(10.00 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
Chtěla bych se i vyjádřit k tomu kulatému stolu, který svolala paní profesorka Adámková, pan profesor Špičák a pan doktor Mašek. Já osobně, byť nezdravotník, jsem se na tento kulatý stůl šla podívat a byla jsem opravdu v naprostém šoku, že pan ministr zdravotnictví, který nás tady neustále vyzývá, že s námi chce komunikovat, že chce ty věci řešit, na tento kulatý stůl nepřišel. Včera se tady vymlouval: dostal jsem pozvánku, nedostal jsem pozvánku, potvrdil jsem, nepotvrdil. Že měl jednání s Asociací krajů - ano, to jednání asi pravděpodobně na Ministerstvu zdravotnictví bylo, bylo od 13 hodin, ale kulatý stůl byl od 12 hodin, to znamená, že ministr zdravotnictví se na něj mohl dostavit. Na tomto kulatém stole byl také prezident České stomatologické komory pan Roman Šmucler, který pak šel na to jednání na Ministerstvo zdravotnictví, takže prezident České stomatologické komory mohl přijít na kulatý stůl a ministr zdravotnictví nemusel a nepřišel na kulatý stůl. Do toho tam nepřišla ani šéfka Státního ústavu kontrolu léčiv, kde nám tam bylo prezentováno, že jí to snad bylo zakázáno. Je tohle, prosím, vůbec možné? Je možné, aby ministr zdravotnictví tam ani neposlal svého zástupce? To má těch náměstků politických a odborných málo? Opravdu začínám pochybovat o tom, že tento člověk má být na postu ministra zdravotnictví. Musím říct, že když tady dneska mluvil pan Farhan, můj kolega, o chaosu, tak já mluvím o absolutní neschopnosti. A pokud nám pan ministr zdravotnictví nepředloží konkrétní kroky a řešení, že bude zajištěn dostatek léků pro občany České republiky, nemá ve své funkci co dělat. A jak je vidět, tak včera tady povídal krásné pohádky, ale nic konkrétního jsme se nedozvěděli.
Takže já si dovolím předložit bod s názvem Konkrétní kroky a řešení zajištění léků pro občany České republiky. Žádám, aby tento bod byl zařazen v pátek jako první bod a předpokládám, že pan ministr zdravotnictví se dostaví a že nám ty konkrétní kroky řekne. Jestliže ne, ať z funkce odejde a předá ji někomu, kdo to pro občany České republiky zajistí. Děkuji vám. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Takže konkrétní kroky a řešení zajištění léků pro občany České republiky - první bod pátek.
Poprosím dalšího řádně přihlášeného a to je paní poslankyně Balaštíková, potom paní poslankyně Hanzlíková a poté pan poslanec Robert Stržínek. Máte slovo.
Poslankyně Margita Balaštíková: Dobrý den, kolegyně, kolegové. (Upozornění z pléna, že není žádný ministr.) Je tady pan ministr (Šalomoun v lavici místopředsedů PS). On není vidět, paní kolegyně. On je tak nenápadný, že jsme ho přehlédli. Takže ještě jednou, kolegyně a kolegové, já bych si dovolila zažádat o zařazení nového bodu, a to jsou ceny potravin.
Nyní bych se chtěla specializovat na cukr, protože už si ani dneska naši občané neosladí tu kávu, jak nám zpíval náš bůh Karel Gott. A je to samozřejmě o řetězcích a o tom, že Ministerstvo zemědělství nekoná. Pan ministr nám tvrdil, jak bude kontrolovat cenu pohonných hmot, jak bude kontrolovat předražené ceny v řetězcích, ale asi tak nečiní. A jenom pro vaši informaci, výrobní cena cukru je v průměru za rok 2022 19,19 korun, ale když jsem se podívala, za co prodávají řetězce v lednu 2023 cukr, tak úplně nejlíp jsou na tom ti, kteří prodávají za 41,90. Vidíte sami, že to navýšení je obrovské, a ono to neklesá. V podstatě všichni prodávají za nějakých 39,90 - takové ty Baťovy zlínské ceny - a nejméně to má Tesco v akci 34,90. Takže já bych se určitě chtěla bavit o tom, aby Ministerstvo zemědělství konalo. A tak, jak vysává Ministerstvo financí z peněženek našich občanů peníze a z účtů - to, co si občané v těch dobách lepších naspořili - a pak jim to rozdává formou různých prebend přes sociální dávky, tak bych byla ráda, abychom si zkontrolovali to, kdo nám tady nejvíce rýžuje a kdo se má z našich občanů nejraději.
Takže bych vás požádala, abychom zařadili tento bod, který by řešil ceny potravin a kontroly z Ministerstva zemědělství, speciálně tedy ohledně obrovských marží, za které lobbuje největší lobbista, který, jak jsem zjistila, je poradcem u několika pánů ministrů - je to pan Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Škoda že on se tedy stará jedině o velké řetězce a zapomíná na malé obchody, které vlastně přes tady tyto giganty likviduje. Tím, že radí našim ministrům, jak asi vydělat peníze, tak potom se naši občané mohou jenom usmívat nad černou kávou bez cukru.
Pane předsedající, já bych si dovolila vás požádat, abychom zařadili tento bod ohledně cen potravin na dnešní den za nově zařazené. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní poslankyně. Mám to jako nově zařazené nebo za nově zařazené body poznamenáno.
Poprosil bych paní poslankyni Hanzlíkovou, poté pana poslance Stržínka, poté paní poslankyně Peštová a poslední je přihlášen pan poslanec Lubomír Wenzl. Máte slovo.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovoluji si také požádat o zařazení nového bodu s názvem Ohrožení sociálních služeb s nadregionální působností. Já vím, že jste to tady slyšeli již několikrát, protože my se snažíme vlastně už od prosince tento problém nějakým způsobem tady zvednout a vyvolat diskusi, protože ho považujeme za velmi důležitý a velmi problematický pro všechny sociální služby, kterých se týká. V podstatě to řešíme už od prosince, tedy od doby, kdy se poprvé ukázalo, že s vyplacením dotací pro tyto sociální služby bude problém.
A teď, z jakého důvodu to považujeme za tak důležité? Ono to totiž vyvolává opravdu obrovskou nejistotu sociálních služeb, kterých se to týká, protože to jsou sociální služby, které opravdu zaměstnávají lidi - srdcaře, kteří svoji práci dělají profesionálně, ale lidsky, s obrovskou empatií, a oni musí tyto lidi nějakým způsobem zaplatit. Vyvolává to samozřejmě i velkou nejistotu jejich klientů, protože tito klienti jsou na těch službách někdy stoprocentně závislí, a tedy velmi sledují, jak vlastně ta organizace sociálních služeb, kterou využívají, jak se jí daří především i právě po stránce finanční. Já bych možná dokázala pochopit, pokud by se tento problém objevil z nějakého vnějšího působení, které Ministerstvo práce a sociálních věcí nemůže ovlivnit, ale tento problém byl vyvolán naprosto devastační systemizací, která funguje na ministerstvu od 1. ledna 2023. A byla to systemizace, o které jsme tady také už mluvili, ale opravdu ona zrušila devět oddělení, takže to vyvolalo právě ten negativní jev, a to opravdu výrazné zpoždění vyplacení dotací pro sociální služby.
A důležité je si také říct, jaké organizace sociálních služeb to jsou. Jsou to organizace, které poskytují služby opravdu těm nejzranitelnějším cílovým skupinám, jako jsou senioři, zdravotně postižení nebo lidé se zdravotním znevýhodněním. Jsou to lidé s autismem, kteří jsou vůbec závislí na tom, aby dostávali pravidelné služby a podporu.
Pro mě asi nejhorší je to, že se na mě obrací sociální služby, je velmi smutné, že se dostaly vůbec do této situace, a o to je horší, že z Ministerstva práce mají informaci o předpokládaném termínu vyplacení těch dotací, což je zhruba konec března, duben, ale oni potřebují pomoct už nyní, protože už od ledna se potýkají s finančními problémy. Za mě je potřeba tento bod otevřít a opravdu diskutovat o tom, jak se v této době sociálním službám pomůže.
Proto si dovolím, pane předsedající, požádat o zařazení tohoto nového bodu buď dnes po pevně zařazených bodech, anebo v pátek jako třetí bod. Děkuji. ***