(20.10 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Ústavní pořádek explicitně připouští možnost projednat vládní návrh zákona ve zkráceném jednání pouze na základě čl. 8 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, a to v době stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Stanoví-li tedy ústavní pořádek takovou možnost pouze v jediném případě, je zřejmé, že za jiných situací to obecně možné není. Nejde přitom o mezeru v ústavě, pokud ústavní pořádek možnost projednat návrh zákona ve zkráceném jednání zná. Ústavodárce se toliko rozhodl tuto možnost připustit jen v extrémních a mimořádných situacích. Lze sice připustit, že na úrovni zákona, jednacího řádu, se zakotví další případy, kdy lze zákony projednat ve zkráceném řízení - legislativní nouze -, avšak protože jde o úpravu praeter constitutionem a protože smyslem ústavněprávní reglementace zkráceného projednávání je ochrana práv a principů ovládajících legislativní proces v demokratickém právním státě, využití institutu legislativní nouze je možné jen za předpokladu širokého konsenzu v Parlamentu - aklamace, případně alespoň taková většina, která je srovnatelná s většinou vyžadovanou k přijetí ústavního zákona - anebo jen tehdy, kdy typová závažnost situací, v níž bude legislativní nouze použita, odpovídá závažnosti situací, s nimiž počítá ústavní pořádek pro zkrácené projednávání návrhu zákona: stav ohrožení státu, válečný stav.

Podmínkou vyhlášení stavu legislativní nouze není jen hrozba určitých negativních důsledků, ale především existence mimořádné okolnosti, která má potenciál ohrozit základní práva a svobody zásadním způsobem, anebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody. Paragraf 99 odst. 1 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Za mimořádnou okolnost, posuzováno prizmatem ústavních principů, je možno považovat jen takovou okolnost, která se zjevně vymyká běžnému průběhu politických procesů vnitřních i vnějších, anebo může jít o okolnost, kterou představují přírodní katastrofy. Právě ona mimořádnost odůvodňuje nezbytnost bezprostřední reakce ze strany zákonodárce a s tím související omezení ústavních principů, jež se vztahují k parlamentní proceduře. Závěr o existenci této mimořádné okolnosti tak musí mít rozumný základ a musí být podložen skutkovými okolnostmi. Jeho typová závažnost musí být přitom srovnatelná s čl. 8 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky. Nesouhlas parlamentní opozice se zkrácením procedury proto nezakládá prvek mimořádnosti ani v kontextu pochopitelného zájmu vlády na přijetí napadeného zákona před začátkem rozpočtového roku.

Jak je tedy patrné z nálezu Ústavního soudu, vámi vyhlášený stav legislativní nouze je dost možná v rozporu s ústavou. Možná si to se svými statisícovými platy neuvědomujete, ale pokud nevalorizujete důchody, dostanete značnou část seniorů do problémů.

Rád bych se s vámi podělil o příběhy, komentáře a postřehy, které mi každý den chodí do zpráv na Facebooku, říká pan Kolovratník.

Šárka Albrechtová: Pokud je tady finanční krize, jak to, že vláda zřídila nová ministerstva, včetně celých aparátů, nová místa náměstků a místopředsedů Sněmovny? Jak to, že vláda dopustila navýšení platů ústavních činitelů o desetitisíce? Jak to, že nikdo nenapadne inflační doložku k církevním náhradám? - O tom jsme mluvili: 8 miliard příští rok. - Ale z důchodců se snaží udělat vyžírky státu a média jim k tomu ještě pomáhají. No samozřejmě, když jim vyhrály dvakrát volby!

Martin Runza: To, co má vláda v úmyslu provést důchodcům, nesvědčí o ničem pozitivním, ale naopak to svědčí o tom, že jim důchodci leží pořádně v žaludku. Tak u ODS je to tradice. Novinka je to u lidovců. Asi si popletli rezort.

Martin Runza znovu: Fialova vláda nenávidí důchodce. Souhlas.

Kateřina Machová: Staří lidé budou opouštět pečovatelské domy a budou si muset najmout službu, která k nim dorazí jen na pár hodin, a budou tam bez pomoci dožívat trápit se, protože si nebudou vědět rady.

Jindřich Rybníček: Děkuji straně a vládě za neutuchající pomoc nám, starým lidem. Moc bychom zvlčeli a zvykli si. Bez práce nejsou koláče. Co na tom, že jsme dřeli do úmoru celý život, aby generace po nás se měla lépe a nás starých si jednou považovala? Asi jsme dřeli málo, když vidím tu zlobu mnohých, jako že ubíráme peníze ze systému a jsme vlastně - tři tečky - na obtíž.

Jarmila Semirádová: Já nechápu, proč si přidávali tolik tisíc oni, to já také nechápu, a teď to svádějí na důchodce a musí je ožebračit. Hnus vláda, říká Jarmila Semirádová. Píše Kolovratníkovi.

Jirka Staněk: Teď tu každý nadává. A kdo je zvolil, hm? Oni si zvýší platy, a důchodcům berou. To je fakt zodpovědné!

Zdeněk Kadlic: Pracoval jsem 53 let a 193 dnů na to, abych měl důchod. Myslím si, že je povinností státu mi ty moje peníze vyplatit.

Paní Jitka z Pardubic: Víte, když jsou v rodině dva důchodci a třeba někteří si přivydělávají, tak to jde. Jenže já i mnoho mých známých jsou vdovy. Tak na jednoho je to dost placení. Já už chodím na nákup jen jedenkrát za týden, mám napsáno, co potřebuji, jenže každý týden jsou ty ceny vyšší. Řekněte jim, že je mnoho babiček, které by nikdy nešly žebrat, i kdyby neměly co jíst, a navíc nemají internet a ani nevědí, kam by šly. Tři vykřičníky. Stejně jsme ochuzeny o slevy třeba i na jízdném - ano, to vám vzali, nová vláda na to spěchala, 1,9 miliardy, fakt drobné - nebo jiných výhodách. Já mám tlačítkový telefon. Jiný zatím ani nechci, ale přes ten si neumím objednat levnou jízdenku buď vlakem, nebo autobusem. Platba na místě je dražší. A to jsou výhody a nevýhody, ale zatím to vše jde. Žiju, jen kdybych nemusela nechávat v lékárně dost peněz. A brzy mi přijde vyúčtování od ČEZu. Jsou v mém okolí ale tací, kteří si v nynější době libují, protože nemusí platit EET, odvádět daně, tak ti nebudou proti této vládě. My zase hájíme vaši vládu, protože skutečně jsme se měli všichni nejlíp. - To píše Kolovratníkovi. Tím myslí naši vládu, ne stávající vládu. - Kdyby se neposílali prašulky a ostatní mimo naši republiku, tak bychom se měli všichni dobře. To všechno rozprodali, tak bohužel to je pryč. Tohle je skutečně svět rozdělený, píše paní Jitka.

Tady potom píše... paní Jitka z Pardubic. Odkaz.

Vážený pane poslanče, dovoluji si jen krátce reagovat na vaši diskusi s náměstkyní ministra Jurečky paní Jelínkovou, k mému zděšení již náměstkyní. Je to jen papoušek a teď i lidovecká trafikantka, píše paní. Jelikož mám trvalé bydliště již 60 let ve volebním obvodě paní Jelínkové, tak dobře znám místní poměry. Tady paní Jelínková a plakát: Nenecháme české důchodce na holičkách. Před senátními volbami mě rozčilila plakátem "Nenecháme české důchodce na holičkách", přičemž navýšení důchodů je přímo ze zákona. Teď se k němu nehlásí. Ani k tomu se nehlásí. Pak se nedostala do Senátu, ministr Jurečka si ji proto vzal jako poradkyni a teď jsem se dozvěděl, že je náměstkyní. Více příště. Hodně sil a trpělivosti v dnešním parlamentu. S pozdravem Jiří Solař.

A potom tady máme pana Rybu. Ten se také nedostal ke slovu. Jen faktickou měl.

Víte, že to zdraví je nejdůležitější. Měli bychom si dávat pozor na zdraví, takže měli bychom si zaběhat, tak navrhuju procedurální návrh na přerušení bodu do 23. března 2023.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Počkejte, malý moment, já si napíšu - do druhého března, do...

 

Poslanec Andrej Babiš: Máte dát hlasovat, pane předsedo, říkají tady. 23. 3. 2023. Samé trojky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP