(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Dovolte, abych vás všechny pozdravil. Dalším bodem našeho pořadu jsou

 

128.
Ústní interpelace

které jsou určené předsedovi vlády České republiky nebo vládě České republiky a ostatním členům vlády. Dnes bylo za účasti ověřovatelů vylosováno pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády Petra Fialu či na vládu České republiky, poté na ostatní členy vlády. Seznamy poslanců podle vylosovaného pořadí vám byly rozděleny do lavic. Upozorňuji interpelující poslance i interpelované členy vlády, že hned po ukončení interpelací na omluveného předsedu vlády budou následovat interpelace na členy vlády.

Takže nyní dávám slovo poslanci Marku Novákovi, který byl vylosován na prvním místě, aby přednesl ústní interpelaci na předsedu vlády České republiky, pana Petra Fialu. Připraví se pan poslanec Oldřich Černý. Máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo. Vážený pane - opět nepřítomný - premiére. Mrzí mě, že jste opět nepřítomný.

Podle informací z médií chce vaše vláda zvyšovat povinné minimální odvody podnikajících fyzických osob do sociálního systému, dle těch informací až o 60 % během tří let. Tento růst údajně navrhuje ministr práce a sociálních věcí na základě - a to pozor - deset let starého průzkumu, ve kterém vyšlo, že průměrný zaměstnanec platí v součtu o třetinu vyšší daně a odvody než průměrný živnostník.

V dnešní situaci postcovidové ekonomiky a raketové inflace by ale vláda razantním zvýšením odvodů pro živnostníky způsobila, že živnostníci svoje živnosti postupně ukončí anebo začnou takzvaně optimalizovat na daních, což určitě v zájmu našeho státu není. Jde-li vám o férové podmínky pro podnikání fyzických osob, ve Sněmovně je předloženo několik sněmovních tisků, kterými byste mohli našim podnikatelům situaci ulehčit. Jedná se například o návrhy, které jsem předložil já osobně. To je návrh na stejnou záruční dobu pro živnostníky jako pro občany nebo právo na zřízení bankovního účtu pro živnostníky a firmy, kteří mnohdy mají problém si účet založit, protože se například bance nelíbí jejich předmět podnikání.

Pane premiére, bude tedy vaše vláda zvyšovat povinné minimální odvody podnikajících fyzických osob do sociálního systému, nebo ne? A jak budou vypadat parametry navýšení? Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za dodržení časového limitu. Jak už jsem říkal, předseda vlády je nepřítomen, ale je omluven. V souladu s jednacím řádem odpoví do 30 dnů, a to písemnou formou.

Poprosil bych tedy s další interpelací pana poslance Oldřicha Černého, připraví se pan poslanec Radek Koten.

 

Poslanec Oldřich Černý: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane nepřítomný předsedo vlády, příští týden hodlá vaše vláda zde na půdě Poslanecké sněmovny prosadit změny v zákoně o důchodovém pojištění, kterými chce vzít peníze našim seniorům. S tímto rozhodnutím nemohu souhlasit, protože pracující občané, naši důchodci, se opravdu zasloužili o to, aby si ten důchod zasloužili.

Nesouhlasí s tím ani značná část naší společnosti. Mimo jiné se na nás obracejí odborové organizace. Své rozhořčené stanovisko napsal například Odborový svaz KOVO, největší odborová organizace v České republice, která sdružuje více než 80 000 členů. Dovolím si krátce citovat: "Navrhovaná opatření jsou pro nás, poctivé pracující, zcela nepřijatelná. Není možné, aby lidé, kteří celý život přispívali do systému sociálního zabezpečení, získali v době, kdy se vše zdražuje a čelíme nepřiměřené inflaci, reálně nižší důchod, a ještě si na něj budou muset počkat do 68 let. Vždyť to je nejdéle z celé Evropské unie. Uvedené kroky vlády České republiky zásadně ohrožují důstojný život lidí, kteří celý život pracovali, jejich zdraví i kvalitu života. Ve vážném ohrožení je také sociální smír. Je třeba hledat jiná řešení k zajištění udržitelnosti důchodového systému než pouze snižovat výši důchodu či zvyšovat věk odchodu do důchodu." Konec citace.

Zkrátka, v celé naší společnosti to tímto vaším návrhem začalo vřít. Proto se na vás obracím opravdu s dobře míněným dotazem. Nebyli byste ochotni tento váš vládní návrh, a tedy i tu schůzi o důchodech svolanou na příští úterý, raději odvolat a ty peníze si najít někde jinde? Děkuji za pozornost a za odpověď.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Opět platí to, co jsem říkal. Pan předseda vlády odpoví do 30 dnů písemně.

Nyní poprosím pana poslance Radka Kotena. Máte slovo.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji, vážený pane předsedající. Vážený pane, opět nepříjemný - nepřítomný - premiére. Mně se to takhle vždycky nějak přehodí, ale omlouvám se za to. Chtěl jsem se vás zeptat na předsednictví, kdy Česká republika předsedala v Evropské unii. Vy jste tady říkal, že to bylo nejúspěšnější předsednictví v Evropské unii, ale jediné, co z toho vzniklo, byl celkem mimořádný chaos a zdražení veškerých poplatků pro občany v České republice. Za vašeho předsednictví se přijaly takzvané emisní povolenky pro domácnosti, nejenom tedy pro firmy, ale i pro domácnosti. Emisní povolenky se budou vypisovat na takzvaná topidla, tedy podle spotřeby to bude započítáno do ceny plynu, taková daň z komína, dále na paliva, kdy u motorové nafty nebo benzinu tato daň bude činit 2 až 3 koruny z litru paliva, což si myslím, že je naprosto nemravné výpalné Evropské unii. Dále se vám podařilo nezablokovat zákaz spalovacích motorů, protože od roku 2035 se v Evropské unii takováto vozidla nebudou moci prodávat. Dále se nezabránilo žádným způsobem Euro sedmičce, která to tady do roku 2025 bude taky poměrně likvidovat. Chtěl jsem se vás tedy zeptat: Proč za vašeho předsednictví jste těmto věcem nezabránil a proč vysáváte peněženky občanů České republiky takovýmto způsobem? Likviduje to samozřejmě nejenom občany, ale bude to likvidovat i průmysl v České republice. Takže jsem zvědav, jakým způsobem mi na to odpovíte, že jste tomu nedokázali zabránit.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosil bych dalšího interpelujícího, a to je pan poslanec Milan Wenzl. Jenom ještě opakuji, že pan premiér je řádně omluven a že všem odpoví do 30 dnů. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Milan Wenzl: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, pánové, přišel jsem interpelovat pana premiéra, který je řádně omluven, jak jsme slyšeli, ale mě napadá taková věc. Než mluvit do prázdné zdi, jestli by nešlo zařídit, že bychom třeba na těch televizích tady viděli jeho fotografii, jeho úsměv. Takže si myslím, že by to bylo zajímavé, že bych se díval na tu televizi a že bych oslovoval přímo pana premiéra, ale takhle do té zdi mně to přijde takové zvláštní. Ale nevadí.

Vážený pane premiére, v posledním období, to je cirka tří až čtyř měsíců, se množí v otevřených informačních zdrojích zprávy o vámi chystaném - údajně chystaném - zcizení majetku státu, respektive zámku Štiřín, do vlastnictví jiného subjektu. V této souvislosti se pak nejčastěji objevují v těchto informačních zdrojích spekulace o vámi chystaném prodeji přímému zájemci, a to společnosti Penta, kterou mimo jiné spoluvlastní miliardář pan Dospiva. Pokud je tento váš záměr prodeje zámku Štiřín pravdivý, tak jste se zřejmě rozhodl opakovat pochybné rozhodnutí, o které se v minulosti již snažil bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v Topolánkově a Kalouskově vládě, která takovýto nevýhodný a pochybný prodej zámku Štiřín připravovala. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP