Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(11.10 hodin)
(pokračuje Marie Pošarová)
Považujeme tuto normu za nadbytečnou a v některých oblastech i diskutabilní, například co se týče takzvaného dodatečně vyhlášeného elektronického znění částky Úředního věstníku, která byla původně vyhlášena v listinné podobě. Dosavadní podobu úpravy této situace, která ponechává jako právně závaznou původní vyhlášenou listinnou verzi předpisu, přičemž dodatečně vyhlášená elektronická verze má pouze informativní hodnotu, považujeme za vhodnější a praktičtější, zatímco novou úpravu za příliš komplikovanou a zavádějící. Stejně tak považujeme za nadbytečné nákladné a matoucí elektronické vyhlašování a zveřejňování individuálních rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie v anonymizované podobě i z hlediska ochrany osobních údajů. Ztotožňujeme se i s námitkami Francie ohledně promulgačních listů členských států a jejich autonomie ve vztahu k této normě.
Ze všech těchto i dalších důvodů preferujeme, aby zástupce České republiky v Radě Evropské unie tento návrh vetoval. Proto podávám i návrh na zamítnutí dnes projednávaného vládního návrhu sněmovního tisku číslo 506.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Ptám se, zda ještě někdo další má zájem o vystoupení v rozpravě. Není tomu tak. Rozpravu tedy končím a vzhledem k tomu, že byl podán návrh na zamítnutí, budeme po ukončení rozpravy nejprve hlasovat návrh na zamítnutí. (Zaznívá gong.) Gonguji pro kolegy, aby... (z pléna požadavek na odhlášení) ...ano, vnímám zájem o odhlášení. Prosím, abyste se všichni znovu přihlásili svými identifikačními kartami. (Do jednacího sálu postupně přicházejí poslanci.) Počkáme, až se ustálí počet přihlášených. (Zaznívá gong, hluk v jednacím sále.)
Hlasujeme návrh na zamítnutí, který podala paní poslankyně Pošarová.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 190, přihlášeno 118 poslankyň a poslanců, pro 14, proti 84. Návrh nebyl přijat.
Nyní tedy budeme vyslovovat souhlas s návrhem vlády.
Zahájím opět hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 191, přihlášeno 121 poslankyň a poslanců, pro 97, proti 13. Návrh byl přijat.
Návrh usnesení byl tedy schválen.
Dostáváme se k bodu
110.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Andorrským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti, která byla podepsána v Andorra la Vella dne 23. listopadu 2022
/sněmovní tisk 358/ - druhé čtení
Prosím, aby se tedy znovu ujal slova pan ministr Šalomoun, který bude zastupovat pana Zbyňka Stanjuru. Pane ministře, prosím.
Ministr pro legislativu ČR Michal Šalomoun: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, jedná se o klasickou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. My je máme uzavřeny s více než devadesáti státy světa. Co se týká Andorrského knížectví, tak aktuálně máme mezi sebou vlastně ty smluvní vztahy založené na Dohodě mezi vládou České republiky a vládou Andorrského knížectví o výměně informací a pak jak Andorrské knížectví, tak Česká republika je smluvní stranou Úmluvy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech. Nicméně tohleto jde ještě dále. Dříve byla Andorra vlastně na černé listině daňových rájů vedené Evropskou unií a OECD. Nicméně v tuto chvíli už tam není, takže vlastně nic nebrání tomu takovouhle dohodu přijmout. Ta smlouva je připravena na základě vlastně vzorových modelů států OECD a OSN, takže žádám o její podporu.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Hayato Okamuru, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 358/1. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Hayato Okamura: Dobrý den, vážená paní předsedající, vážení a milí kolegové, vážené a milé kolegyně, připomínám, že běží o Smlouvu mezi Českou republikou a Andorrským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění. Smlouvu řádně projednal na své schůzi zahraniční výbor Poslanecké sněmovny 25. května 2023 za účasti zástupce Ministerstva financí. Usnesení zahraničního výboru: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Andorrským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti, která byla podepsána v Andorra la Vella dne 23. listopadu 2022. Pan ministr už Smlouvu myslím dostatečně odůvodnil. Připomínám, že dvojí zdanění je nežádoucí. V tomto případě příčinou vzniku dvojího zdanění je kolize daňových zákonů dvou suverénních států. Není zde tedy jiné řešení než vzájemná koordinace mezinárodní daňovou smlouvou. Smlouva zvýší právní jistotu případných investorů obou států, její uzavření ani provádění nebude mít přímý dopad na státní rozpočet.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Zeptám se tedy, zda se někdo hlásí z místa. Nikoho nevidím, rozpravu tedy končím. Zeptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak. Přikročíme tedy k hlasování o navrženém usnesení. (Zaznívá gong.) Znovu zagonguji na kolegy z předsálí, aby se mohli dostavit k hlasování. Ještě chviličku sečkáme. (Zaznívá gong, do jednacího sálu přicházejí poslanci.) Tak kolegové stále přicházejí.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 192, přihlášeno 123 poslankyň a poslanců, pro 110, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Dostáváme se k bodu číslo
111.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Rámcová dohoda o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a vládou Malajsie na straně druhé
/sněmovní tisk 381/ - druhé čtení
Tentokrát by měl toto odůvodnit pan ministr Jan Lipavský, ale opět bude v zastoupení pana ministra Šalomouna, kterého opětovně žádám o slovo. Prosím.
Ministr pro legislativu ČR Michal Šalomoun: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, tato dohoda bude první bilaterální dohodou sjednanou mezi Evropskou unií a Malajsií a vlastně nahradí smluvní uspořádání, která byla dána Dohodou z roku 1980 mezi tehdejším vlastně EHS a státy ASEAN. Ta dohoda obsahuje 60 článků, je poměrně rozkročená, jsou tam věci o lidských právech, mezinárodním soudnictví, tribunále, pokrývá to nějaké věci ohledně zbraní, vzdělávání, energetiky, je to opravdu docela široké. Z hlediska právního ta dohoda je dohodou takzvané smíšené povahy, což znamená, že některá část těch věcí patří do agendy Evropské unie, některá část do agendy národních států. Proto je vlastně uzavírána mezi EU a potom ještě jednotlivými těmi členskými státy. Nicméně za EU byla tato smlouva finalizována a podepsána v Bruselu 14. prosince loňského roku, za českého předsednictví. Takže i za EU vlastně ji podepsal český premiér Petr Fiala. Žádám vás o její podporu.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Poprosím paní zpravodajku zahraničního výboru paní poslankyni Jarmilu Levko, aby odůvodnila usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 381/1. Paní zpravodajko, prosím.***