(12.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Takže pan Jurečka tvrdí, že tato vláda vlastně dělá prosperitu. Tak já se vás zeptám, jak je možné, že jste se propadli z 9. místa, kde my jsme dostali Českou republiku, naše vláda, a byli jsme na tom lépe než Španělsko a Itálie, na 12. místo? Jak je to možné? V ekonomickém indexu. Ne, to je poslední číslo. Na vině je hlavně nezvládnutá inflace. Ano. Pan ministr financí je rád, že mu to tam padá, ty stovky miliard, a nechce to řešit. Znovu opakuji, že se to dá vyřešit jednoduše, a já jsem tady četl tu analýzu exportů elektřiny, kdy stouply exporty 3,3krát, a je to úplně jasné. Je to triviální. Je to triviální. Je to jenom o elektřině.

Vážení spoluobčané, vy jste mi teď psali, jak to bude s tou demonstrací. My jsme to nějak řešili, ale v neděli je demonstrace velká. Dělat tolik demonstrací hlavně pro důchodce je problematické, takže ve čtvrtek bude demonstrace ve prospěch nového pana prezidenta. Tam je nahlášeno 5 000 lidí. A jeden z vás mi napsal geniální nápad, jak udělat ten protest. A teď samozřejmě je to brainstorming, že jak bychom my důchodci mohli protestovat. Například tak, a dá se to změřit, že bychom se domluvili, že v jeden den nějakou hodinu večer všichni důchodci vypnou elektřinu a zhasnou. ČEPS nám to změří. Takový nápad. Tak zkuste o tom přemýšlet a napište mi, protože samozřejmě dělat demonstrace, jak to někteří tady kolegové dělali nebo další a svážet autobusy lidi, tak to není úplně... Ale to by bylo celkem fajn, kdyby naši důchodci vyjádřili svůj názor tímto způsobem, že by vypnuli ten proud na nějakou dobu. Tak já to ještě nějak promyslím a dám vám vědět, protože si myslím, že by to bylo fajn, říct si, co si o tom myslíte. Ano, tady nám koalice ukazuje, tady paní z Vysočiny nám ukazovala jednoho důchodce, ten vystupuje všude v Evropě, a znovu opakuju, že jsou to drobné.

Pan premiér nechce být konsenzuální, nechce to propojit, a když se podíváte na ten vládní návrh, tak jediný, kdo má z toho nějaké plus, je důchodce, který má 8 000 korun, směšných 36 korun, ale jinak ten typický důchod, těch 21 000 nebo 20 000, tak tam skutečně důchodci přijdou, a nechci tady používat to slovo jako kolegové, ale i tak se to dá interpretovat, přijdou o 1 000 korun měsíčně. A souhlasím s tím, že se to týká dalších let. Ano, ale jejich spotřební koš a jejich inflace je nejvyšší. A kdybychom byli my ve vládě, tak samozřejmě neřešíme jenom, že bychom to nechali a dali bychom jim celou částku, ale samozřejmě bychom to vyřešili všem. Já fakt tomu nerozumím. Vždyť ta elektřina je základ. Všechno by se změnilo. Všichni by měli proud za 1 500 korun. Nestálo by to ani korunu. ČEZ by si to zaplatil. ČEZ by si to zaplatil! Ani korunu z rozpočtu. ČEZ, který vyváží elektřinu na Slovensko, kde mají 65 eur. Ne, 1 500 korun. Já jsem tady vyzýval pana Síkelu 18. února 2022.

Takže vážení důchodci, všechny proklamace tady vlády, že vy jste tady nějaké zatížení pro náš stát, jsou skutečně sprosťárna. Je to lež. Není to pravda. Vy jste vybudovali naši zemi, vy si to zasloužíte. A samozřejmě nikdo tady nechce mezigenerační problém. My chceme, aby mladé rodiny si mohly koupit nemovitost, ale ony si nic nekoupí. Kdo za to může? Česká národní banka! Pan Rusnok stále chodí na nějaké rozhovory. Proč se ho nezeptají, co jste tam predikoval, pane guvernére? Co? Dodatečné zisky bank? Můžu vám tady číst proklamace pana ministra financí ohledně windfall tax. Česká národní banka tady zničila hypoteční trh a dneska zkrátka ty mladé rodiny si to nemůže dovolit. Někdo mluví o dalších generacích, a jak mají mít děti, když nemají, kde pořádně ani bydlet nebo v nějakých adekvátních podmínkách?

Takže já chápu, že se to těžko všechno predikuje, ale samozřejmě ten windfall tax, to je absolutní šílenost. Já nevím, kdo to vymyslel, ale je to geniální, protože pan ministr zkrátka si udělal z firem banku. Proč? Protože ten windfall tax, to takzvané dodatečné zdanění, a to skutečně pro zahraniční investory, kteří přišli do této země nebo přicházejí na základě volebních programů pětikoalice, které vznikem vlády už neplatí, a programové prohlášení vlády je jiné, než slibovali. A samozřejmě tohle nové, které jsme ještě neviděli, tak tam už není vůbec nic. Takže si vymysleli mimořádnou daň z neočekávaných zisků. Platí to od 1. ledna 2023 a 60 % daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně v letech 2023 až 2025 a průměrem základu daně za poslední čtyři roky, 2018 až 2021, navýšeným o 20 %. Ministerstvo financí očekává výnos mimořádné daně do státního rozpočtu ve výši 85 miliard. V roce 2023 dalších cirka 15 miliard mají přinést cenové stropy. Už tehdy, nebo teď 14. února, šéf Spořitelny říká: Výnos válečné daně nemusí být tak tučný. Tak samozřejmě, ti soukromníci budou mít, ty banky, minulý rok 33 miliard navíc, to znamená, že ta daň, která se zjistí až v červnu 2024, pravděpodobně vůbec nebude taková, jak stát očekává. Ale stát si udělal z těch firem vlastně banku, protože ty firmy budou platit zálohy a ty zálohy vcházejí do plnění rozpočtu. Takže pan ministr financí je strašně šikovný a vymyslel to skvěle, protože on zkásne ty zálohy, které jsou vyšší, podle mě budou vysoké v porovnání s těmi konkrétními výsledky daní v roce 2024. A potom to bude muset vracet. Nevím, jestli tam jsou nějaké úroky nebo co, ale geniální. Geniální! Takže nikdo nedostane nic, všechno zkásneme z inflace, to si necháme, a ještě windfall tax, tedy si půjčíme peníze, potom je budeme vracet, a samozřejmě ty privátní, ty banky si to asi zoptimalizují - a ve finále, kdo to všechno zaplatí? ČEZ. 150 miliard se odhaduje, že zkásnou. Tak já nechápu, proč ten ČEZ teď nevykoupí a všechny ty peníze, stovky miliard, zůstanou a vyřeší všechno. Všechno vyřeší.

Takže pro mě, když se dívám na ten rozpočet, a tady byl nějaký článek: Rozpočet - vzduchem létají desítky miliard. Tady se píše: Možná ještě nikdy nebyl státní rozpočet Česka zatížen tolika neznámými a riziky jako letos. Hlavním důvodem je stále jen těžko odhadnutelný vývoj cen energií, který ovlivňuje mimořádné příjmy i výdaje státu. Skvělé! Ale kdyby to dali na 1 500, tak to mají jasné. Nemusí nic odhadovat. A naplánovány jsou na 100 miliard na obou stranách. Lednová predikce Ministerstva financí navíc zhoršila výhled vývoje ekonomiky a zároveň počítá s vyšší inflací, než když se rozpočet schvaloval. Zatímco podle předkládací zprávy k rozpočtu by průměrná inflace měla letos dosáhnout 8,8 % a ekonomika reálně vzrůst o 1,1, tak nové Ministerstvo financí předpovídá, že ekonomika o 0,5 % poklesne, a očekává průměrný růst o 10,4. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP