Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(12.20 hodin)
(pokračuje Romana Bělohlávková)
Vedla nás k tomu ta skutečnost, že se domníváme, že Česká republika jako civilizovaná země uprostřed Evropy má mít takto závažnou a opravdu zasahující do nejniternějších lidských potřeb a bytí záležitost ošetřenou zákony. Víme, že Ministerstvo spravedlnosti ustanovilo pracovní skupinu, která se otázce surogátního mateřství věnuje, nicméně tato skupina má za sebou pracovní teprve první setkání a my víme, že jsme v polovině volebního období. Neděláme si ambice tvořit zákony, ten náš pozměňující návrh je naprosto minimalistický a jedná se tam o to, co říkala již moje předřečnice, paní poslankyně Nováková. Jedná se tam o vypuštění věty z paragrafu 804 občanského zákoníku, kde je jediná zmínka o náhradní mateřství v českém právu.
Víme, že je to opravdu změna malinkatá. Paní profesorka Válková, prostřednictvím vás paní předsedající, má do systému vložen pozměňující návrh, který řeší již trestní zákoník a represi, která samozřejmě jde ruku v ruce s tím, když něco zakážeme. Ale my jsme na začátku, je to opravdu první naprosto minimalistický maličký krok, který vlastně očišťuje náš právní řád od jakékoliv zmínky o surogátním neboli náhradní mateřství. A před námi nyní jsou tři cesty, buďto půjdeme cestou absolutního zákazu náhradního mateřství tak, jak to zvolily některé rozvinuté evropské země, například Německo, Francie nebo Rakousko. Nebo půjdeme cestou regulovaného náhradního mateřství - tuto cestu zvolila například Velká Británie, která se však již několik let potýká s novelami, kterými se snaží upravit tento zákon regulující náhradní mateřství. Není to snadné, ale je to určitě také cesta. Anebo do třetice nebudeme dělat vůbec nic a necháme volné pole působnosti těm, kteří na náhradním mateřství chtějí vydělávat a bohužel to dělají už v této době. To je za mě v tuto chvíli všechno a dál potom v podrobné rozpravě. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji. Nyní poprosím paní poslankyni Válkovou. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Helena Válková: Tak vidíte, pane ministře, nakonec budeme více diskutovat o náhradním mateřství než o vašem návrhu novely zákona o matrikách. Nicméně já jsem vděčná, děkuji za ten váš názor, že jste ho vyjádřil, že to je přílepek. On to totiž ve formálním smyslu slova přílepek není, protože jde o, já nevím, jestli se teď soustředíte, protože jde o formální otevření občanského zákoníku a tím pádem to přílepek z tohohle hlediska není. Ale je to z hlediska obsahového a k tomu se Ústavní soud také vyjádřil, tak tam to přílepek je, takže tu moji obavu jste mi trošku potvrdil.
Nicméně paní poslankyně Nováková, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, a Bělohlávková, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, tady jasně řekly, že to je víceméně vyvíjení tlaku na Ministerstvo spravedlnosti, které v tomto směru mě velmi zklamalo. To tady říkám, a nejsem vůči nim kritická, protože zatím nemám tak velké důvody, ale v tomhle mě... ten registr jim trval dlouho, dobře, přišlo to na Úřad vlády a teď tohle jsem se dozvěděla, že náhradní mateřství, které opravdu u nás není nijak upravené zdravotnickými předpisy, občanskoprávními předpisy, neřkuli, když pomineme to vykořisťování a ty ustanovení trestního zákoníku, které ale opravdu jsou velice obtížné v rámci praktické aplikace, takže ani není kriminalizované a hned ještě se k tomu vrátím tak, že jejich představa byla původně... Ta pracovní skupina začala pracovat někdy na jaře, březen, duben a teď jsem slyšela dokonce, že to má být jenom věcný záměr a koncem roku teprve 2024, čili v době, kdy budeme necelý rok před volbami, dalšími, do parlamentu, kdy už se neschválí nic kontroverzního, jak vím, protože už jsem tady třetí volební období, tak to budeme mít možná na stole.
No, tak milé kolegyně, jak z SPD, tak z KDU-ČSL, připojuji se k vám za část poslanců hnutí ANO, kteří si myslí, že by neměla být Česká republika rejdištěm různých zahraničních reprodukčních klinik, které využívají v současné době Českou republiku díky absenci právní úpravy k těm procesům, které vedou potom ve výsledku k osvojení narozených dětí zahraničními klienty. Máme určité úmluvy, které nám upravují zákaz obchodování s lidmi, proto si myslím, že nerozdílně se zákazem náhradního mateřství, a proto v tisku 424, který jsem podala, je to Zuzana Ožanová a já, je i kriminalizace, rozšíření té trestnosti, ale pozor, nikoliv na náhradní matky. Ty jsou spolu s těmi dětmi a těmi, které budou nebo jsou v naději, že budou moci osvojit ty děti takto narozené, to jsou oběti, čili ty by kriminalizovány nebyly a nechápu, proč média neustále zkreslují a říkají, že chceme věznit a trestat náhradní matky. Ne! My chceme trestat toho, kdo jiného zjedná, najme, zláká, dopraví, ukryje, zadržuje, já si to přesně všechno nepamatuju a nebudu tady číst, přijme, vydá, používáme dikci osvědčených termínů z trestního zákoníku k náhradnímu mateřství.
Čili ten organizovaný zločin, který často za tím stojí. A ty srdceryvné případy těch žen, které mimochodem, já to považuji za nekorektní, nazývat to léčbou neplodnosti, protože když někdo odnosí dítě, do kterého vstupují určité genetické informace, takže to dítě není jenom dítětem těch dvou, kteří si ho objednají u té náhradní matky, tak se mi zdá trošku podivné to nazývat léčbou neplodnosti, ale lékaři zde přítomní mi řeknou, jestli ten extenzivní výklad obstojí. Podle mě to není léčba neplodnosti, to je něco jiného, ale budiž, říká se to a jde to. Samozřejmě my to platíme všichni potom jako daňoví poplatníci.
Ale já se vrátím k té kriminalizaci, čili to je ten organizovaný zločin v pozadí. Ten, který využívá, zneužívá té absence právní úpravy, čili já, pokud Ministerstvo spravedlnosti k tomu přistupuje tímto způsobem, akceptuji přístup Ministerstva vnitra, protože věcně to přílepek holt je, ale vůbec se nedivím, že to svedlo mé kolegyně zleva, zprava k tomu podat tento návrh, tak určitě se budeme snažit v rámci napříč politickým spektrem tady vyvolat atmosféru, kde se dohodneme a společnými silami potom dáme třeba návrh nebo podpoříme nějaký návrh, který bude vést jednak k regulaci právní, to znamená, škrtnout z toho občana tuhle větu, která nic neříká... Upravit, případně právě pro určité případy, já si myslím, že to půjde velmi obtížně, až to nepůjde, ale ať nám ukáže Ministerstvo zdravotnictví, jestli ve zdravotnických předpisech to zvládne, tu problematiku těch absolutních výjimek v případě, kdy ta žena, která nosí to dítě pro někoho jiného, ta chudá žena, pro tu bohatší ženu, která si to objedná, tak za to nedostane nic a pak se tedy ukáže, kolik těch případů bude. A samozřejmě souběžně s tím musí dojít k tomu, aby ti, kteří vydělávají na neštěstí jiných, já tomu říkám, neštěstí jiných, ti, kteří si myslí, že mají právo na dítě za každou cenu. Já si to nemyslím, na druhé straně nikomu neberu ten pocit, a pokud si to někdo myslí a ten život by, zbytek svého života by žil jako nenaplněný, tak nechť využije všechny možnosti.
Čili, ale ti, kteří na tom vydělávají budou kriminalizováni, budou trestně stíháni, bude zde vlastně ta generální prevence, aby si dobře rozmysleli obchodovat s náhradním mateřstvím. Tak takový návrh, který bude mít tyhle ty atributy velice ráda a vím o lidech za nebo o svých spoluposlankyních a spoluposlancích v hnutí ANO, kteří to také rádi podepíší. Ale jak vidíte, ta cesta bude ještě trošku delší. ***