(13.40 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Vládní koalice také často říká, že poměr starobního důchodu k průměrné mzdě je nebývalé vysoký a vyžaduje snížení. Tak jen připomínám, že v roce 1990 byl průměrný starobní důchod 1 763 korun a průměrná hrubá mzda tehdy činila 3 286 korun. Průměrný důchod tedy představoval 53 % průměrné hrubé mzdy. To jen tak na okraj a na vysvětlenou těm, kteří mají problém se současnou výší podílu důchodu na průměrné mzdě, který dnes činí necelých 50 %. Takže 33 let po změně režimu nejsme ani na tehdejších číslech.

Ještě jedna poznámka k důchodovému systému jako celku. Důchodový systém tím, že nerozlišuje mezi jeho přispěvateli, významně znevýhodňuje rodiny vychovávající děti, které jsou následně budoucími přispěvateli do tohoto systému. Toto bychom měli okamžitě změnit a my to říkáme neustále, že je to potřeba změnit.

Mnozí politici, opět zejména ti vládní, se nám snaží vsugerovat myšlenku, že důchod je nějakým státním darem. Možná jde o souběh neznalosti a skutečnosti, že penze jsou de facto vypláceny ze státního rozpočtu. Právě tato skutečnost pak mnohdy vede k tomu, že důchody se bohužel stávají jakousi hračkou pro politiky na úkor jejich příjemců, a to naprosto nemístně a nebezpečně. Důchodci, kteří se vládní politické zvůli nemohou bránit, jsou v tomto ohledu snadným terčem sociálních politiků bez skrupulí. Jde o cynismus nejhrubšího zrna, který společnost rozděluje a může někdy vyvolávat až závist či nenávist k důchodcům jakožto k těm, kteří mohou za nedobrou ekonomickou a rozpočtovou situaci a za někoho, koho musíme nedobrovolně sponzorovat. Tento falešný a zlý koncept musíme se vší rozhodností odmítnout. SPD říká jasně - důchodci nám nic nedluží, naopak to my dlužíme jim.

Vyzývám vládu, ať přestane přemýšlet o tom, jak současné či budoucí důchodce okrást. Raději pojďme pracovat na tom, jak náš důchodový systém změnit a současně s tím i ekonomiku státu a posílit jeho příjmy a vrátit mu jeho roli garanta sociální jistoty. Hnutí SPD nepodpoří vládní návrhy na faktické okradení budoucích i současných důchodců. Děkuji za pozornost. (Potlesk z poslanců SPD.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní jsou na řadě faktické poznámky. Jako první je s faktickou poznámkou přihlášena paní poslankyně Peštová. Následuje paní poslankyně Mračková Vildumetzová. Pokud nebude přítomna, tak paní Hanzlíková. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já jsem chtěla zareagovat na pana ministra a koukám, že pan ministr tady není. V každém případě jsem si vždycky myslela, že tou obsesí trpí jenom Piráti, ale koukám, že ta obsese je nějaká nakažlivá, takže i pan ministr Jurečka se nám přidává k tomu fenoménu Agrofert. Já bych mu jenom chtěla ráda připomenout, že paní poslankyně Balaštíková už poslala písemně žádost na ÚZEI, aby byly vypracované sestavy subjektů, kde bude procento dotací vůči tržbám a bude to jak pro nárokové, tak pro nenárokové, dotace. To za prvé.

Za druhé by mě docela zajímalo, jak tady jmenoval tedy, že Agrofert má ty vysoké zisky a měl by se uskromnit a ty peníze by měl dát lidem. Tak jako kde to jsme? To už budeme diktovat, i jaké zisky mají mít podnikatelé, že jsou přiměřené, nebo nepřiměřené? Ve své podstatě potom kdyby ten Agrofert jednou, kdyby se tedy zachoval podle toho, co pan ministr tady navrhoval, kdyby ten Agrofert se potom dostal do potíží, že nebude mít na investice nebo na zvýšené nároky na mzdy, tak to je jako ze státu budeme dotovat, nebo jak si to pan ministr představuje? Já jsem si myslela, že žijeme v demokratickém státě, že vy jste ti, kteří podporují podnikatele. Ve finále jim ještě budeme tedy říkat, kolik si kdo má vydělat a jaké zisky má mít, ne? Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní byla přihlášena paní poslankyně Mračková, ale odhlásila se. Další přihlášenou s faktickou poznámkou je paní poslankyně Hanzlíková. Následuje paní předsedkyně Schillerová s faktickou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych ráda také zareagovala na pana ministra, takže mě mrzí, že tady není. Chtěla bych reagovat na jeho slova o tom, že vláda nesnižuje důchody. Já opravdu nerozumím tomu, jak to může pan ministr tady říct. Jenom snížení červnové valorizace přece znamenalo snížení o 1 000 korun pro důchodce. Je přece rozdíl, jestli důchodce dostane průměrně 1 770 korun, anebo jestli dostane nějakých 760 nebo 770 korun. Tady je to přece úplně jasné. V návrhu, který projednáváme, jsou všechny body v podstatě sankce. Všechno je snižování nebo znesnadnění odchodu do předčasného důchodu. Zatím v těchto návrzích není nic pozitivního.

Další věc je, že pan ministr tady zmínil, že vláda nenarušuje mezigenerační solidaritu. Nevím, jestli pan ministr hovoří s běžnými občany, kteří za mnou chodí, a někdy ty příběhy, které mi ti senioři říkají, jsou opravdu smutné. Protože ta mezigenerační solidarita se bohužel narušuje i v rámci rodiny a to jsem třeba já snad ani takové období nezažila.

Pak jsem chtěla říct, že důchody sice rostou, jak říkal pan ministr, ale přesto nejsou schopny pokrýt růst cen základních potřeb a životní úroveň klesá. Děkuji za slovo.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní je přihlášena s faktickou poznámkou paní předsedkyně Schillerová, následuje pan poslanec Lang. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Bohužel tady není pan ministr Jurečka, já jsem chtěla reagovat na něho. Ale třeba sedí někde u obrazovky a uslyší to. Měl by se podívat na tu tabulku, kterou nám včera předložil pan ministr financí na rozpočtovém výboru, než tady začne plamenně mluvit o rozpočtu a tvrdit nám tedy, jak je to všechno zalité sluncem. Já mám tady tabulku z dílny pana ministra financí. Už teď mu chybí 26 miliard oproti rozpočtu. To znamená 26 miliard minus. 20 miliard mu nepřijde určitě z Národního plánu obnovy. (Ministr Jurečka přichází do sálu.) Jsem ráda, že pan ministr přišel. Ukazuji tabulku pana ministra financí. Tak to jsme na 46,1 a pravděpodobně taky nemusí přijít 20 miliard z koheze. Tak to jsme na 66,1. Takže jenom jsem si spočetla ta čísla od vašeho ministra financí.

Když už jste tady, pane ministře - mám ještě minutu - tak říkal takovou zajímavou informaci včera pan ministr financí. Že těch 50 miliard z Modernizačního fondu, které jste si dali do rozpočtu 2023, ale i 24 a 25, to znamená 150 miliard, ke kterým se pan ministr financí nezná, tak říkal, že to tam navrhl jiný člen vlády. Kdopak to tak asi mohl být, kdopak to tam tak asi navrhl? Nechci ho samozřejmě jmenovat. Ale říkal, já to nebyl, to navrhl jiný člen vlády, z ministerstva to tam nešlo. Nejmenoval ho, to je pravda, ale tak přemýšlím, že? Modernizační fond. Tak kterého ministerstva se to asi tak zrovna týká? Nebudu spekulovat, jen tak si nahlas tady přemýšlím, aniž bych kohokoliv jmenovala. Každopádně jste pro ten švindl zvedli ruku všichni. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Lang s faktickou poznámkou. Následuje pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní předsedající. Já bych také chtěl reagovat na pana Jurečku. Já jsem z toho udělal takový soubor toho, jak on to tady jmenoval. Říká, prázdné fráze a blábolení že tady probíhalo. Já jsem nezaznamenal, že by tady byly nějaké prázdné fáze a blábolení. Nikdo prosím vás nestraší, že nebude na penze, nebo nestrašte vy, že nebude na penze. Je to úplný nesmysl.

To, co vy jste tady pronesl - myslíme na budoucnost našich dětí a našich vnoučat. Vy si myslíte, že hnutí ANO nemyslí na budoucnost našich dětí a našich vnoučat? Že jsme nějací apolitičtí, nebo že jsme prostě nějací asociálové?

Potom dál tady - musím sledovat tady smutné výroky politiků hnutí ANO. Přitom se ale naše reforma blíží tomu, co navrhovalo samo hnutí ANO. Tam se nedomnívám, že to je pravda.

Potom vy jste tady hovořil o dobrovolném rodinném vyměřovacím základu a takovým tím typickým lidoveckým jste tady nezapomněl se smutnýma očkama jakoby zmínit, že vlastně už tam chybělo jenom to, že jste se zasloužili o to, že za každé vychované dítě je těch 500 korun. To jste se nezasloužil jenom vy, pane Jurečko. To prostě platí všichni daňoví poplatníci pro každé to vychované dítě, ale vy to v rámci KDU-ČSL vždycky zmiňujete.

Tady DPP, DPČ. Jednoznačně z naší strany nesouhlas s tím, jak vy se to snažíte prezentovat. Vy jste tady zároveň zmiňoval, že jste pracoval 12 let, to vy dost často také používáte, a že prostě jste si vědom těch určitých věcí. Ano, pracoval jste 12 let. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP