(0.20 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)

Je to úplně to samé jako u rušení superhrubé mzdy. Vy řeknete: ANO zrušilo superhrubou mzdu. Ne. To bylo ANO, SPD, ODS. Ale protože vy se bojíte říct to vašim kolegům, protože mají oni premiéra a ministra financí, tak jsem si dokonce přečetl, tuším, že od kolegy Farského, toto se netýká vás ze STANu, že vlastně to zrušení superhrubé mzdy bylo finta ze strany hnutí ANO, do které se nechalo nachytat ODS. Tak takhle přesně vy to tady jakoby řešíte. Buď jste přímo u toho, nebo dokonce pro to hlasujete, ale vždycky za to může hnutí ANO. Tak já to tady budu vždycky opravovat, když to tady budete na mikrofon říkat.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Robert Králíček a potom pan ministr Marian Jurečka. Prosím.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážený pane předsedající, já budu také krátce reagovat na svého předřečníka. Když už tu mluvíte o rozjetém parníku, tak si pusťte vaše projevy během covidu. Vy jste tam nosili i to dřevo, aby jel ještě rychleji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan ministr s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Nevím, už je to možná po půlnoci, ale myslím, že ten Titanic nejel na dřevo, ale jel na uhlí. Ale to je taková technikálie.

Ale teď technicky k mému kolegovi Patriku Nacherovi, prostřednictvím pana předsedajícího. Při vší úctě asi neočekávám, aby ministr kultury, ministr zemědělství nebo ministr pro vědu a výzkum předkládali návrh důchodové reformy. Já jsem to říkal během dneška a tady asi Patrik Nacher zrovna nebyl. Říkal jsem, že jsou v zásadě ve vládě pouze dva ministři, kteří ve své gesci podle kompetenčního zákona mohou přinést na vládu návrh důchodové reformy, a to je buďto ministryně či ministr práce a sociálních věcí v rámci průběžného pilíře, anebo ministryně či ministr financí v rámci třetího pilíře. Nikdo jiný to v té vládě podle kompetenčního zákona logicky dělat nemůže. Já jsem tady upozorňoval na to, že v roce 2014 tady stál u tohohle pultíku váš předseda Andrej Babiš, který říkal: já už tu reformu mám hotovou, do dvou měsíců ji představím a budu ji dělat. Pak jsem tady citoval několik jeho výroků, kdy říkal: uděláme to, i když budeme menšinová vláda, budeme sami. Pak říkal: uděláme to, i když budeme v koaliční vládě, je to důležité. A pak se to nestalo. Tak já jsem jenom konstatoval fakta těch, kteří to mohli udělat, měli to v rukou, měli to v gesci, a nestalo se to. Tak tolik jenom pro pořádek.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další, nyní už tři faktické poznámky. První pan poslanec Patrik Nacher, potom pan poslanec Jan Volný. Prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. No, pane ministře, my si asi nerozumíme. Penzijní reforma je záležitostí celé vlády. Rozumím, že technicky s tím může přijít jenom nějaký ministr, který k tomu gesčně má blízko, logicky, ale je to záležitostí celé vlády. A pojďme se shodnout na tom, že té penzijní reformě nedaly moc všechny vlády za posledních 25 let. Tomu bych rozuměl. Na to bych nereagoval. Ale i Unie svobody. Jasně. Tam jste byli také mimochodem s námi ve čtyřkoalici, když už jsme u toho. (Poznámky z pléna.) No přesně.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Poprosím vás - nepokřikujte po sobě. Komunikujte pouze přes mikrofon. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Patrik Nacher: Tak oni na mě pokřikují, tak já reaguji a na pana ministra nemusím vaším prostřednictvím.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jsem si zjednal pořádek v sále. Pokračujte.

 

Poslanec Patrik Nacher: Tak ta podstata je, že já jsem reagoval vždycky na tu informaci, která je vypuštěná jako klasický balonek, z kterého by mohl neinformovaný divák mít pocit, že všechny vlády něco udělaly s penzijní reformou, potom nastoupilo hnutí ANO, osm let nedělalo nic a teď to zase řešíte vy, protože takhle jsem to vyrozuměl z té zkratky kolegy Zborovského. Ale takhle to není. Tak proto jsem připomněl, že KDU bylo v té první vládě, takže jste se mohli nějakým způsobem podílet. Neměli jste gesčního ministra, ale byli jste tam u toho. To znamená, že nesete za to spoluzodpovědnost. Takže když už kolegové tady budou takhle se vracet zpátky do minulosti, což je obvyklá výmluva na všechno, tak aspoň neříkejte osm let a říkejte čtyři roky. A já pak nebudu mít faktické poznámky. Když budete tady mávat osmi lety, tak já se vždycky vypružím.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další pan poslanec Jan Volný, připraví se pan poslanec Jiří Mašek s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Jan Volný: Zdravím vás, kolegové, kolegyně. No, on to většinou Patrik řekl už přede mnou. Já jsem chtěl také tady na pana kolegu Mariana. Vy jste v té vládě sice neměli ministra zodpovědného, ale měli jste místopředsedu vlády, jestli se nepletu. Ale úsměvné je, že když se vám hodí, říkáte: no ne, to nemůže ministr, to musí celá vláda. A když se vám to hodí: copak vláda, to musí ministr. Takže, jak říká Patrik správně, dvojí metr. Hezký večer.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní vystoupí pan poslanec Jiří Mašek a připraví se paní kolegyně Mračková Vildumetzová, opět faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo. Já také na pana ministra Jurečku. Pane ministře, opravdu nenazývejme to reformou, nevyčítejme si, jestli pan Babiš měl něco připraveného, nebo ne. Já chci věřit, že těch několik parametrů, které byste změnili, není problém a něco podobného mohl mít připraveno, ale určitě by s tím nevyrukoval. A vy jste to použili, jak jsem řekl už ve svém sdělení tady, tak vy jste to použili proto, že státní rozpočet je na huntě a vy ty rychlé peníze prostě teď potřebujete, a potřebujete je na úkor důchodců. Je to jednoduchá, rychlá cesta. Neohánějme se tím, že myslíme na budoucí generace. Prostě potřebujeme ty peníze teď a hned. Já vás vcelku chápu, ale jsou to peníze na úkor našich seniorů.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další paní poslankyně Mračková Vildumetzová s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Já určitě reakce na pana poslance Zborovského. To je pan poslanec, který tady předložil ten pozměňovací návrh v rámci místních poplatků na odpady, na těch 1 800 korun, kdy tady hovořil v tuto chvíli o tom, jakým způsobem nejsou zbabělí a jak tady s tímto nějakým způsobem přicházejí. Já jsem dneska měla i možnost s panem Kaňkovským být na Primě, kde jsme nějakým způsobem řešili, a on i sám přiznal, že to v žádném případě není důchodová reforma. Je to jenom úprava nějaká parametrická. No a když tedy se tady pořád hovoří o hnutí ANO a o tom, že někdo měl s tou důchodovou reformou přijít, tak já bych ještě chtěla osvětlit panu ministrovi práce a sociálních věcí, že když tedy jste s námi byli v té vládě, tak jste si také na Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2013 přivedli náměstkyni paní Ivu Merhautovou. Tu dneska máte i svou ředitelkou, vzal jste si ji znovu na Ministerstvo práce a sociálních věcí. A ta měla na starosti ty důchody. Tak já nevím tedy, proč, když to měla i ve své gesci, tak proč s tím tedy za ty čtyři roky, co jste s námi byl ve vládě, nic neudělala.

A znovu říkám, mám na to ještě 30 vteřin, že protože vy svou neschopností jste dostali inflaci tam, kam jste ji dostali, tak za to dneska mají trpět důchodci tím, že jste jim vzali mimořádnou valorizaci a teď jim chcete sáhnout i na tu řádnou, i na tu mimořádnou. Jenom proto, že jste tu inflaci neřešili. A s předčasnými důchody už jste mohli přijít od 1. ledna. My bychom vám to v devadesátce schválili.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní řádně přihlášení do obecné rozpravy. Požádám o vystoupení pana poslance Jana Hrnčíře a připraví se pan poslanec Milan Wenzl. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, před několika dny jsem na jednom z provládních webů zachytil článek oslavující tuto vládu a její hospodaření. Vše bylo vymalováno v takřka růžových barvách. Vládní rozhodnutí jsou prý racionální, utahování opasků přijatelné, občané je chápou a tleskají jim. A ti, co netleskají, jsou hloupí extremisté. Schodek rozpočtu by na tom nadto nebyl tak zle, kdyby, povzdech autora, nebylo tolik nesolidárních důchodců. Ti jsou prý pověstnou žábou na prameni, která doslova požírá rozpočet. Vláda jim nyní dokonce i přidala, a oni stále nechtějí být mezigeneračně solidární.

Když pominu fakt, že je tento článek jen dalším v řadě těch, které se snaží rozeštvat společnost, rozdělit rodiny a postavit proti sobě mladší a starší generaci, rád bych autora upozornil, že realita je naprosto jinde. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP