Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(9.50 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
Jsem přesvědčena o tom, že zákon, který tady pan ministr průmyslu a obchodu předkládá, v žádném případě těm regionům nepomůže. Nevím, pane ministře, já bych se vás chtěla zeptat. Byl jste se, co jste ve funkci ministra - je to dva roky - podívat v Karlovarském a Ústeckém kraji? Mohl byste mi říct, kolik investorů za tu dobu, co jste ministr, přišlo do těchto krajů?
Já pouze registruji, že gigafactory má jít do Plzeňského kraje, kde to nechtějí. My v Karlovarském kraji bychom byli velmi rádi, kdyby takový investor s přidanou hodnotou tam přišel. Bohužel směřujete to podle mého názoru do regionu, kde nejenom budete s největší pravděpodobností rušit letiště, ale budete na to vynakládat mnoho finančních prostředků. Ten paradox je takový, že například Karlovarský kraj na transformaci regionů po těžbě uhlí dostal 6,2 miliardy a na gigafactory má být po finanční podpora 11 miliard do Plzeňského kraje. Tak já tedy jsem přesvědčena o tom, že to je absolutní nepoměr.
U toho zákona, který předkládáte, nemám problém s tím, aby byla podpora těch investorů, kteří přinesou propracovanější výrobu, to znamená, že bude důraz kladen i na výzkum. Já bych především chtěla vědět, jakým způsobem zajistíte nebo uděláte vše pro to, aby ten investor šel popřípadě přednostně nebo aby měl zájem jít do Karlovarského nebo Ústeckého kraje. Protože dnes, když tady třeba hovoříme o tom, že továrna na čipy má vzniknout v Drážďanech a hovoří se o tom, že popřípadě Česká republika by měla mít výzkum, tak já bych se chtěla zeptat, jestli popřípadě vynakládáte to úsilí, že to budete směřovat do těchto krajů. Vy mi můžete říct, oni to tam ale nechtějí. Dobře, ale tyhle dva kraje, pokud tam nepřijdou investoři s propracovanější výrobou, ty kraje se prostě v uvozovkách od toho dna neodrazí.
Chápu, že tady bude nějaký zákon o investičních pobídkách a k tomu zákonu je také nařízení. V tom nařízení je stanoveno, kolik popřípadě by v těch jednotlivých regionech mohli ti investoři získat. Pravdou je, že tam nějaké malé zvýhodnění pro ten Karlovarský a Ústecký kraj je. Ale já bych vás přesto chtěla požádat a vyzvat, za prvé, abyste přijel do toho Ústeckého a Karlovarského kraje. Byla bych ráda, pokud bych mohla být popřípadě u vaší návštěvy přítomna. Já si myslím, že to není nic proti ničemu, aby tam byl i opoziční politik. Ale já prostě nevidím, že vy byste vůbec někam jezdil do jiných regionů. Vy pořád říkáte, že tyhle regiony potřebují pomoct a vůbec je nenavštěvujete.
Chtěla bych vás požádat, jestli by bylo možné to nařízení - protože zákon je samozřejmě zákon, ten má nějaké obecné podmínky a pak je prováděcí předpis, to je to nařízení - a já bych vás chtěla vyzvat, jestli popřípadě neuvažujete o tom, že byste předložil na vládu novelu tohoto nařízení, která by právě kladla důraz na tyto dva strukturálně postižené kraje, což je kraj Karlovarský a Ústecký. Takže budu očekávat, jestli se od vás dozvím odpověď a určitě budu bedlivě sledovat, jestli jako ministr průmyslu a obchodu přijedete do těch krajů, které potřebují pomoci. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nevnímám nyní dalšího přihlášeného. Má zájem pan ministr? (Ano.) (O slovo se hlásí poslanec Kučera.) Faktická? Ano. Omlouvám se velmi, ještě se s faktickou hlásí pan poslanec Michal Kučera. Děkuji za strpení a poprosím o vaše dvě minuty.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, dámy a pánové, děkuji za zapnutí mikrofonu. Já bych jenom chtěl krátce reagovat na mou předřečnici, paní poslankyni Mračkovou. Víte, paní poslankyně, prostřednictvím paní předsedající, ta představa, že situaci v Ústeckém nebo v Karlovarském kraji - já budu mluvit pouze za Ústecký, jelikož jsem z Ústeckého, nebudu mluvit za Karlovarský - že to vyřeší jeden nebo dva nebo tři strategičtí investoři, ta se ukázala jako velmi mylná. To se už vyzkoušelo několikrát. Investoři přišli do našeho kraje a prostě tu situaci nijak dramaticky nezměnili. Možná něco zlepšili, toto netvrdím, ale dramaticky ji nezměnili. Pokud se nám nepodaří zajistit podporu v těchto krajích, která bude rovnoměrněji rozložena do těch jednotlivých regionů, do těch jednotlivých částí toho kraje, tak jeden strategický investor to skutečně nezmění.
Já to můžu jenom dokumentovat krátce na příkladu strategické průmyslové zóny Triangle, která vznikla v polích u Žatce. Tam se víceméně stalo to, že ten efekt byl takový, že dnes se vlastně ti zaměstnanci svážejí z různých částí toho regionu, jezdí tam autobusy. Dnes tam pracují zahraniční pracovníci, hledají se v různých koutech světa, aby tam vůbec mohli pracovat. Když se podíváte na to, jaká je socioekonomická situace zrovna v této části kraje, tak se tam nic dramaticky za tu dobu nezměnilo. Samozřejmě tím nepopírám, ty investice jako takové jsou nutné. Ale co především potřebuje Ústecký, a myslím si, že i Karlovarský kraj, je zrovnoměrnění investic po celém regionu od začátku až do konce. Kdyby se ty peníze, které se daly do zóny Triangle, daly každému podnikateli v kraji, jejich část, tak by se to podstatně zlepšilo v celém kraji. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Příspěvek vyvolal další faktické poznámky. Čili jenom poprosím pana ministra když tak s faktickou a potom jste zaevidován s přednostním právem. Faktické poznámky v pořadí pan poslanec Jaroslav Foldyna, paní poslankyně Berenika Peštová a potom paní poslankyně Renata Oulehlová. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Dobrý den. Já bych nechtěl zdržovat, ale absolutně bych podpořil to, co tady říkala moje kolegyně paní Vildumetzová. Má to ze své vlastní zkušenosti. Víte, podívejte se, kolikrát a s jakým výsledkem jste navštívili Ústecký či Karlovarský kraj. Podívejte se, jak to u nás v této chvíli vypadá. To, že si s tím v této chvíli ani my nevíme rady a kolega Kučera - to nemůžeme přece popřít - my tu snahu máme, ale výsledek se nám pořád nedostavuje. Ústecký a Karlovarský kraj jsou na chvostu této země. Náklady na ty problémy jsou možná ještě větší, než náklady na to, abychom je řešili. Čili my očekáváme od státu intenzivnější pomoc a ne tyhlety knížecí rady, prosím vás, které se tady v tuto chvíli probírají. Podporuji každé slovo, které tady řekla paní Vildumetzová. To jsem nechtěl jenom neříct. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Paní poslankyně Berenika Peštová s následující faktickou, poté paní poslankyně Renata Oulehlová, prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych taky chtěla zareagovat na pana Kučeru, prostřednictvím paní předsedající. Chápu, že jste teď ve schizofrenním postavení, protože v kraji jste ve vedení, tady jste zase v té druhé půlce. Takže ono se těžko říká to, anebo to. Rozumím tomu, je to velice těžké a komplikované. V každém případě, každý se tam rád jezdí vyfotit do Ústeckého kraje, ale přesně to, co říká pan Foldyna, potom skutek žádný. Ať je to, jak je to, Green Deal tady máme. Jestli se k tomu postavíme, jak se k tomu postavíme, jestli budou revize směrnic, nebo nebudou revize směrnic, to je všechno ve hvězdách. V každém případě ten útlum těžby tam bude.
To znamená, že tam budou další nezaměstnaní v řadě, kteří tam už v současné době jsou. Ano, jsou tam lidé, kteří nebudou pracovat, kteří už několikátá generace nepracují. Snažíme se to řešit. Víte, že na tom už si vylámala zuby spousta vlád, protože to není nic jednoduchého. Ale v každém případě se taktéž připojuji k tomu, co zde řekla paní poslankyně Mračková Vildumetzová, že je to nutné řešit. Je to nutné řešit a opravdu tyto kraje by neměly být upozaďovány, protože čtyřicet let, možná více let z těchto krajů celá Československá republika žila. Děkuji. ***