Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(11.50 hodin)
Poslankyně Eliška Olšáková: Dobrý den. Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, ráda bych vás seznámila s usnesením garančního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který na své 21. schůzi dne 31. srpna projednal tento vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších přepisů, a zákon č. 89/2012, občanský zákoník, rovněž ve znění pozdějších předpisů.
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj po odůvodnění předlohy panem magistrem Petrem Vokáčem, vrchním ředitelem sekce legislativy a státní správy Ministerstva vnitra a po zpravodajské zprávě poslankyně Olšákové a po rozpravě přijal usnesení číslo 87, kterým doporučuje Poslanecké sněmovně sněmovní tisk číslo 431 projednat a schválit ve znění těchto pozměňovacích návrhů - já shrnu v krátkosti obsah pozměňovacího návrhu ke sněmovnímu tisku číslo 431.
Tento návrh v podstatě promítá poznatky z matriční praxe a odstraňuje některé zjištěné nepřesnosti původního vládního návrhu. Vzhledem k tomu, že sněmovní tisk číslo 431 rovněž obsahuje novelizaci zákona o evidenci obyvatel, navrhuje se ji rozšířit o několik dalších dílčích změn reagujících na aktuální praktické zkušenosti. Já bych z toho pozměňovacího návrhu vypíchla jenom pár drobností, které si myslím, že by tady zaznít měly.
Zpřesňuje se způsob zapisování údajů do evidence prohlášení o určení otcovství pro případ, že se to prohlášení činí před zastupitelským úřadem, který nebude napojen na matriční informační systém. Dále se zde zpřesňuje úprava nahlížení do sbírek, listin a do starých matričních knih pro osoby starší 12 let. Dále se taky doplňuje zvláštní úprava pro vydávání matričních dokladů a nahlížení do matričních knih, které jsou vedeny zvláštní matrikou v Brně. V rámci snížení zátěže matričních úřadů se zpřesňuje postup obnovy zničeného zápisu v matriční knize, aby nebylo nutné přepisovat celou matriční knihu.
A co je taková docela důležitá změna, která je spojena s procesem změny pohlaví, tak tady se úprava změny jména a příjmení na rodově neutrální, respektive na podobu odpovídající režimu změny na základě odpovídající novému pohlaví tak, že se mění - nebude to žádost ve správním řízení, ale bude možno nově učinit prohlášení, to se upravuje nově v § 72/a. A takové prohlášení bude možné učinit před kterýmkoliv matričním úřadem, nikoliv pouze před matričním úřadem podle místa trvalého pobytu.
Změny, které se dotknou zákona o evidenci obyvatel, jsou tam tři. Nově se navrhuje rozšířit zápisové povinnosti soudu o údajích, které se týkají jiného zákonného zástupce. A dále se tam rozšiřuje třeba v případě genealogických rešerší, aby bylo oprávněnou osobou možno dotazovat i údaje o prarodičích žadatele. A taky nově § 10 odst. 6 o evidenci zákona zpřesňuje definice osoby, která je oprávněná dát souhlas s nahlížením, s nahlášením trvalého pobytu, aby to nevylučovalo osoby pod 18 let. Tam se jedná o to, že může v rámci nějakého dědického řízení být vlastníkem nemovitosti i osoba mladší 18 let, která v podstatě by nemohla dát souhlas například s trvalým pobytem rodičů. Takže to je v rámci toho pozměňovacího návrhu, který byl výborem přijat.
A dále výbor zmocňuje zpravodajku výboru, aby s usnesením seznámila Poslaneckou sněmovnu. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji, paní zpravodajko. Nyní prosím zpravodaje ústavně-právního výboru, pana poslance Aleše Dufka, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Ale pana zpravodaje zde nevidím. Zeptám se tedy, zda je přítomen jiný člen ústavně-právního výboru, který by mohl stanovisko tohoto výboru sdělit? Pokud tomu tak není, budu muset přerušit schůzi na pět minut, aby se dostavil tedy někdo z členů ústavně-právního výboru, nejlépe tedy pan zpravodaj, a návrh odůvodnil. Je tu nějaký jiný zástupce ústavně-právního výboru? Ano, tak prosím paní poslankyni Válkovou. To usnesení tady mám kdyžtak k dispozici, paní poslankyně, pokud ho mohu takto předat. Takže místo pana zpravodaje Aleše Dufka za ústavně-právní výbor paní poslankyně Helena Válková. Děkuji, paní poslankyně. Máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji vám, paní místopředsedkyně. Ano, je to challenge - výzva, protože jsem na to nebyla soustředěná. Naštěstí jde o tisk, pane ministře, který se setkal s kladnou pozitivní odezvou. Navíc je to tisk, jestli se dobře pamatuju, který jsme už předkládali i my, a vy jste ho dopracoval, dotvořil do té finální dobré podoby. Takže tady si nemusím přivymýšlet, jak by řekl můj vnuk, a říkat něco, na co si přesně nepamatuji. Čili i to usnesení číslo 109 ústavně-právního výboru z 26. schůze, která se konala 30. srpna 2023, říká, že po zdůvodnění vrchního ředitele sekce legislativy a státní správy Ministerstva vnitra pana magistra Vokáče a zpravodajské zprávě pana poslance Aleše Dufka jsme se usnesli, že doporučujeme Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh schválila, pověřujeme, aby tedy předseda výboru to usnesení, což se stalo, předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny a abych já tedy, respektive zpravodaj, a já v jeho zastoupení jsme informovali o výsledcích toho projednání.
Samozřejmě jsme tam projednávali i takové věci, které by ještě mohly doplnit a zdokonalit ten zákon. Ale víte, že když jde o zákon o matrikách, tak každý z nás vždycky nejlépe ví, jak by správně měly matriky postupovat. Z vlastní zkušenosti nejvíc nám, lidově řečeno, lezla na nervy, myslím všem mým spoluobčankám a spoluobčanům, ta dlouhá a někdy velmi byrokratická cesta, než jsme se domohli toho, abychom příslušnou změnu měli na papíře. Tak to by mělo být odstraněno. Pochopitelně jsme také diskutovali o návrzích, kde jsme si říkali, je to opravdu priorita, abychom tam měli tu možnost té změny? Pane ministře, určitě se budete k tomu také vyjadřovat v rámci pozměňovacích návrhů, aby poslanci a senátoři mohli oddávat. Ale to jsou věci, které, řekněme, jsou jenom takové malé ozdoby na celkovém legislativním návrhu.
Takže já skončím svoji řeč nikoliv jako diskutující, ale jako zástupce ústavně-právního výboru s tím, že od nás máte za ÚPV doporučující stanovisko. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji paní zpravodajce. Otevírám obecnou rozpravu, do které je přihlášen jako první pan poslanec Stržínek. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Robert Stržínek: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, dovolte mi, abych vás seznámil se stanoviskem poslaneckého klubu hnutí ANO. Náš poslanecký klub podpoří předkládaný materiál včetně pozměňovacích návrhů, které následně představí jejich předkladatelé, a to nejen proto, že se jedná částečně o materiál, který již v minulosti předkládala vláda Andreje Babiše.
Za důležité v tomto sněmovním tisku považuji například to, že se ruší podmínka trvalého pobytu alespoň jednoho ze snoubenců v nematriční obci pro možnost uzavření manželství, dále to, že dítě, které dosáhlo určitého věku, může vyjádřit souhlas se změnou svého jména nebo příjmení, konkrétně se snižuje věková hranice ze současných 15 na 12 let. Nově bude možnost zapsat do matriční knihy i jména zdrobnělá nebo domácká. Určení otcovství nově půjde provést takzvanou trojdohodou. Zásadní změnou je jistě zavedení matričního informačního systému, který by měl fungovat od 1. ledna 2027. A za důležité považuji také to, že se budou digitalizovat starší dřívější analogové matriční zápisy, tedy ty, které vznikly před 1. lednem 2006. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. A nyní se přihlásila do obecné rozpravy paní poslankyně Olšáková. Paní poslankyně, prosím. ***