(22.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Já nevím, jestli je to tím, že je tady takový ticho, ale jako je to hrozně slyšet, že jo, tamhle rozhovor dvou pánů, ale strašně je to slyšet, asi jak jste jediní, kdo si povídají v sále totiž. Tak já vím, že je to hloupý, ale chci vás poprosit...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Mám je požádat o ztišení? Pánové, poprosím vás, zda byste...

 

Poslanec Tomio Okamura: Já vím, já to řeknu jenom takhle. Ale je to náhoda, protože vím, že vy mluvíte potichu jinak, ale je to asi tím, že vy jste jediní, kdo mluví. Takže já vás nechci nijak napomínat.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: To nechte na mně. Já bych...

 

Poslanec Tomio Okamura: Snažil jsem se asi jednu stránku přečíst, ale pořád to slyším hrozně, jako kdybyste byli metr ode mě.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Dobrá. Já jenom poprosím pány, aby popřípadě ztlumili svůj rozhovor. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Tomio Okamura: Mluvíte potichu, ale je to prostě hrozně slyšet zrovna. Nechci vám tady něco vytýkat.

Takže toto vše ve svém úhrnu samozřejmě snižuje prostor pro rychlejší růst spotřeby a investic, ale i mezd a platů, a tím i budoucích důchodů českých občanů. I tímto směrem musíme napřít svou pozornost a různými cestami a násilím tlačit na to, aby zde tyto korporace své zisky reinvestovaly, a to hlavně formou významného zvyšování mezd jejich českým zaměstnancům. Vzhledem k tomu, že v případě odlivu dividend jde o ekvivalent téměř poloviny ročního objemu důchodového účtu, je zřejmé, že v případě jeho snížení by mohlo jít o vítaný zdroj rezervy pro objektivně hrozící deficit tohoto účtu ve čtvrté a páté dekádě tohoto století, kdy bude vrcholit demografická krize umocněná dlouhou fluktuací a i poklesem porodnosti, počínající na začátku devadesátých let minulého století a pokračující dodnes.

Je tedy jasné, že průběžný důchodový systém se nikterak nevyčerpal a že má šanci zajistit důstojný život i pro další generace důchodců za předpokladu, že včas učiníme systémové kroky v rozpočtové a daňové legislativě a že budeme provozovat rozumnou a perspektivní hospodářskou, sociální a rodinnou politiku. Nic z toho ale vláda Petra Fialy nedělá. Naopak naše ekonomické a sociální prostředí ničí a v poslední době si nelogicky a hlavně amorálně vybrala jako svůj hlavní terč důchodce, současné i budoucí. A svědčí o tom i návrhy Fialovy vlády, které tady právě dneska probíráme na změny zákona o důchodovém pojištění. Prostě ty návrhy Fialovy vlády, a já myslím, že to tady popisuji poměrně podrobně a zcela věcně jsem to tady probral, tak jsou prostě z těch všech důvodů, které jsem uvedl, pro SPD nepřijatelné a nebudou mít naši podporu. A nejde z naší strany pouze o jednostrannou negaci. Naopak my svá řešení a své propracované alternativy, které umožní bezproblémové budoucí fungování důchodového systému, máme a podrobně jsem je tady představil. A samozřejmě celou řadu dalších našich návrhů představíme i příště, protože SPD má kompletní program na řešení budoucnosti České republiky a dobré životní úrovně pro všechny naše slušné občany.

Takže já bych chtěl samozřejmě zdůraznit, že dávám návrh na zamítnutí tohoto návrhu, vládního návrhu zákona, již v prvním čtení, protože se mezitím změnil předsedající, tak aby to bylo zcela jasné. A děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Měla jsem zde i v poznámkách, že dáváte tento návrh. Mám zde přihlášeného s faktickou poznámkou pana poslance Hayato Okamuru. Prosím, máte slovo. Vaše dvě minuty.

 

Poslanec Hayato Okamura: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych se v mezích té kratinké faktické poznámky vymezil vůči jedinému momentu toho dlouhého projevu svého bratra Tomia, prostřednictvím paní předsedající, který se týkal snižování významu zahraničních cest našich sněmovních delegací a byl konkrétní, jmenoval nedávnou cestu sněmovní zahraniční delegace do Japonska, která byla ostatně společná, koaliční i opoziční. A já jsem byl členem té delegace. Můžu vám říci, že hlavním tématem bylo jednání o mezinárodní bezpečnosti v situaci, kdy je bezpečnostní situace na mezinárodní scéně vyhrocená, tak jako už nebyla řadu dekád, a stojí tady proti sobě demokracie napříč světem, to znamená i naše země, evropské demokracie, a Japonsko, severoamerické demokracie na straně jedné, a ty diktatury, Rusko a Čína, které nerespektují mezinárodní řád a rozbíjejí ho, na straně druhé. Takže naše delegace měla jednání například na Ministerstvu obrany v Tokiu, s poslanci bezpečnostního výboru, zahraničního výboru japonského parlamentu, s experty z významného think-tanku Sasakawa Foundation v Tokiu a tak dále. A hovořili jsme právě o těchto věcech. Tak jsem jenom chtěl připomenout, že rozhodně tato cesta, které jsem se já osobně zúčastnil, měla velký smysl právě pro zajištění mezinárodní bezpečnosti našich občanů, a věřím tomu, že mám v tom shodu i s poslanci minimálně opoziční ANO, protože jeden z nich byl také členem naší delegace. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, za dodržení času. A nyní zde mám s přednostním právem pana předsedu Radima Fialu. Stahujete? Dobře, děkuji. Další s přednostním právem vystoupí pan ministr Marian Jurečka. Také nebudete vystupovat? Stahujete tedy svoji přihlášku? Děkuji. A nyní je přihlášen pan poslanec Juchelka. Připraví se paní poslankyně Jana Pastuchová.

A ještě než vám udělím slovo, přečtu omluvy. Omlouvá se Dufek Aleš od 19.30 z pracovních důvodů, dále pak Kott Josef od 22.00 ze zdravotních důvodů, Stržínek Robert bere zpět svou omluvu, Teleky Róbert se omlouvá od 19.30 z pracovních důvodů. Z členů vlády pak Pavel Blažek od 20.00 hodin, zdravotní důvody, a paní ministryně Černochová od 20.00 hodin z pracovních důvodů.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Moc děkuji, paní předsedající. Já budu poměrně stručný, krátký, nebudu tak dlouhý jako mí předřečníci, poněvadž se chci zamyslet právě nad tímto, co se tady děje, i z jiného úhlu pohledu.

Co nás trápí tady v České republice dlouhodobě - jedna z nejvyšších inflací v Evropě, jedna z nejvyšších cen energií v Evropě, drahé potraviny, rekordní schodky rozpočtu a třeba nedostatek léků. A toto všechno je výsledek této vlády. Všechny tady tyto věci, které jsem tady jmenoval, tak strašně psychicky dopadají na seniory i na ostatní obyvatele České republiky, ale poněvadž ti senioři jsou skutečně v tuto chvíli jedny z nejohroženějších skupin, a za chvilku řeknu taktéž, proč a jaké jsou na to statistiky, tak mi opravdu leží na srdci, poněvadž pro mě nejsou tak jako pro tuto vládu senioři pouze nějakou účetní položkou.

Podle tísňové linky seniorů dvakrát více seniorů si chce sáhnout na život, aby vyřešili svou zoufalou situaci. Není to vývoj za posledních dvacet let, není to ani vývoj za pět let. Je to srovnání mezi roky 2021 a 2022 - za jediný rok Fialovy vlády. A to je asi na celé té situaci nejsmutnější. Vláda se snaží házet vinu za svou neschopnost na jednu zranitelnější skupinu za druhou. Vedle důchodců jsou to nyní nově, jak jsme si včera mohli přečíst, nebo předevčírem, zdravotně postižení. Máme rekordní schodek rozpočtu a tato vláda vzbuzuje pocit viny v důchodcích, že za to mohou oni. Toto je snad nejhorší na této vládě. To obviňování, že způsobují potíže svým vnukům a zadlužují je do budoucna.***




Přihlásit/registrovat se do ISP