(16.00 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane navrhovateli. Poprosím vás, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů. A nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, poslanec Josef Kott. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, paní předsedající. Milé kolegyně, vážení kolegové, než přednesu svou zpravodajskou zprávu, tak bych chtěl upřesnit tu záležitost, že tento zákon skutečně podepsali zástupci všech klubů v Poslanecké sněmovně, ale na základě nějakého jednání zrušil svůj podpis zástupce Pirátů, pan předseda Michálek, takže v konečném důsledku to podepsali všichni kromě Pirátské strany.

A teď k mojí pozměňovací zprávě. V podstatě navážu na to, co tady řekl pan předkladatel, že cílem předloženého návrhu zákona je zajištění podmínek pro hrazení škod způsobených kormoránem velkým na období 2024 až 2026. Návrh je reakcí na aktuálně stále se neměnící situaci, která se týká rozsáhlých škod způsobených na rybách právě kormoránem velkým. Pro účely tohoto zákona jde o navazující dočasné zařazení kormorána velkého pod právní režim zvláště chráněných vybraných živočichů spolu se zavedením odpovědnosti státu za škody jím způsobené.

Předložená novela zákona navazuje na novelizaci z předchozích let, to znamená roky 2017 až 2020 a následně 2021 až 2023, reagující na výjimku kormorána velkého, vyjmutého ze zvláště chráněných druhů. Novelou zákona č. 197/2017 Sb. byl ze seznamu vybraných zvláště chráněných druhů uvedených podle § 3 zákona o poskytování náhrad škod způsobeným chráněnými živočichy vyškrtnut právě kormorán velký a zároveň bylo uvedeno formou přechodného ustanovení zákona přechodné období právě na tři roky, ve kterém jsou škody způsobené tímto živočichem i nadále hrazeny. Jak zde bylo řečeno, že s ohledem na zkušenosti s aplikací zákona č. 115/2000 Sb., se navrhuje, aby se zákon vztahoval krom zvláště chráněných vybraných živočichů též nadále i na kormorána velkého pro období nadcházející, to znamená roky 2024 až 2026. Prokazatelně způsobené škody se budou hradit za podmínek v rozsahu způsobeném, které jsou stanoveny zákonem č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad způsobených zvláště vybranými živočichy.

Jak zde řekl pan předkladatel, vzhledem k tomu, že účinnost zákona od by měla platit od 1. 1. 2024, dovolili jsme si požádat ctěnou Sněmovnu, abychom s tímto zákonem vyslovili souhlas hned v prvním čtení, a věřím, že vzhledem k tomu, že to připodepsali skutečně zástupci všech poslaneckých klubů kromě jednoho, takže se nám to podaří. Děkuji za vaši pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Prosím, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů.

Otevírám obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásila paní poslankyně Klára Kocmanová. Připraví se poslanec Oldřich Černý. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, mně to nedá, musím se k tomuto návrhu zákona vyjádřit a budu mluvit za celý klub Pirátů, včetně tedy kolegy Jakuba Michálka, který, jak už pan zpravodaj zmiňoval, vzal svůj podpis tohoto zákona zpět.

Tento návrh je podle nás nesystémový, a co víc, bude nás stát nemalé peníze. Návrh zákona přichází s tím, že se opět o tři roky prodlouží přechodná úprava, na jejímž základě stát vyplácí desítky milionů chovatelům ryb za škody, které jim způsobil kormorán velký. Kormorán byl totiž do roku 2013 ohroženým druhem a dávalo tak smysl, aby stát škody kompenzoval skrze Ministerstvo životního prostředí. V současnosti tomu ale řadu let už tak není. Kormorán velký již není ohroženým druhem a kompenzace navržená v tomto zákoně přestává dávat smysl.

Kolegyně, kolegové, já jsem v minulém volebním období nebyla poslankyní, ale již v roce 2020 vyzvala Poslanecká sněmovna svým usnesením rezorty zemědělství a životního prostředí, aby pracovaly na systémovém řešení. Přesto jsme se dnes ocitli ve stejné situaci jako tenkrát a náhrady škod na rybách způsobené kormoránem velkým dosahují v posledních letech 40 až 70 milionů ročně, což je například více než desetinásobek výše náhrad za škody způsobené vlkem. Co je vůbec nejhorší, je fakt, že tady napříč stranami je navrhováno, abychom ročně vyplatili 50 milionů korun z peněz daňových poplatníků za něco, co by mohlo například být řešeno skrze komerční pojištění, a kromě toho tento krok je navíc zbytečná administrativa jak na straně žadatelů o náhradu škod, tak na straně orgánů veřejné správy, tedy obcí s rozšířenou působností, které zajišťují místní šetření k ověření vzniku škod, a také pro krajské úřady, jež přijímají žádosti o náhradu.

Vzhledem k těmto okolnostem, zbytečným výdajům a nesystémovosti tento návrh za Piráty nepodpoříme. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je do obecné rozpravy přihlášen pan poslanec Oldřich Černý. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Oldřich Černý: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte i mně se v krátkosti vyjádřit k tomuto projednávanému bodu. Tento návrh novely zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy se předkládá napříč většinovým politickým spektrem této Sněmovny. Za hnutí SPD sděluji, že tuto novelu podporujeme a budeme hlasovat pro její přijetí, a to tak, aby byla přijata již v prvním čtení dle § 90 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Návrh totiž reaguje na škody, které na rybách v českých rybnících páchá kormorán velký, který byl dříve v České republice chráněný, ovšem v posledních desetiletích jeho migrující počty ze severu velmi narostly, a tak byl ze seznamu ohrožených druhů už před deseti lety vyškrtnut. Tím došlo k situaci, že chovatelům nebylo možné proplácet škody, které každý rok napáchá. Proto byl kormorán velký dočasně pod tento zákon zapsán, aby bylo možné škody jím způsobené proplácet. Ty dosahují opravdu velkých částek. Podle dat Ministerstva financí jenom za rok 2022 škody od kormorána velkého přesáhly 50 milionů korun. Pro porovnání uvedu, že například u vydry říční se jedná o škody ve výši 33 milionů a na třetím místě, u vlka, se jedná pouze o necelých 10 milionů, tedy statistiku způsobených hospodářských škod zvlášť chráněných živočichů opravdu vede s přehledem. Podle stávající právní úpravy však tento režim nyní končí a dále by již nebylo možné škody po kormoránu velkém hradit.

Proto tedy podpoříme tento návrh, který proplácení náhrad umožní na další tři roky. Děkuji vám za podporu i za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, paní předsedající. Kolegyně, kolegové, přihlásil jsem se na technickou, protože nebudu potřebovat víc než dvě minuty. Byl jsem u toho, když jsme v roce 2013 lobbovali v Evropské unii za to, aby kormorán velký byl vyndán z toho seznamu, abychom mohli reagovat na situaci, která je specifická pro Českou republiku. To systémové řešení, na které tady naráží paní kolegyně Kocmanová a Piráti, se totiž nenalézá uvnitř České republiky, ale nalézá se v prostředí Evropské unie, a proto musíme společně tlačit na to, aby se Evropská unie zaměřila na situaci na severu, protože tam je možné minimalizovat počet kormorána velkého velmi jednoduchým způsobem, že se omezí jeho množení, a to v rané fázi. Tím pádem bychom my nemuseli vynakládat tak obrovské prostředky, neboť škody, které kormorán velký páchá v České republice, jsou mnohonásobně vyšší, než které Česká republika pomáhá řešit tímto - ano, je pravda - nesystémovým řešením. V tom má vláda pravdu, ona to říká ve své důvodové zprávě. Přesto my jako Česká republika nemáme lepšího řešení než tohoto.

Chtěl bych z tohoto místa poděkovat poslancům, kteří tento zákon připodepsali, a také poděkovat Ministerstvu financí za ten přístup, i když vím, že to pro ně nebylo jednoduché v dané finanční situaci, ale pomohli jsme tím rybářskému světu. A myslím si, že budeme-li společně tlačit na evropské řešení, nakonec ty finanční prostředky potřebovat nebudeme. Děkuji vám za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP