(9.50 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Rozumím tomu, že ta situace, kterou jsem tady popsal, i ten způsob, jakým byla prezentována, tak oprávněně znepokojila část občanů. Většina lidí nezkoumá detailně ceny elektřiny a energie, a i kdyby to dělala, tak je to velmi složité se v tom vyznat. A ta kauza začala žít svým životem. Ale ta skutečnost je taková, jak ji tady teď popisuji. Pojďme se podívat na jedno tvrzení, které se tady opakovaně objevovalo i v médiích, a pojďme zkoumat, nakolik je pravdivé nebo nakolik vychází z reálných čísel, jsem rád, pane místopředsedo, že vy jste ho ve svém vystoupení už neopakoval, a to je tvrzení, že Česká republika má nejdražší energie v Evropské unii. Tak jak to je?
Za prvé. Podle údajů Eurostatu ze září 2023 byly ceny elektrické energie pro české domácnosti v 1. pololetí tohoto roku mírně nad průměrem Evropské unie. Uzavírali jsme první třetinu členských zemí. To znamená, abych to uvedl na příkladech, že elektřina v Česku byla třeba dražší než v Rakousku nebo na Slovensku, ale byla levnější než třeba v Německu. Tedy uzavírali jsme první třetinu členských zemí mírně nad průměrem EU. Nebyli jsme tedy nejdražší v Evropské unii, jak zde šířili někteří představitelé opozice a jak se to potom objevovalo i v některých médiích. To byla elektřina.
Za druhé. Pokud jde o ceny zemního plynu ve stejném období, ty byly zase ve srovnání napříč Evropou u nás lehce podprůměrné. Lehce podprůměrné. Určitě ne nejdražší, a dokonce ne ani uprostřed, ale lehce podprůměrné. Zase abych to uvedl na konkrétních příkladech: platili jsme za plyn méně než Němci nebo Rakušané, o něco více než třeba Poláci.
Za třetí. Je potřeba si říct, že v tomto období rostla cena elektrické energie v celé Evropské unii s výjimkou tří států. S výjimkou Dánska, Španělska a Portugalska. A to je také důležité, je dobré se podívat na to, jak vypadá energetický mix těchto zemí. Všude jinde elektrická energie rostla. A ve stejném období rostly i ceny plynu, zdražoval se plošně v celé Evropě s výjimkou tří zemí a v tomto případě to byla Itálie, Chorvatsko a Estonsko. Opět je potřeba se podívat na ty příčiny a důvody, proč zrovna tyto přímořské státy měly tu situaci jinou.
Za čtvrté, a tím to shrnuji, ani u elektřiny, ani u plynu nárůst cen u nás zdaleka nepatřil mezi nejvyšší v Evropě, byť tomu mnozí věřili. Tedy nemáme nejdražší ceny energií v Evropě a nemáme ani největší nárůst cen energií v Evropě. U plynu jsme mírně podprůměrní, u elektřiny jsme nadprůměrní, ale uzavíráme třetinu zemí.
Tedy toto jsou fakta, ta jsou snadno ověřitelná a to je výchozí situace, se kterou pracujeme.
Opakovaně jsem v minulých dnech četl, jak výborně to dělají třeba v Německu nebo na Slovensku, tyto země nám byly dávány za vzor, jak tam dokáže stát pomáhat s cenami energií. Já nezpochybňuji to, že jsou různé koncepce přístupu k energetické politice, hlavně ale nezpochybňuji to, že jsou různé podmínky těch jednotlivých zemí, energetický mix těch států se zásadním způsobem liší a to má vliv na cenu energií. Liší se vlastnická struktura těch energetických soustav, distributorů a další a další faktory, které ovlivňují tu cenu energií. My si někdy říkáme, že my jsme na tom třeba úplně stejně jako ty sousední státy, ale to prostě není pravda. Třeba rozdíl v energetickém mixu mezi Českou republikou a Slovenskem je obrovský. My používáme shodně jadernou energii, ale třeba Slováci prakticky třeba nevyužívají uhlí. Tak bych mohl pokračovat. Ty rozdíly jsou opravdu velké.
Tak jenom pár informací z poslední doby, z prázdnin. Slovenské elektrárny jsou ve ztrátě. Státem zavedenou regulaci cen elektřiny napadly u soudu. Zpráva z minulých dní: Slováky vystresovaly dvojnásobné ceny za plyn pro rok 2024. Nebo Německo - pořád posloucháme, jak německý stát intervenuje, jak platí ty ceny energie a pomáhá firmám. 21. 11.: Německý strop na energie se třese, dostal ránu od ústavních soudců. A 28. 11., tedy před několika dny: Německo ukončuje zastropování cen energií, cena klesá a zátěž rozpočtu je příliš velká. Tak to jenom zase pro srovnání. A schválně tady mluvím jenom o těch příkladech, které jsou často zmiňovány třeba mediálně nebo v ústech opozice.
Tak tolik na úvod, kdy jsem chtěl vysvětlit, nebo vysvětlit - chtěl jsem uvést čísla, fakta Eurostatu a dalších statistiků o tom, jak je to s cenami energií v Evropě, jak je to s cenami energií v České republice. Z toho je myslím jasně vidět, že ceny v České republice rozhodně nejvyšší nejsou, ale je z toho také vidět, že velmi podobné problémy, které řešíme my, řeší prakticky celá Evropa. A aby mi bylo dobře rozuměno, já netvrdím, že ceny energií jsou nízké v České republice a že bychom se s tím měli spokojit. Jsou takové, jaké jsou, i v tom mezinárodním srovnání. Jsme někde kolem průměru, v elektřině je to horší, v plynu je to lepší, ale není to nic, s čím bychom se měli spokojit. Ale proč ty ceny takové máme? Ty ceny odpovídají stavu naší infrastruktury, odpovídají minulým investicím do zdrojů a přenosové soustavy, respektive tedy neinvesticím do těchto oblastí v minulosti. A řekněme si to otevřeně, pokud nebudeme do energetiky investovat, a to nejen na národní úrovni, ale i v Evropské unii, pokud jde třeba o propojování těch soustav, tak ty ceny budou klesat jen obtížně.
Teď bych chtěl tady uvést pár příkladů, abych také mohl uklidnit veřejnost, pokud jde o to, co nás všechny čeká v té blízké budoucnosti v příštím roce a jak to s těmi cenami energií vlastně bude.
Vy jste se tady, pane místopředsedo, odvolával na to, že máte informace od distributorů energie, a proto máte k dispozici ty odhady, kolik procent to bude. My je máme samozřejmě k dispozici také, ale já bych chtěl udělat ještě něco jiného. Já bych chtěl tady přímo citovat distributory energie, kteří reagovali na ten prvotní návrh, se kterým přišel Energetický regulační úřad. Předpokládejme, že dnes třeba ještě ten návrh bude nějakým pozitivním způsobem korigován, i když samozřejmě nevím, jak se Energetický regulační úřad rozhodne, ale vím, jaké připomínky k jeho rozhodnutí, k návrhu jeho rozhodnutí, byly uváděny. Prosím pěkně pár citátů od těch největších distributorů, kteří vlastně zajišťují dodávky energií pro naše občany a firmy. ***