(12.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Stále tato vláda má růst. Ne jak my jsme měli za covidu minus 5,5 % HDP, a ještě jsme dali peníze všem, ano. Nedali jsme... A já souhlasím s panem premiérem, který v rozhovoru říkal, že stát nemá data. Za prvé tedy ministr financí ani nemá možnost ovlivňovat Finanční správu, i když pan Stanjura v jednom případě se snaží ovlivňovat, v případě Čapího hnízda, tak se vyjadřoval, že to tam nějak zařídí. No tak ta statistika není. Kdybychom měli statistiku, která hospoda za covidu, před covidem platí odvody a neplatí na ruku a kolik zaplatila daní, a samozřejmě takové hospody byly, no tak ti, kteří neplatili a potom propouštěli, protože nedostali ty kompenzace, tak by nedostali. Ale stát takovou evidenci nemá bohužel. A teď neříkám, že je to někoho chyba. To jsme měli asi řešit hned po revoluci. Takže ten rozpočet je absolutně otevřený. Vláda evidentně bojovat s inflací nechce. Vláda stále lže o tom, že my jsme způsobili inflaci, to ti novináři stále papouškují. Takže znovu: my jsme snížili inflaci, my jsme, ano, společně, zrušili superhrubou mzdu, ano, a díky tomu lidem stouply úspory o 907 miliard, takže nemohly způsobit inflaci! A tenhle nesmysl stále takzvaní experti, bůhvíkým placení, chodí do televize a vykládají absolutní nonsens. Takže o tom to je. A pokud by vláda chtěla, tak si to krásně zařídí. A znovu opakuji, že klíč je ČEZ. Ano, pamatujeme si kdysi články, že ČEZ vždycky řídil celou Poslaneckou sněmovnu a všechny strany. No tak nevím, k tomu se nechci vracet. Takže tady je debata - směšné 34,4 navýšení tento rok a pan ministr těch 19 má a další rok 59.
Mě jenom fascinuje, že jak jste skočili s těmi výdaji na tu obranu. Já chápu, že paní Černochová asi když promluví na vládě, tak všichni jsou v pozoru, ale meziročně že navýšila o 40 miliard, tak já jsem zvědav na to, jak to vlastně všechno utratí. Ale možná se jí to povede.
Schválený státní rozpočet s mimořádnou valorizací penzí vůbec nepočítá, i když od loňského podzimu bylo zřejmé, i když pan ministr říkal, že má ty peníze, že k ní letos musí tak či onak dojít.
Dalším problémem je plně nekrytý rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který má nyní získat potřebných 30 miliard vydáním dluhopisů. No to je skvělá zpráva, za to jsem bojoval, mně se to tedy nepovedlo, a pokud pan ministr financí - to se mu to povedlo, tak klobouk dolů. A mě by zajímalo, jestli ty dluhopisy vcházejí do dluhu, jestli se to takhle bude vykazovat, protože určitě je to dobrý nápad, vydávat dluhopisy takovéhle firmy, která samozřejmě má myslím rozpočet, nevím, kolik už, 145, 150 miliard, za nás to tak bylo. Samozřejmě všechny dálnice, železnice, všechno tam je, nádraží.
No a pokud vláda nemá peníze, tak já jenom znovu doporučuju vládě, aby taky zkusila udělat nějaký PPP projekt, jak to udělal Karel Havlíček. Ta dálnice na Strakonicku. Klidně můžete udělat Hradec-Olomouc nebo Praha-Tábor, to jsou všechno projekty, které by mohly být financovány z PPP, to znamená, postaví to soukromá firma, stát si to pronajme. Ano, je pravda, že je to trošku dražší, ale zase je tam záruka a doufejme, že ty dálnice, které za ODS, za slavného Řebíčka, který neměl střet zájmů, protože měl Viamont a stavěl všechny dálnice, nebude stát zase 550 milionů korun kilometr, ale zůstanete na těch 250. A pokud to není úplně přesné, no ale je to přibližně ono.
Takže ten rozpočet se bude měnit a určitě pan ministr Stanjura to ví. Ale pan superministr Jurečka, který řídí nevím kolik ministerstev, tak místo toho, aby bojoval za ty důchodce, protože to má v rezortu, a ta Maláčová a my jsme vždycky chtěli u důchodců, my jsme měli vždycky prioritu v důchodech, tak bojuje proti nim a ještě neříká pravdu. Není to možné. Neexistuje to, že by - a pokud to tak je, nechť to ukáže. Je to vyloučeno, aby někdo predikoval na deset let dopředu, jaké budou odvody sociálního pojištění. Tato vláda si dokonce dává ambice, že do konce roku udělá důchodovou reformu. No já jsem měl taky takové ambice, ale pochopil jsem, že zkrátka to nenastane. Měli jsme důchodovou komisi, tam byla paní Nerudová, paní Maláčová, dvakrát jsme to řešili na koaliční radě. Nikdy jsem nepochopil vlastně, co mi říkají, protože samozřejmě ty výdaje jsou jednoduché, ale ty příjmy, no a když jsou příjmy, tak jsou daně, no a tam jsem zvědav tedy, jak to tato vláda vyřeší, když není schopna řešit téměř nic.
Takže pane Jurečko, prosím vás, předložte nám na deset let celkové zatížení pro státní rozpočet povinných výdajů. Ale předložte nám ten rozdíl, ty příjmy. Vy vůbec příjmy neřešíte. Vůbec. A vzdáváte se těch příjmů. A mě by tedy zajímalo samozřejmě, abyste už konečně i nám řekli, jak je to s tou Ukrajinou. Já nemám nic... Já chci jenom vědět, kolik to stálo, které peníze jste dostali a proč to ještě nezkusíte. Proč to ještě nezkusíte, získat peníze od Evropské komise v prospěch českého rozpočtu? Protože my jsme se o Ukrajince postarali, stálo to peníze, tak nechť nám Evropa zaplatí, tak jak platila Itálii a Řecku. Vždyť to je legitimní. Proč jste to vůbec nezkusili? Já to fakt nechápu. Nechápu to.
K té inflaci. Prosím vás přečtěte si 10. 2. inflaci, Český statistický úřad. Vždyť to tam máte napsané. Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu oproti prosinci o 6 % a meziročně o 17,5. Podle Eurostatu to je 19,1. Tento růst byl významně ovlivněn ukončením úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Pamatujete, jak jste slibovali 15 000 každé domácnosti? Vždyť vy jste ho ukončili, tak neříkejte, že jste nevěděli, že vám to skočí. Elektřina 36,4 %. Ale samozřejmě že pan ministr je šikovný ministr financí a on má v rozpočtu peníze na kompenzace za ty šíleně vysoké stropy. No a teď samozřejmě nikdo neví v průměru, jak kdo má zasmluvněnu tu cenu elektřiny a plynu. Ale on už v únoru má pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií 18,1 miliardy korun. Tak mě by strašně zajímal ten detail, kdo to vlastně dostal a jak to je, protože se mi to zdá být strašně vysoké. Ale pokud v rozpočtu, a teď nevím přesně, je tam někde vlastně 100 miliard, tak ten vývoj, který teď je, protože byla teplá zima, tak si myslím, že pan ministr může ušetřit.
Potom mě zaujaly úrokové výdaje. Tam chodí tolik expertů, teoretiků. A samozřejmě byla jiná doba. Když já jsem byl ministr financí, tak jsem si půjčoval za negativní úrok, to znamená, jsme půjčili pro Českou republiku a ještě nám investoři zaplatili, ano. A to se samozřejmě i změnilo s politikou České národní banky, která je šílená. Znovu opakuji, pokud eurozóna má 2,5, 3, tak proč Česká národní banka má 7 %procent? A mně je jedno, jestli tam sedí Rusnok, nebo Michl, můj bývalý poradce z května 2017. Ta média stále lžou, že Babiš prosazoval Michla. No neprosazoval. Nikoho. Já říkám, že Česká národní banka zničila, ti teoretici, co tam sedí, zničila hypoteční trh, poškodila mladé domácnosti, poškodí - oni chtějí, aby zkrátka tady všechno zkrachovalo, aby nikdo nic nekupoval, a to je ten jejich boj s inflací. Ropný kartel - vždyť se vám smějou ti šejkové. A co ještě - lipská burza? Emisní povolenky? Pan premiér říkal, že to zařídí. Mě kritizoval. Já jsem se snažil. Proti komu vy chcete bojovat? Jak chcete bojovat? Akorát dáváte velké zisky komerčním bankám. No to je super, dát ty prachy. Mají přebytek. Samozřejmě tady není žádný kapitálový trh, 90 % firmy se financují z Komerční banky a díky bohu, díky za to. No a pan Michl se divil, že firmy přešly z korun na euro. Logicky, ne? Logicky. Česká národní banka říká, nechceme euro. A co dělají? No právě nás ženou na ten eurosummit, kde jsem seděl x-krát, kde mluví ti, co mají peníze, to je sever, proti těm, co jsou na jihu, tam je to slunce, velké dluhy. Tak to je eurozóna. Nezávislá Česká národní banka. Fajn, takže 23.50, pecka. Lidi mají pocit, že - ale my žijeme v korunové zóně. A co ti exportéři? A co ty české firmy, které nevyvážejí a nemají euro, úvěry a kupují českou surovinu a prodávají na českém trhu? A ti konkurenti sem přijdou a se silnou českou korunou půjdou proti nim. Kdo to někdy spočítá? Nebo... Takže to jsou ty debaty a člověk se nestačí divit, jací experti chodí do té televize a co nám všechno tady říkají. ***