(21.20 hodin)
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já na to krátce zareaguji. Když jsem to tady avizoval někdy na začátku letošního roku, tak jsem říkal, že se o to snažíme. Já jsem o tom jednal s paní ministryní za posledních dvanáct měsíců třikrát, dvakrát jsem o tom jednal se zástupci ambasády, ale prostě nemám páku na to, abych donutil ukrajinské ministerstvo, které řeší spoustu jiných palčivých a naléhavějších problémů, čemuž já rozumím, aby nám tuto službu udělali automaticky, bezodkladně a podobně. Prostě řešili jsme to zhruba rok, v téhle situaci jsme se dohodli na tom, jak to technicky vyřešíme, na tom, že jsou schopni nám toto garantovat. Já jsem rád za ten posun, že nastal, ale zase mám určité pochopení, protože dneska prostě Ministerstvo práce a sociálních věcí na Ukrajině má taky celou řadu naléhavějších výzev. Jsme, pokud se nepletu z vyjádření i paní ministryně, jediný stát, který toto s nimi teď bude realizovat, tuto výměnu dat a řekněme tento screening příjmů těchto případných dávek nebo důchodů na Ukrajině. Takže tady si myslím, že je potřeba vnímat i ten kontext, že to je prostě země, která je ve válečném stavu. Když jsem měl poslední on-line jednání s paní ministryní ten minulý týden, byla někde v jihovýchodní části Ukrajiny, nebyla ani v Kyjevě, na tom jednání, byla prostě v operativních podmínkách na nějakém částečném výjezdu jejich vlády, tak to zkusím rámovat i tímto pohledem. Tím to neomlouvám. Já samozřejmě bych byl rád, kdyby tyhle věci byly dřív, ale chápu, že je nějaké maximum možného.
A jenom poznámku, aby to ještě zaznělo naprosto explicitně a jasně. Když se tady mluvilo o pracujících z Ukrajiny, o tom, kolik z toho je z pojištěných pracovních vztahů, tak příjem pro státní rozpočet se pohybuje ročně zhruba kolem 18 miliard korun, což už dneska významně převyšuje podporu, kterou jako stát poskytujeme v rámci humanitární dávky či podpory bydlení. Tak tolik jenom pro kontext, kam jsme se za ten rok a půl (Předsedající: Čas.) posunuli.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní pan poslanec Lubomír Brož se svou faktickou. Prosím.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl podpořit předchozí návrh paní Pastuchové, protože ten termín od 1. 1. 2004 je naprosto diskriminační, vytváří prostě děti nebo rodiče dvou kategorií. Já vůbec nechápu, že se nedokážete s tímhletím ztotožnit, a doufám, že se ještě s tímhletím návrhem ztotožníte. Také si myslím, že je to trošku kompromisní návrh, protože je to až od 1. 1. 2023, ne pro všechny, kteří jsou v minulosti. Takže já vás žádám, abyste se nad tím ještě jednou zkusili zamyslet. To bude šílená situace. Půl hodiny před půlnocí budete rodit a ani to nejde, dva dny předtím porodíte, narodí se dítě a už má o 50 000 míň. Je to strašně, strašně moc nefér. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a vracíme se k přihláškám, kde nyní je na řadě pan poslanec Jiří Navrátil a poté pan poslanec Aleš Juchelka. Prosím.
Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych krátce představil velmi jednoduchý pozměňovací návrh, který jsem zpracoval společně s Janem Bauerem, Olgou Richterovou, Martinou Ochodnickou a Pavlou Pivoňkou Vaňkovou.
Tento pozměňovací návrh vychází z hlasů, které jsou přímo z terénu či přímo z krajů a jedná se v rámci přechodných ustanovení k části první zákona č. 363/2021 Sb., který byl s účinností od 1. 1. 2022 novelizován, a zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Byla omezena možnost poskytování ochrany a pomoci dětem nejmladšího věku v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc tak, že do tří let věku může zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc poskytovat pobytové služby jen do roku 2023. Navrhuje se tedy prolongace tohoto ustanovení o jeden rok, to je do konce roku 2024, čím se slaďují termíny v zavádění omezení ústavní péče o nejmenší děti s ostatními typy ústavních zařízení, kde se přijatým zákonem omezila možnost umisťování nejmladších dětí do pobytových typů péče, jako jsou školské a ústavní zařízení, domovy pro osoby se zdravotním postižením, k 1. 1. 2025. V části první se tedy změní rok 2023 na rok 2024 a v části desáté v čl. 15 pod písmenem f čl. XIII římská, které nabývá účinnosti dnem 30. prosince 2023. Je to opravdu návrh, který reaguje na situaci nedostatku přechodných pěstounů v rámci celé České republiky.
Jako náměstek pro Moravskoslezský kraj takovýto problém až nemám, ale samozřejmě jsem vyslyšel prosbu ostatních náměstků, a samozřejmě taktéž i z terénu v jiných krajích, kde tento problém mají, nevědí, co by s těmito dětmi do v podstatě tří měsíců měli dělat, a proto přicházíme s tímto pozměňovacím návrhem, ke kterému se samozřejmě ještě v podrobné rozpravě přihlásím. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní se s faktickou hlásí paní poslankyně Jana Pastuchová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Když jsem teď poslouchala pana kolegu Navrátila ctěného, vaším prostřednictvím, tak se nestačím divit, kdo ten pozměňovací návrh vlastně podává. Vás z toho vyjímám, ale paní místopředsedkyně, vy, která jste v minulém volebním období tady za to tak strašně bojovala, protože ti pěstouni budou a my je seženeme! A tím, že to zakážeme, tak oni budou! Já jsem pro ten návrh nehlasovala ještě s bývalou kolegyní tady, Hanou Aulickou Jírovcovou. Vy jste byla ta, která za to tady bojovala nejvíc, a teď vy se připodepíšete k pozměňováku, který to protahuje o rok dál, protože to, co jsme vám říkali, jste nebrala v potaz, že ti pěstouni nejsou. A tím, že něco zakážete, umisťování těchhle dětí, že se to napraví? Že se nestydíte! (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní pan ministr Marian Jurečka s faktickou a poté pan poslanec David Kasal. Prosím.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Já jenom zareaguji. Když se podíváme na tu situaci, která nastala v posledních dvou letech v návaznosti na pozměňovací návrh, který byl tenkrát předložen v minulém volebním období, vidíme, že počet dětí do tří let v ústavní péči výrazně, ale výrazně poklesl. To se opravdu děje, to je neoddiskutovatelné. Nicméně tehdy chyběly i návazné kroky. Jednak se nedořešila komplexně ta úprava v celé šíři spektra této péče, to znamená, na část kojeneckých ústavů se tam tehdy v tom pozměňovacím návrhu pozapomnělo, a zároveň se nevyřešily věci, které řeší novela zákona, kterou projednala minulý týden vláda a která upravuje výrazně podmínky pro to, abychom dokázali získat více pěstounů pro náhradní péči, abychom upravili celý proces posuzování, který opravdu byl velmi rozdílný v krajích, ty lidi někdy demotivoval, byl extrémně dlouhý. To novela upravuje, ten proces se sjednocuje, lidé nebudou muset čekat, až v daném kraji se vypíše konkrétní termín, ale budou moci využít jakékoliv nabídky termínů pro jejich přípravu v kterémkoliv kraji plus další navazující věci, které sjednocují pravidla a parametry toho procesu. A i to jsou kroky, které povedou k tomu, abychom mohli mít v České republice více pěstounů. K tomu jsme přidali společně s kraji i osvětovou kampaň, která běžela na České televizi v její první fázi, byl to cyklus pořadů pod názvem Plné hnízdo, ten bude pokračovat začátkem příštího roku. Takže prosím pěkně, vnímejme tyto věci a neříkejme, kdo co přesně udělal úplně v tom detailu, protože je to běh, který jsme tady relativně třicet let nedělali úplně ideálně. Snažíme se ho posunovat, dáváme ty logické kroky dohromady a já mám radost z toho, že se to postupně daří.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní pan poslanec David Kasal, poté pan poslanec Igor Hendrych. Prosím, vaše dvě minuty. ***