal spíš ve vztahu, že ti lidé, co tam jsou, jsou prostě na toho člověka nějakým způsobem navázáni. Buď jsou v zaměstnaneckém poměru, nebo jsou to členové rodiny. A není to souměřitelné s klasickou volební okrskovou komisí, kde mají všichni paritní zastoupení, pokud si tam ty lidi do té komise dodají. A jestli tohle chcete rozporovat, jestli budete říkat, že to je úplně stejné a že to nezavdává aspoň to přemýšlet o tom, že to může být nějakým způsobem manipulováno... Odpovězte si sám, jestli jste takhle čistý, ani vás to nenapadne, nic takového se nemůže stát, vylučujeme to. Tak mi to tady řekněte na mikrofon. Já se podám. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji za dodržení času. A nyní je na řadě pan místopředseda Skopeček. Prosím, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za slovo. Já se moc omlouvám, ale z pozice řídícího nemůžu okamžitě reagovat na některé ty připomínky. Tak to zkusím.

K panu kolegovi Kolovratníkovi. ODS byla v 90. letech zakládána jako konzervativně liberální strana. Pokud se podívá na naše nějaké zakládající dokumenty, tak tam toto sousloví najde. Najde tam jak tu konzervativní část, tak tu liberální. Někteří jsme více konzervativní v ODS, někteří méně, někteří jsou více liberální, někteří zase méně. Nicméně myslím si, že to pana Kolovratníka zase tak nemusí trápit, že to je spíš o tom, aby tomu rozuměli naši voliči, který z těchto pólů zdůrazňujeme a v jakých tématech. To je asi důležitější. To je jedna věc.

Druhá věc k té volbě korespondenční. Kolega Babka, prostřednictvím předsedajícího, tady četl úryvek z mého rozhovoru pro Parlamentní listy z roku 2020. Tam zjistí, kdyby si to přečetl celé, tak by si mohl přečíst i větu, že se tam bavím o tom, že v České republice máme natolik blízko volební okrsky, že každý v České republice se může zvednout, obléknout se a s relativně nízkými časovými náklady dojít do nejbližší volební místnosti. Čímž z kontextu naznačuji, že se bavím o korespondenční volbě a o návrhu korespondenční volby v České republice jako pro volby i nás, kteří tady žijeme, jako další způsob volby. Což bych já opravdu nerad v České republice zažil, protože si myslím, že se opravdu všichni máme v ten volební den obléct a do té blízké volební místnosti dojít. Takže pánové, když už citujete mé rozhovory, prosím, citujte je celé a nevytvářejte tady nějaký dojem toho, že jsem se v tomto smyslu vyjadřoval ke korespondenční volbě ze zahraničí (Předsedající: Čas, pane místopředsedo.), jakkoliv to, jaký názor na to budu mít, vyjevím až v hlasování. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Nyní je na řadě pan poslanec Koten a připraví se pan poslanec Bělor. Faktické poznámky. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji mnohokrát za slovo. Já jsem už nechtěl vystupovat, ale prostřednictvím paní předsedající bych rád zareagoval na paní poslankyni Zajíčkovou. Samozřejmě, vzhledem k tomu, že jsme tady demokratická instituce, tak bychom měli mít všichni privilegia říkat to, co si myslíme, a měli bychom tady o tom spolu diskutovat. To, že tady paní poslankyně, vaším prostřednictvím, zmínila, že oni si opravdu mohou říkat, co chtějí, tak to skutečně dokazuje případ jednoho starosty městské části Řeporyje, který si skutečně může říkat, co chce. V některých případech za to nese dokonce trestní odpovědnost a v některých případech ta trestní odpovědnost je odložena, protože to privilegium říkat si, co chce, tak to tam pravděpodobně nějakým způsobem funguje a nejsem si zcela jist, jestli toto privilegium není až úplně za hranou, protože říkat to, co říká na svých sociálních sítích, mě mnohdy i lidsky zasáhne. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Bělor s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Hendrych.

 

Poslanec Roman Bělor: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já musím reagovat prostřednictvím pana předsedajícího na to, co tady před časem nebo před chvílí říkal pan kolega poslanec Koten. Mně připadá naprosto nefér a absurdní, že nám tady do poměrně napjaté diskuse o korespondenční volbě přimíchává samostatnou problematiku zákona o státním občanství. Ta novela zákona o státním občanství vychází z poznatků konzulární praxe Ministerstva zahraničních věcí a iniciativa směřující k té novele vychází z výboru zahraničního, z podvýboru pro krajany. Já nemůžu za to, že SPD z vlastní vůle není v tomto podvýboru zastoupena. A chci tady jenom zdůraznit, že ta novela má jediný cíl - napravit chyby předcházejících novel, kdy z konzulární praxe Ministerstva zahraničních věcí jednoznačně vyplývá neúměrná tvrdost vůči rodinám, které byly postiženy komunismem a nacismem, kdy docházelo, zjednodušeně řečeno, k tomu, že některým rodinám nebo některým lidem bylo upíráno získání občanství, protože jim je komunismus buď odepřel, nebo odebral. Logicky pak ta možnost získat občanství přechází i na jejich potomky, protože by jinak to právo, kdyby toto právo nebylo upíráno jejich rodičům, měli. To je všechno, co jsem k tomu chtěl říci. A pakliže se SPD chce jaksi pustit i do upírání práv těm, kteří byli postiženi dvěma totalitními režimy, včetně třeba i některých Wintonových dětí, tak nechť pokračuje v této politice. Jistě získá mnoho bodů mezi svými voliči. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Hendrych, připraví se pan poslanec Babka. Prosím, vaše dvě minuty. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP